Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest ndz lut 25, 2018 12:30 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość

Ciekawi mnie skąd przybyli, po II WŚ, do Oleśnicy, jej współcześni mieszkańcy. Z jakich rejonów II Rzeczpospolitej i dlaczego osiedlili się akurat tutaj, a nie np. we Wrocławiu czy Sycowie?
Interesuje mnie także ilu Niemców zostało po wojnie w tym mieście oraz Polaków z czasów piastowskich. Być może ktoś z was dysponuje choćby szacunkowymi danymi?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Vontrap pisze:
Interesuje mnie także ilu Niemców zostało po wojnie w tym mieście oraz Polaków z czasów piastowskich. Być może ktoś z was dysponuje choćby szacunkowymi danymi?

W dniach 19-21 stycznia 1945 r. wszyscy Niemcy na zarządzenie władz niemieckich i jakoby pod groźbą kary śmierci - musieli się wynieść z Oleśnicy. Zostało jakoby kilkanaście osób. 9 maja 1945 r. wg wspomnień Francuza - było w Oleśnicy ok. 150 Niemców. W czerwcu, w danych niemieckich było ich jakoby ok. 4000. Co się tyczy Polaków - ostatnie wyrywkowe statystyki jakie mam (1905 r.) mówią, że w Bierutowie było ich 89, w Psim Polu 10 i w Oleśnicy 123, ale w tych dwóch ostatnich przypadkach z zaznaczeniem, że byli to pracownicy dwóch cegielni i stacji kolejowej. Oni mogli wrócić do Polski, albo zostać. Innych danych nie mam. W związku z tym, że w Oleśnicy nie ma muzeum - nikt nie prowadzi badań osiedleń powojennych.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Dzięki za odpowiedź :D. Widać, że zmiany ludnościowe nie zawsze nadążały na danym obszarze za zmianą przynależności państwowej. Znam ze słyszenia jedną rodzinę niemiecką, żyjącą do dzisiaj w Sycowie i trzy polskie rodziny żyjące w otaczających go wsiach, z dziada pradziada. W Oleśnicy i innych okolicznych miejscowościach też pewnie by się znalazło trochę autochtonicznych rodzynków.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]