Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pt wrz 29, 2023 2:01 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: wt wrz 02, 2008 9:06 pm 
Offline
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt wrz 21, 2007 3:01 pm
Posty: 1015
Artykuł z Onetu 02.09.08 r.

Niemiecki myśliwiec odkryty pod Wrocławiem

Koło Długołęki pod Wrocławiem trwa od wczoraj akcja wydobywcza szczątków niemieckiego myśliwca Messerschmitt 109. Po raz pierwszy poszukiwacze amatorzy i archeolodzy spotkali się przy eksploracji zabytku tego typu.
W ciągu kilkunastu godzin pracy, badacze spodziewają się dotrzeć do kadłuba i skrzydeł samolotu. Dzisiaj trafili na kilkaset drobnych elementów: amunicję, sprzączki, fragmenty wyposażenia. Na fragmentach znalezionej czaszki widać ślady nadpalenia, podobnie na niektórych kościach. Prawdopodobnie maszyna zaczęła płonąć po zderzeniu z ziemią. Do odkopania pozostał cały kadłub samolotu.

Kilka tygodni temu dwaj poszukiwacze zgłosili Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków informację o miejscu, w którym znajduje się wrak niemieckiego samolotu. Sprawa została przekazana do Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, którego pracownicy wraz z poszukiwaczami, po zdobyciu stosownych zezwoleń, przystąpili do prac wydobywczych.

- Ludzie z okolicznych wiosek mówią, że samolot wbił się mocno w ziemię podczas lądowania, na łące widać było wystający ogon i rozrzucone skrzydła – mówi dr Maciej Trzciński z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, koordynator akcji – Bardzo się cieszę, że poszukiwacze zgłosili oficjalnie tę informację i że obydwa nasze środowiska – co niektórym wydaje się niemożliwe – mogą ze sobą współpracować. Akcję zabezpieczają również policjanci Wydziału do Spraw Walki z Przestępczością Przeciwko Zabytkom KW we Wrocławiu.

Jarosław Majewski, który prowadzi podczas akcji badania elektrooporowe i georadarowe mówi, że najważniejsze będzie znalezienie silnika. Znajdujący się na nim numer pozwoli na dokładnie prześledzenie losów samolotu. Już wcześniej Majewski brał udział w zakończonych z sukcesem akcjach poszukiwań innych maszyn: Liberatora koło Banicy i Handley Page Halifax JP-276A, koło Dąbrowy Tarnowskiej.

Jeszcze dzisiaj znalezione pod Długołęką kości zostaną zabezpieczone przez prokuraturę, a następnie przekazane do badań antropologicznych. Fragmenty samolotu trafią natomiast po restauracji do muzeum.

Joanna Lamparska


Trochę zdjęć:
http://wiadomosci.onet.pl/104171,21,1,0,1,pokaz.html
http://wiadomosci.onet.pl/104171,21,3,pokaz.html
http://wiadomosci.onet.pl/104171,21,5,pokaz.html
http://wiadomosci.onet.pl/104171,21,12,pokaz.html

_________________
Paweł


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: śr wrz 03, 2008 9:41 am 
Offline
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt wrz 21, 2007 3:01 pm
Posty: 1015
I dla odmiany z wrocławskiej Gazety Wyborczej
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... towej.html


Znaleźli niemiecki samolot z II wojny światowej
Beata Maciejewska

Na ornym polu pod Długołęką odkryto fragmenty samolotu Messerschmitt, najpopularniejszego myśliwca Luftwaffe z czasów II wojny światowej. W szczątkach kabiny leżały kości pilota. Jest szansa , że dowiemy się, kim on był i dokąd leciał

Już niedługo dowiemy się, ile zostało z rozbitego messerschmitta znalezionego pod Długołęką. Na razie archeolodzy znaleźli fragmenty munduru lotnika i resztki kabiny
Od dnia rozbicia samolotu minęły już 63 lata, ale ruch wokół miejsca katastrofy był we wtorek taki, jakby dopiero do niej doszło. Przyjechali prokurator, saperzy, policjanci, archeolodzy, specjaliści z firmy Geo-Radar i amatorzy - odkrywcy z detektorami metalu. Wyciągnęli już 40 kg drobnych szczątków samolotu, głównie fragmentów kabiny. W wykopie o głębokości 30-40 cm znaleźli resztki osłony z pleksi, kawałki zegarów z tablicy rozdzielczej, fragmenty mapnika, kątomierza, klamry od pasa lotniczego, amunicję do karabinów maszynowych i do działka. Leżały przemieszane z ludzkimi kośćmi. - To fragmenty szkieletu mężczyzny. Częściowo nadpalone kawałki czaszki, kości udowe, resztki miednicy - wylicza archeolog Monika Gross.

Na razie nie wiemy, kim był pilot, ale wiadomo, jak zginął. Na odnalezionych kawałkach poszycia samolotu widać dziury po serii z karabinu maszynowego i ślady ognia. - Przypuszczamy, że próbował awaryjnie lądować na tym polu i uderzył dziobem w ziemię - mówi dr Maciej Trzciński, archeolog z Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Okoliczni mieszkańcy pamiętają, że w latach 40. na polu tkwił ogon samolotu, reszta była zakopana w ziemi. Ogon z czasem rozebrano, ale pozostałych części nikt prawdopodobnie nie ruszył. Potem o niemieckim samolocie zapomniano. Nie przeszkadzał rosnąć zbożu. Aż tego lata dał znać o swoim istnieniu.

Dr Trzciński: - Do wojewódzkiego konserwatora zabytków zgłosili się ludzie, twierdząc, że znaleźli na polu czujnik startera samolotu. Na prośbę konserwatora przyjechaliśmy sprawę zbadać. Wytyczyliśmy teren pięciu arów, na którym mógł się znajdować samolot. Na razie natrafiliśmy na resztki kabiny. Wiemy, że to messerschmitt Bf 109, jednomiejscowy samolot myśliwski produkowany w latach 1937-1944. Nie wiemy, który typ. Przy puszczamy, że to może być E, czyli Emil. Ta wersja samolotu brała m.in. udział walkach powietrznych Bitwy o Anglię.

Jeśli archeolodzy znajdą silnik z fragmentem ramy, będą mogli ustalić tożsamość pilota i cel lotu, bo w niemieckich archiwach zachowały się stosowne dokumenty. Ale przekopanie pięciu arów zajęłoby im kilka miesięcy, dlatego poprosili o pomoc odkrywców amatorów z detektorami metalu i specjalistów z firmy Geo-Radar. Co ostatni mają już na swoim koncie zakończone sukcesem poszukiwania samolotów.

- Za pomocą georadaru znaleźliśmy halifaksa w Dąbrowie Tarnowskiej. To był jeden z samolotów zrzucających m.in. broń dla powstańców w Warszawie. Natomiast w Beskidach udało się wyciągnąć szczątki liberatora - opowiada Anna Graffik. - Niestety, tego messerschmitta nie możemy szukać georadarem, bo rodzaj gleby na to nie pozwala. Zdecydowaliśmy się na badania metodą elektooporową. Przepuszczamy prąd przez grunt i rejestrujemy różnice w jego przewodzeniu. Obecność szczątków samolotu będzie zmieniać opór elektryczny - tłumaczy Graffik.

Archeolodzy przypuszczają, że poszukiwania potrwają do końca tygodnia. Chcą, żeby wykopane kawałki maszyny trafiły na wielką wystawę obrazującą tysiąc lat historii Wrocławia, która pod koniec roku zostanie otwarta przez Muzeum Miejskie w dawnym Zamku Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego. Część tej ekspozycji będzie poświęcone obronie Festung Breslau. Messerschmitt z pola pod Wrocławiem miał w niej swój udział.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

_________________
Paweł


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: śr wrz 03, 2008 10:07 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt gru 25, 2007 10:47 pm
Posty: 174
Pewnie była to jedna z maszyn , które ewakuowały się przed wkroczeniem Rosjan na tereny ziemi Oleśnickiej :idea:
Nie kojarzę by były jakieś ciężkie walki w okolicach Długołęki, by ten samolot leciał z Wrocławia.

_________________
www.tropiciele-tajemnic.com


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: wt wrz 16, 2008 5:38 pm 
Offline

Rejestracja: sob mar 29, 2008 9:45 pm
Posty: 648
W Oleśnickich gazetach nic nie piszą o odkryciu samolotu na polu ornym pod Długołęką. To bardzo ciekawe odkrycie i same niewiadome. Czy udało się odczytać numery z silnika lub ramy ?
Cytuj:
Na odnalezionych kawałkach poszycia samolotu widać dziury po serii z karabinu maszynowego i ślady ognia. - Przypuszczamy, że próbował awaryjnie lądować na tym polu i uderzył dziobem w ziemię - mówi dr Maciej Trzciński, archeolog z Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Czy to możliwe że messerschmitt oberwał nad Oleśnicą ?

Dodane po 10 minutach:

http://www.gpr.pl/pl/oferta/badania/arc ... /index.htm

Dodane po 3 minutach:

http://pl.youtube.com/watch?v=rDImSVoiJJY

Dodane po 10 minutach:

http://www.e-gory.pl/index.php?option=c ... &Itemid=37


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: wt wrz 16, 2008 8:26 pm 
Offline
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt wrz 21, 2007 3:01 pm
Posty: 1015
ruzam pisze:
Czy to możliwe że messerschmitt oberwał nad Oleśnicą ?

Możliwe. Ja również i to, że dostał nad Wrocławiem, Oławą czy Trzebnicą ;)
Na tę chwilę my (nie wiem jak eksplorujący) nie wiemy nic więcej, oprócz tego, że to Bf 109. Nie podano dokładnie kiedy samolot się rozbił (1945?).

http://www.gpr.pl/images/messerschmitt.jpg
Na tym obrazku wygląda, jakby samolot leciał ze wschodu... ale kto wie jak było naprawdę?
Mam nadzieję, że uda się ustalić wersję maszyny, a już gdyby udało się zidentyfikować konkretny egzemplarz, to już cud-miód! Wtedy będziemy mogli pokombinować kto i gdzie ustrzelił tego fryca :devil:

_________________
Paweł


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: pt wrz 19, 2008 2:43 pm 
Offline

Rejestracja: sob mar 29, 2008 9:45 pm
Posty: 648
Zdjęcia z onet.pl
http://wiadomosci.onet.pl/104171,21,0,0,1,pokaz.html
I jeszcze coś ciekawego o innym odkryciu :idea:
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=538125#548440


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: sob wrz 20, 2008 8:02 pm 
Offline

Rejestracja: sob mar 29, 2008 9:45 pm
Posty: 648
Podobno ME rozbity pod Długołęką to może być typ E, czyli Emil
http://109lair.hobbyvista.com/index1024.htm
I jeszcze jedna ciekawostka - odnaleziony ME 109E z Breslau
http://109lair.hobbyvista.com/index1024.htm


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: śr paź 01, 2008 1:39 pm 
Offline
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt wrz 21, 2007 3:01 pm
Posty: 1015
Koniec poszukiwań niemieckiego myśliwca
Beata Maciejewska

Archeolodzy zakończyli poszukiwania messerschmitta, który rozbił się w 1945 roku pod Długołęką. Szczątki pilota trafiły do prokuratury, szczątki samolotu - do muzeum.

Prace wykopaliskowe zaczęły się dwa tygodnie temu po tym, jak do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgłosili się ludzie, twierdząc, że znaleźli na polu czujnik startera samolotu. Archeolodzy z Muzeum Miejskiego Wrocławia postanowili to sprawdzić. Znaleźli tysiące fragmentów najpopularniejszego myśliwca Luftwaffe z czasów II wojny światowej i szkielet pilota. O pilocie na razie nic nie potrafią jeszcze powiedzieć, typ samolotu udało się zidentyfikować.

- To messerschmitt Bf 109G (Gustav) - mówi dr Maciej Trzciński, archeolog. Pierwsze egzemplarze tego samolotu opuściły taśmy produkcyjne pod koniec 1941 roku. Gustav został wyposażony w nowy silnik DB 605A, posiadał też kabinę ciśnieniową. Był uzbrojony w dwa karabiny MG-17 (kaliber 7,92 mm) i jedno działko MG-151/20 (20 mm).

Dr Trzciński: - Znaleźliśmy amunicję do karabinów i działka, resztki osłony kabiny pilota, kawałki zegarów z tablicy rozdzielczej, fragmenty mapnika, kątomierza, klamry od pasa lotniczego, korek paliwa, trymer, kawałki skrzydeł i fragmenty poszycia. Mamy kilkanaście kontenerów wypełnionych tymi szczątkami. Niestety, nie udało się znaleźć silnika i fragmentu ramy, co pozwoliłoby szybko ustalić tożsamość pilota i cel lotu.

Okoliczni mieszkańcy opowiadali, że w latach 40. na polu tkwił ogon samolotu, reszta była zakopana w ziemi. Ogon częściowo rozebrano, ale reszty nikt nie ruszył. Jednak ekspert od wypadków lotniczych, który oglądał miejsce katastrofy, stwierdził, że samolot nie wbił się w ziemię, więc silnik można było wymontować. Archeolodzy mają jednak nadzieję, że w niemieckich archiwach zachował się ślad po tym samolocie.

- Poprosimy o pomoc historyków, bardzo nam zależy na ustaleniu tożsamości pilota - mówi Trzciński.

Resztki samolotu trafiły już do Arsenału przy ul. Cieszyńskiego, a kości pilota przesłano do prokuratury w Oleśnicy. Musi je zbadać lekarz sądowy, później zostaną przekazane fundacji Pamięć, która opiekuje się grobami żołnierzy niemieckich w Polsce.

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35762 ... liwca.html

_________________
Paweł


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Post: śr paź 15, 2008 7:48 pm 
Offline
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt wrz 21, 2007 3:01 pm
Posty: 1015
Odkrywca, październik 2008

Trochę Messerschmitta pod Wrocławiem

Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Paweł


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group