Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob gru 04, 2021 4:42 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Chciałbym tu zaprezentować część mojego zbioru etykiet oleśnickiego FRUCTOVINU - jakże sympatycznego zakładu działającego jeszcze do niedawna w naszym mieście.
Prezentowane poniżej etykiety (poza jedną pochodzącą z początku lat 90-tych) należą do najstarszych, jakie zdobiły butelki oleśnickiego wina. Na kilku z nich widoczna jest pełna, dawna nazwa zakładu, który nosił imię F. Dzierżyńskiego (ot taka ciekawostka - co "krwawy Feliks" miał wspólnego z oleśnickim winem..? nie wiadomo.. :wink: ).
Ciekawostką jest również etykieta pochodząca z bratniego Bierutowa, dzięki której możemy dowiedzieć się że w 1967 roku, działała tam filia oleśnickiego zakładu.

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Wspaniały, bardzo słodki wątek :)
Aż żal, że nie dane mi było spróbować oleśnickich ambrozji...

Ciekawa zwłaszcza ta etykietka z pseudo wermutu "Ziołowe", gdzie adres wytwórcy brzmi Lucień k/Oleśnicy. Pochodzi więc chyba sprzed 1961 roku - jeśli mnie pamięć nie myli, to wtedy przyłączono Lucień do Oleśnicy.

Zawartość tych butelek jest winna temu, że w większości mieszkań budowanych ówcześnie żadna ściana nie trzyma kąta prostego :D

Ostatnio zmieniony wt lis 06, 2007 1:46 am przez paulus76, łącznie zmieniany 1 raz

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Mi dane było zapoznać z produktami FRUCTOVINU - można powiedzieć że od drugiej połowy lat 80-tych, zapoznawałem się z nimi cyklicznie - oczywiście wszystko z obowiązku badacza i kronikarskiej powinności :wink: .
Trzeba stwierdzić, że oleśnickie produkty należały zdecydowanie do pierwszej ligi win "z najniższej pólki", że nie wspomnę o bardziej wyszukanych produktach, takich jak, np. wielokrotnie nagradzany "Grzaniec Śląski". Mimo swej niewątpliwej jakości, padł FRUCTOVIN ofiarą konkurencji, różnych lewych producentów mieszających sok ze spirytusem w garażu i wypuszczających na rynek produkt w rodzaju "napój alkoholowy w typie wino owocowe".
Oleśnickie wina były natomiast prawdziwymi winami, nie licząc oczywiście serii produkowanych w ostatnim okresie istnienia wytwórni, nalewek.
Pamiętam jak przed kilkunastu i więcej laty, wyjeżdżając na wakacje i spotykawszy różnych ludzi, gdy mówiłem skąd jestem - to nasze miasto kojarzyło im się w zasadzie z dwoma rzeczami: jednostkami wojskowymi (albo służyli tu w wojsku, albo byli u kogoś na przysiędze) i z oleśnickim winem właśnie (seria z etykietami na których najbardziej rzuca się w oczy nazwa miasta - tak jak w moim avatarze, była obecna w większości sklepów Pomorza Zachodniego, co miałem okazję naocznie sprawdzić w końcu lat 80-tych).
Cóż, jak mawiają Czesi "to se ne vrati", po jakże zasłużonej wytwórni pozostały nam jedynie artefakty w postaci etykiet właśnie, no i rozmaite wspomnienia.
Jeden z moich kumpli, przeglądając zbiory oleśnickich etykiet, westchnął tęsknie: " ech, kwiaty mojej młodości..." :lol:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Na Allegro pojawiły się etykiety z końcowej działalności Fructowinu. Większość to "wynalazki" typu: Nalewka mocna o smaku czekoladowym :shock:

Zdjęcie pochodzi z aukcji.

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Jak się dobrze poszuka to i się znajdzie :D .
Oto kilka moich etykiet Fructowniu z lat 1997-1999.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Oto mam przyjemną ciekawostke dla forumowiczów.
Etykietki Konradka. Małe z malych butelek (0,33) i duże z dużych plastikowych butli.
Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Nie zbieram etykiet, ale zrobiłem zdjęcie jednej z nich. Jakoby jakaś partia Konradka trafiła do Chicago i dlatego na etykiecie był herb Oleśnicy. I co jest obecnie normą - herb ten był błędny (m.in. brak krzyża w klejnocie).

http://www.olesnica.nienaltowski.net/He ... hicago.jpg

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Początki Fruktowinu
Wrocław, 1948-10. W dniach od 21 lipca do 31 października odbywała się Wystawa Ziem Odzyskanych, mająca dokumentować polskość Śląska oraz osiągnięcia Polski Ludowej na Ziemiach Odzyskanych. Na zdjęciu ekspozycja Fabryki Win w £ukanowie, obecnie Lucień, k. Oleśnicy) w pawilonie Państwowego Przemysłu Fermentacyjnego.

Obrazek

Z: http://89.171.110.181/main.php

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Super kolekcja, gratuluję, "Calypso", "Oleśnickie" i "Oleśnica" to produkty z którymi zapoznawałem się dość często swego czasu :oops: :D Z racji tego że pracowali tam członkowie mojej rodziny miałem okazję kosztować owe napitki również przed dodaniem tzw. środka konserwującego :lol:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Ja pamiętam czasy kiedy hitem było "Śląskie Mocne" oraz "Cherry" za 2.4 ;)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Cola prosto z Oleśnicy. Niestety obraz mało czytelny z powodu braku odpowiedniego sprzętu, dlatego przepiszę informacje z etykiety:

Quick Cola
Napój gazowany słodzony Ekstrakt 9 Trwałosć 30 dni

Zawiera kofeinę i kwas fosforowy

GS "SCh" Oleśnica WWGiRP
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Kupiłem na Allegro piękną karafkę z napisem "SI im. Dzierżyńskiego Oleśnica".
Tak ładnie wyglądała u sprzedającego.
Obrazek

A tak dzisiaj, po otwarciu paczki...
Obrazek

Moje serce wygląda dziś identycznie... :( :(

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Zapewne sprzedający nie wypełnił paczki wełną mineralna oraz gazetami szczelnie paczki a poczta kiedy nie m a ostrzeżenia ostrożnie szkło rzuca jak popadnie :(

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]