Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest śr wrz 18, 2019 2:52 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: sob mar 26, 2011 5:19 pm 
Offline
Dyrektor Forum

Rejestracja: pt paź 05, 2007 1:09 pm
Posty: 615
Niżej wymieniono osoby, znalezione w Internecie i mające miejsce urodzenia - Oleśnica. Nie zawsze wiadomo czy to są osoby z naszej Oleśnicy. Pominąłem znane osoby urodzone w Oels (pozostawiłem Beckera, jako mniej znanego). Jeśli ktoś zna wymienioną osobę jako oleśniczanina (kę) - proszę o zgłoszenie. Może tym sposobem usuniemy osoby urodzone w innych Oleśnicach. Jedna osoba jest wymieniona dwa razy - pozostawiłem, bo może informacja zawiera różne osiągnięcia. Wykaz przysłał Krzysztof Kowalski do umieszczenia na Forum Historii.

Bolesław Tymolewski
Skarbnik miasta Torunia. Doświadczony ekonomista i znawca problematyki finansowej samorządu miejskiego. Funkcję skarbnika miasta pełnił w toruńskim samorządzie od 1 lipca 1997 r.
Urodzony w Oleśnicy w 1947 r. Z Toruniem związany od 1959 r. Jest absolwentem Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ukończył także Podyplomowe Studium Organizacji i Zarządzania UMK oraz Podyplomowe Studium Prawno-Samorządowe PAN w Warszawie. Przed objęciem funkcji w samorządzie, przez 25 lat (od 1972 roku) pracował w Toruńskiej Przędzalni Czesankowej Merinotex.
Hobby: turystyka, żeglarstwo, lektura dobrej książki.

Z www.mojekatowice.pl
Rudolf Zioło
Artysta, choć urodzony w Oleśnicy Śląskiej, swoje życie zawodowe związał głównie z Krakowem (Teatr im. Słowackiego, Teatr Stary) i Warszawą (Teatr Powszechny). W naszym regionie zasłynął jako juror zabrzańskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej oraz reżyser wysoko ocenionej „Dżumy”.

Rudolf Zioło
Urodził się w 1952 roku w Oleśnicy Śląskiej. Po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studiował w latach 1977-82 w leningradzkim Instytucie Teatru, Muzyki i Kinematografii na Wydziale Reżyserii i Dramatu. Był uczniem Lwa Dodina i Georgija Towstonogowa, asystentem Erwina Axera podczas prób do NASZEGO MIASTA Thorntona Wildera (1979) w Towstonogowskim Teatrze Dramatycznym (BDT).
W 1982 roku rozpoczął pracę w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Ówczesny dyrektor, Mikołaj Grabowski, zatrudnił go w charakterze konsultanta programowego z prawem realizacji reżyserskich. Na krakowski debiut - 30 czerwca 1983 roku - Zioło wybrał i zaadaptował mniej znaną w Polsce powieść Michaiła Bułhakowa PSIE SERCE. O spektaklu, w którym na rzeczywistość spoglądamy oczami czworonoga z przeszczepionym mózgiem człowieka i o reżyserze pisano
entuzjastycznie.

Marcin Wala
urodzony w Oleśnicy, anglista (Uniwersytet Wrocławski), opublikował esej „Tolkien’s Ea – A Magic-less Universe” w „Considering Fantasy:
Ethical, Didactic and Therapeutic Aspects of Fantasy in Literature and Film”, Edited by Justyna Deszcz-Tryhubczak/Marek Oziewicz, Wrocław 2007. Od niemalże roku mieszka w Edynburgu. Opowiadanie "Nerwica natręctw" jest jego debiutem prozatorskim.

Gustaw Becker (1819-1885)
Twórca świebodzickiego przemysłu zegarmistrzowskiego, dziś niestety zupełnie upadłego w naszym mieście. Urodzony w Oleśnicy przemysłowiec przed przybyciem do Świebodzic odbył długą podróż po Europie, zapoznając się z najnowocześniejszymi ówczesnymi trendami w tej gałęzi przemysłu. Poczynione obserwacje wcielił w życie w 1847 r. i w latach następnych, po osiedleniu się wraz z całą rodziną w Świebodzicach. Tempo produkcji fabryk Beckera było ogromne. Już do 1863 r. wyprodukowano w nich 10 000 zegarów, do 1975 r. 100000 egzemplarzy, zaś do 1885 r. 500000 sztuk. Jubileuszowy milionowy zegar wyprodukowano w 1892 r., w kilka lat po śmierci G. Beckera. Ten historyczny zegar znajduje się dzisiaj w Świebodzicach, w zakładach “Termet S.A.”. W XIX i w pocz. XX w. świebodzickie zegary były chętnie kupowane w całej Europie a nawet w salonach firmy Beckera w Stanach Zjednoczonych. Dziś są natomiast poszukiwane przez antykwariuszy i kolekcjonerów. Efektowny grobowiec G. Beckera i członków jego rodziny znajduje się na świebodzickim cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej.

Katarzyna Głowicka
Kompozytorka, urodzona 12 października 1977 w Oleśnicy.
Studiowała w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kompozycji Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (dyplom z wyróżnieniem w 2001). W 2000 przebywała na rocznym stażu w Conservatoire National de Région de Strasbourg u Ivana Fedele. Jest również absolwentką Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie Louisa Andriessena. Jest doktorantką w Sonic Arts Research przy Centre Queen’s University w Belfaście, specjalizuje się w nowych systemach kompozycji.
Brała udział w międzynarodowych kursach kompozytorskich w Krakowie, Wiedniu, Radziejowicach, Brukseli, Apeldoorn (Holandia), Dartington (Anglia) i Avignonie (Francja), prowadzonych m.in. przez Louisa Andriessena, Jonathana Harveya, Hannę Kulenty, Zygmunta Krauzego, Tristana Muraila, Martijna Paddinga i Bogusława Schaeffera. W 1999 była stypendystką Komisji Europejskiej w Holandii, w 2000 - Deutscher Akademischer Austauschdienst. Korzystała również z grantu Williama Glocka na udział w Międzynarodowej Letniej Szkole w Dartington (2001). W latach 2002-2003 otrzymała stypendia Rządu Holenderskiego i Francuskiego. Obecne jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Utwory Katarzyny Głowickiej wykonywane były w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii i na Ukrainie, podczas festiwali, m.in.: Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, „Warszawskiej Jesieni”, „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu, „Suite” w
Amsterdamie, „Oproven” w Den Bosch, „Oerel” na wyspie Terscheling, „Yo!” w Utrechcie, „Wien Modern”, „Steve Reich Festival” w Hadze, „Gaudeamus” w Amsterdamie, „Beinnale di Venezia”, International Women in New Music Festival w Kalifornii, International Computer Music Conference w Barcelonie, m.in. przez De Eereprijs, Ensemble Recherche, Holland Symfonia, Nederlands Vocaal Laboratorium, Jonathana Petera Kenny’ego (kontratenor), Ties Mellema (saksofonista) oraz transmitowane przez Polskie Radio, holenderskią telewizję VPRO i austriackie radio ORF. Jej projekt operowy – Grabarz Królów do libretta Jerzego £ukosza, został wybrany do realizacji w ramach projektu „The Genesis Prize for the Opera” w Londynie (2001), najnowszy – Quasi Rublev, zainspirowany filmem Andrieja Tarkowskiego, został zamówiony przez fundację Fonds Podium Kunsten w Holandii.
Katarzyna Głowicka jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura (1998 - I nagroda, 2000 - III nagroda), Nagrody Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej na II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika (2000), Nagrody Specjalnej i drugiego miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentacji i Kompozycji we Wrocławiu (2001) oraz II nagrody i Nagrody Prezydenta miasta Wrocławia na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II (2003).
Twórczość Katarzyny Głowickiej obejmuje szeroki zakres działań muzycznych. Współpracuje z reżyserami teatralnymi i filmowymi, choreografami, a przede wszystkim z muzykami i dyrygentami. Tworzy muzykę filmową, operową, baletową i symfoniczną. Jej dzieła wyróżniają się siłą ekspresji i specyficznym kolorytem. Autorka poszukuje unikalnych środków wyrazu i często wykorzystuje komputer zarówno jako instrument muzyczny, jak i narzędzie kompozycji.

Katarzyna Głowicka,
ur. 1977, Oleśnica. Studiowała w Akademii Muzycznej we Wrocławiu kompozycję pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (dyplom z wyróżnieniem w 2001). W 2000 przebywała na rocznym stażu w Conservatoire National de Région de Strasbourg u Ivana Fedele. Jest również absolwentką Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie Louisa Andriessena. Brała udział w międzynarodowych kursach kompozytorskich w Krakowie, Wiedniu, Radziejowicach, Brukseli, Apeldoorn (Holandia), Dartington (Anglia) i Avignonie, prowadzonych m.in. przez L. Andriessena, J. Harveya, H. Kulenty, Z. Krauzego, T. Muraila, M. Paddinga i B. Schaeffera. W 1999 była stypendystką Komisji Europejskiej w Holandii, w 2000 – Deutscher Akademischer Austauschdienst. Korzystała również z grantu W. Glocka na udział w Międzynarodowej Letniej Szkole w Dartington (2001). W latach 2002-2003 otrzymała stypendia Rządu Holenderskiego i Francuskiego. Utwory Katarzyny Głowickiej wykonywane były w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii i na Ukrainie podczas festiwali, m.in.: Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, „Warszawskiej Jesieni”, „Suite” w Amsterdamie, „Oproven” w Den Bosch, „Oerel” na wyspie Terscheling, „Yo!” w Utrechcie, „Wien Modern”, „Steve Reich Festival” w Hadze, „Gaudeamus” w Amsterdamie, „Beinnale di Venezia”, m.in. przez takie zespoły, jak: De Eereprijs, Ensemble Recherche oraz transmitowane przez Polskie Radio, holenderskią telewizję VPRO i austriackie radio ORF. Katarzyna Głowicka jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich. Razem z Niemiecką reżyserką Frann Aprich, Głowicka założyła audio wizualna grupę „Digital Doctors”. Grupa ta będzie producentem opery „Grabarz Królów” w sezonie 2006/7. Najnowsze projekty to zamówienie zespołu „Vocal Laboratorium” na festiwal „Gaudeamus Music Week 2005” oraz konferencji ICMC (International Computer Society of Music) w Barcelonie we wrześniu 2005. „… Prawdziwą wartością przeżycia estetycznego jest jego siła oddziaływania.
Studio Muzyki Elektroakustycznej
Akademia Muzyczna w Krakowie

Robert Szczot
Piłkarz Górnika Zabrze.
Wiele kontrowersji wzbudzało sprowadzenie Roberta Szczota do Zabrza. Napastnik urodzony w Oleśnicy kosztował ponad dwa miliony złotych, co jest dosyć sporą sumą jak na polskie realia. Kasperczak darzy Szczota zaufaniem, gdyż wystąpił on w dziewięciu spotkaniach. Co prawda strzelił tylko jedną bramkę, ale jest bardzo pożyteczny w ofensywnej formacji Górnika.

Maciej Malczewski (DJ Nac)
urodził się w Oleśnicy. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się, gdy miał 14 lat. Wtedy to zafascynowały go dźwięki electro. Na początku próbował stworzyć coś za pomocą programów komputerowych, prowadził również autorskie audycje w radiostacjach internetowych. Po roku „zabawy” przyszedł czas na poważniejsze wyzwania – Maciej stanął za konsoletą w klubie, co umożliwił mu DJ Thomas. Wydarzenie było na tyle emocjonujące dla młodego DJa, że postanowił zmobilizować się i zaczął traktować muzykę nie tylko jak hobby, ale również jako pracę. W 2006 roku Nac zagrał na imprezach w Poznaniu, Nidzicy, Olsztynie oraz we Wrocławiu. Rok 2007 przyniósł natomiast występy na trzech większych imprezach: Samsung Beach Party, Heineken Beach Party Music oraz Summer Events (MSM). Aktualnie jest rezydentem klubu Clinique we Wrocławiu oraz prezenterem rozgłośni internetowej Radiosfera.

Joanna Buchowska
(Niemcy) – malarka, rzeźbiarka, bohaterka wielu wernisaży w Niemczech i krajach Europy, laureatka licznych nagród. Urodzona w 1967 w Polsce (Oleśnica), od 1991 żyje i tworzy w Berlinie. Jej obrazy zaskakują fotograficzno-realistycznymi wyspami, które poruszają się w abstrakcyjnie wytworzonych krajobrazach, jakby było to cos zupełnie naturalnego.
Gazeta Petersburska
Z Listy Laureatów Złotych Sów Polonii (polonijne Oskary) za rok 2008
Komunikat Redakcji pisma Polonii w Austrii JUPITER.

Waldemar Zieliński
Urodził się 24.08.1953 roku w Oleśnicy Śląskiej. Ukończył fizykę doświadczalną na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w 1979 roku. W latach 1985-1989 studiował w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie, a w latach 1998-2000 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie odbył uzupełniające studia magisterskie z fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Członek Stowarzyszenia Historyków Fotografii w Warszawie oraz Związku Polskich Artystów Fotografików (w latach 2003-2006 członek zarządu Okręgu Dolnośląskiego ZPAF). Od października 2003 wykłada HISTORIę FOTOGRAFII, a od października 2007 KLASYKę OBRAZU w WSF afa.

Dr inż. Mariola Jureczko
ur. 3.02.1976 r. w Oleśnicy. Doktorantka Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Promotor – dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk prof. nzw. w Pol. Śl. Temat pracy doktorskiej: „Optymalizacja wielokryterialna cech konstrukcyjnych łopaty wirnika elektrowni wiatrowej ze względu na minimalizację drgań”.
Z Politechniki Śląskiej.

ppłk Andrzej TARCZOń
Zastępca dowódcy I zmiany PKW MINURCAT
Urodził się 27 listopada 1976 r. w Oleśnicy. Żonaty, żona Magdalena, syn Seweryn. W 2000 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusz Kościuszki we Wrocławiu. Od sierpnia 2000 r. pełnił służbę w 11 Brygadzie Zmechanizowanej (Żary) 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (Żagań), a następnie od października 2001 r. do października 2004 r. w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej.
W latach 2004-2006 słuchacz Wydziału Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Po zakończeniu studiów rozpoczął służbę jako dowódca kompanii zmotoryzowanej w 1 Brygadzie Obrony Terytorialnej w Lęborku. Od 11 kwietnia 2007 r. pełni służbę w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, gdzie zajmował m.in. stanowisko Szefa Sekcji Operacji Bieżących, a następnie Szefa Wydziału Dowodzenia. Od maja 2009 r. pełni funkcję Zastępcy Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie - MINURCAT.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: pn mar 28, 2011 1:25 pm 
Offline
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt wrz 21, 2007 3:01 pm
Posty: 1015
Waldemar Zieliński był uczniem oleśnickiego Technikum Mechanicznego w latach 1968-1973.

_________________
Paweł


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: wt paź 28, 2014 4:41 pm 
Offline

Rejestracja: wt paź 28, 2014 1:26 pm
Posty: 1
Joanna Buchowska kojarze kojarzę


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group