< powrót

1950

1 maja 1950,
Warszawa, Aleje Jerozolimskie, Święto Pracy

Część lotniczą defilady wojskowej otworzył o 10:20 przelot Tu-2 pilotowanego przez płk. Włodzimierza Gawryłowa (Władimir Gawriłow), w asyście dwóch maszyn Jak-9P. Następnie przeleciała w klinie piątka nowo zakupionych Ił-10, a za nią piątka Tu-2 (tak jak lider) z 7. PLBN (jedna z załóg: por. pil. Zygmunt Michnowski, ppor. nawig. Bernard Gobis, strzelec-radiotelegrafista st. sierż. Tadeusz Hinc), później duża grupa bombowców Pe-2. Była to pierwsza publiczna prezentacja samolotów Tu-2.
W defiladzie wziął m.in. udział 7. PLBN, 30. plMW ze Słupska - jego eskadra rozpoznawcza (samoloty Pe-2 i Tu-2)przebazowana została na lotnisko Kroczewo koło Zakroczymia 14 kwietnia.

Podczas samego przelotu w rzucie powietrznym defilady nad trybuną honorową, [...] słyszeliśmy przez pokładową radiostację słowa zachwytu spikera, jak pięknie i składnie lecimy. Śmieszyło nas to wielce - sam szyk oglądany z powietrza, z maszyny w nim lecącej, przed nią, i za nią wygląda jak bezładna chmara. Padały również nazwiska kolegów, którzy w tym szyku lecieli razem z nami - składaliśmy im po wylądowaniu gratulacje, że stali się, choć na krótko, sławni i znani.
[1]

* * *

Na mocy rozkazu nr 28 ministra obrony narodowej (z dn. 4 maja 1950 r.) nastąpiła zmiana dnia obchodów Święta Lotnictwa. (Dziennik Rozkazów MON Nr 6 z dnia 15 maja 1950, poz. 29, s. 6).

O częściowej zmianie rozkazu MON "Święta broni i służb WP" ogłoszonego w Dzienniku Rozkazów MON z 1948 r. nr 12, poz. 121.

Rozkazuję:

1. Dla upamiętnienia dnia 23 sierpnia 1944 r., w którym Odrodzone Lotnictwo WP rozpoczęło działania bojowe, ustanawiam jako doroczne Święto Lotnictwa - dzień 23 sierpnia.
2. Święto Lotnictwa należy obchodzić w dniu 23 sierpnia, jeżeli dzień nie przypada na niedzielę, należy obchodzić Święto Lotnictwa w najbliższą niedzielę przed lub po 23 sierpnia.
3. Rozkaz niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* * *

 

20 sierpnia 1950,
Warszawa, Okęcie, Święto Lotnictwa

Centralne uroczystości Święta Lotnictwa odbywających się pod hasłem: "Lotnictwo polskie w służbie i obronie Pokoju". Uświetniły je pokazy lotnictwa wojskowego i cywilnego, które oglądało ponad stutysięczna publiczność.

Po podniesieniu flag i odegraniu hymnu, przeleciały samoloty z portretami Generalissimusa Stalina i Prezydenta Bieruta. Zaprezentowany został pokaz akrobacji samolotów sportowych, pokaz pracy samolotów sanitarnych i akrobacje szybowców. Program pokazów wzbogacił m.in. przelot samolotów Ligi Lotniczej w szyku tworzącym słowo POKÓJ (43 samoloty CSS-13 i Po-2), motoszybowca Pegaz oraz nowej polskiej maszyny szkolnej [?].


Motoszybowiec HWL Pegaz, Okęcie 1950 r. Zdj. R. Chyliński

Tradycyjnie miały miejsce pokazy walk powietrznych, zrzucenie desantu i pozorowane działania bojowe. Klucz trzech Tu-2 z 7. PLB wykonał efektowne pozorowane bombardowanie celu na lotnisku.

Po raz pierwszy zaprezentowano publiczności pokaz pilotażu na myśliwskim samolocie odrzutowym. Po godz. 15:00 Jak-17 z numerem 29 pilotowany przez ppłk. Wasyla Gaszyna - inspektora techniki pilotażu DWL, nadleciał nad trybunę główną na małej wysokości. Był to czwarty numer pokazów, polegający na zademonstrowaniu prędkości lotu samolotu odrzutowego. Na zakończenie całości pokazów Jak-17 przyleciał ponownie nad lotnisko. Ppłk. Gaszyn dał wówczas sześciominutowy popis akrobacji wykonując: świecę, pętlę, lot nurkowy, beczkę w prawo, beczkę w lewo, powtórnie beczkę w prawo, przewrót i wznoszenie. Samolot latał bez dodatkowych zbiorników paliwa.


Jak-17, 20.08.1950 r., Okęcie

 

O Święcie Lotnictwa w 1950 r. można poczytać na stronie poświęconej Jak-17: http://www.sanko.wroclaw.pl/apt/jak-17/pokazy.html

_________________________________
[1] Tamte lata,
Kazimierz Gawron
Polskie lotnictwo wojskowe 1945-1980
,
Cz. Krzemiński, WKiŁ 1989
Polskie lotnictwo wojskowe 1945-1962,
T. Kmiecik, Ulmak 2001
Święto lotnictwa 1956 - Informator, Liga Przyjaciół Żołnierza, 1956
Jakowlew Jak-17,
http://jak-17.prv.pl/
7. Pułk Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego, M. Mikołajczuk, J. Gruszczyński, Rossagraph 2006

< powrót