
Postarałem się napisać recenzję. Proszę mnie nie bić, bo to pierwsza w życiu

W nasze ręce trafił kolejny album z widokówkami z kolekcji Krzysztofa Dziedzica.
Po wydanym w 2010 roku „Pozdrowieniu z Oleśnicy. Pocztówki z lat 1896-1944 z kolekcji autora”, tym razem nakładem Oficyny Wydawniczej ATUT ukazała się pozycja zatytułowana „Pozdrowienie z powiatu oleśnickiego. Pocztówki z lat 1898-1943 z kolekcji autora”.
Co znajdziemy na ponad 300 stronach tego starannie wydanego, dwujęzycznego (polsko-niemieckiego) albumu? Przede wszystkim szczegółowo opisane reprodukcje 250 pocztówek ujętych w rozdziałach: miasto i gmina Bierutów, gmina Dobroszyce, gmina Dziadowa Kłoda, miasto i gmina Międzybórz, miasto Oleśnica, gmina Oleśnica, miasto i gmina Syców, miasto i gmina Twardogóra.
Oprócz wspaniałej zawartości graficznej, znajdziemy tu też sporo ciekawych tekstów.
Poznamy historię pocztówek, dowiemy się, że ich nazwę zawdzięczamy Marji B., która (?) okazała się słynnym polskim noblistą. Przeczytamy o początkach ruchu filokartystów, o tym, gdzie znajduje się największa kolekcja 1.500.000 pocztówek i czy w XXI wieku taka forma korespondencji ma jeszcze rację bytu.
Będziemy mogli zapoznać się z historią powiatów oleśnickiego i sycowskiego od roku 1741 do dzisiaj. W końcu, w obszernym rozdziale autor przybliży nam ciekawostki dotyczące prezentowanych na kolejnych stronach pocztówek.
Całość uzupełnia krótka notka biograficzna autora oraz polsko-niemiecki i niemiecko-polski słownik miejscowości, przysiółków i kolonii powiatu oleśnickiego.
Album wstępem opatrzył starosta powiatu oleśnickiego - Zbigniew Potyrała.
Książka do pooglądania i do poczytania dla każdego, komu bliska jest przeszłość naszego miasta i jego okolic. Doskonała jako prezent na zbliżający się Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca
Polecamy i przy okazji gratulujemy Panu Krzysztofowi wspaniałej kolekcji!