Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest czw lis 15, 2018 3:55 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Ponieważ jestem monotematyczny znów temat związany z historią wojskowości :P, chciałbym aby były tu poruszane różne ciekawostki związane z oleśnickimi koszarami ( a trochę tego jest). Z uwagi na dział mam tu na myśli ciekawostki związane z architekturą koszar. Na pierwszy ogień proponuję ciekawostkę- zagadkę, chodzi o herby umieszczone pierwotnie nad wejściami do budynków "białych koszar" (czyli koszar 8 Pułku Kawalerii po wojnie szkoły technicznej wojsk lotniczych [pod różnymi nazwami]). Do dziś zachowały się prawdopodobnie tylko 2. Jeden, bardzo zbliżony do przedwojennego herbu Namysłowa znajduje sie nad wejściem do byłej kantyny żołnierskiej (obecnie budynek opuszczony prawdopodobnie własność AMW). Drugi którego fotki w tej chwili nie mam znajduje się nad wejściem do gimnazjum gminnego i przedstawia dwie wieże (fotka wkrótce). Według wspomnień ze strony pana Marka Nienałtowskiego:
"Z listu czytelnika strony: przypomniała mi się sprawa budowy białych koszar, a zwłaszcza wykuszy herbów zamieszczonych nad wejściem do klatek schodowych. Według przekazu zbudowane zostały w roku 1935 jako dar na urodziny Hitlera od okolicznych wielkich rodów prusko-niemieckich. Ponoć każdy ród składał się na budowę jednego piętra budynku koszarowego. Zaznaczał to swoim herbem umieszczonym nad wejściem do klatki schodowej. Herb był wykuty w kamieniu z odpowiednimi barwami. Pamiętam, iż owe herby istniały jeszcze za czasów mojej służby (1961-67). Ciekawe, czy istnieją jeszcze, czy zostały skute"

wynika że było ich więcej jeszcze w latach 60'tych, może ktoś ma jeszcze jakieś informacje na ten temat?? Wiem też (widziałem je) że cześć z tych tablic znajdowała sie jeszcze ok 1997-8 roku na strychu w jednym z budynków koszar - nie wiem czy są tam do dziś (??). Obrazek

Dodane po 29 minutach:

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Pytałem byłych oficerów z "białych koszar" o te herby. Twierdzili, że część została skuta. Wydaje się, że herby z typowo niemieckimi (znanymi) elementami mogły być skute. Inne mogły pozostać. Obawiam się, że te malowane (na Gimnazjum) pochodzą z okresu powojennego. Najciekawsza jest informacja, ze te herby były widziane na strychu. Należy to sprawdzić i doprowadzić do tego, że one nie znikną. Obecny dowódca jest przychylnie nastawiony do zachowania elementów historycznych. Proponuję działać. Gdyby istniało Muzeum Oleśnickie - istniałaby możliwość przekazania. Wszyscy byliby zadowoleni. Wiele problemów z zachowaniem dziedzictwa kulturowego miasta byłoby rozwiązane, gdyby istniało muzeum.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Tarcze na gimnazjum są pomalowane (nie namalowane) według mnie są jednak przedwojenne, tablice (kamienne, formą i wymiarami podobne do tych ze zwieńczeń wejść) które widziałem na strychu nie zawierały herbów lecz napisy (pisane gotykiem), było to dość dawno a ja nie zwróciłem na nie wtedy szczególnej uwagi i nie mogę sobie odtworzyć ich pełnego obrazu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]