Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob lip 21, 2018 11:10 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zbiornik na...

W odniesieniu do adnotacji na stronie naszego drogiego Admina na jego stronie poświęconej lotnisku: "Za tym, że jest to zbiornik na wodę (przeciwpożarowy?) moim zdaniem przemawiają: jego lokalizacja - w pobliżu baraków ówczesnego obozu (otwarte zbiorniki wodne oddalone są od tego miejsca ponad 1,5 km.) oraz brak w środku metalowego zbiornika na paliwo. Być może pierwotnym przeznaczeniem konstrukcji miało być przechowywanie paliwa?"
Przypuszczam, że było odwrotnie: to nie zbiornik był w pobliżu obozu, a obóz wybudowano w pobliżu zbiornika. Jako, że widywałem bardzo podobne instalacje na innych lotniskach Luftwaffe, jestem przeświadczony, iż jest to jednak zbiornik na paliwo. Zwracam uwagę na występujące na planie "punkty tankowania paliwa". Nie chodzi tu bynajmniej o wskazanie miejsca, gdzie podjeżdżała cysterna, a o istniejący podziemny dystrybutor stanowiący zakończenie integralnego lotniskowego systemu paliwowego. Jej początkiem jest rzecz jasna odpowiedni zbiornik z własnym systemem pomp. Jest to rodzaj instalacji znanej od końca lat dwudziestych i stosowanej do dziś na wielu lotniskach cywilnych i wojskowych.
Paweł

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Pawle,
a jak wyglądały w innych przypadkach (lotniskach) trzy rzeczy:
- odległość zbiorników od dystrybutora,
- ilość zbiorników
- ich zgrupowanie (jeden obok drugiego czy pojedyncze w różnych miejscach lotniska)?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

- Odległośc zbiornika ze stacją pomp do dystrybutora (z własną pompą rzecz jasna) przekraczała kilometr we wszystkich znanym mi przypadkach.
- Ich ilośc była różna, choc nie wiem od czego uzależniona. I tak dla przykładu, w Grotkowie znalazłem cztery, w Gubinie i Oławie po dwa.
- Zbiorniki stanowiły jakąś grupę można rzec. Pomiędzy zbiornikami nie wznoszono żadnych trwałych konstrukcji, choc w ich pobliżu i owszem, niczego sobie nawet. W Grotkowie trzy zbiorniki stoją razem, zaś czwarty w pewnym oddaleniu - byc może został dobudowany później. Stawianie ich w grupie ma swoje uzasadnienie: przewody ze wszystkich w jakimś punkcie zbiegały się i prowadziły razem w kierunku płyty lotniska. Dopiero tam ponownie się rozdzielały do indywidualnych dystrybutorów.
Na koniec mała uwaga aby uniknąc niedomówień: wybudowanie integralnego systemu tankowania nie onaczało konieczności budowy podziemnych zbiorników. Jest wiele przypadków, gdzie takowy system istniał, a zbiorników nie było (na przykład Makowice), bowiem zasilanie odbywało się z wkopanej (ledwie zadaszonej) cysterny. Odwrotnie też oczywiście bywało.
Paweł

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

jeśli chodzi o zbiorniki paliwa to przypomniała mi sie ciekawa historia, mianowicie podczas kopania "dziury" pod przyszły basen wojskowy natrafiono na jakiś duży zbiornik, osoba od której to słyszałem twierdziła że na paliwo, zbiornik został wyciągnięty i ponoć stał długo na terenie jednostki. Ponieważ historię słyszałem od kilku osób (choć wszyscy to byli wojskowi z "białych koszar") uważam ją za dość wiarygodną.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Zbiorniki
Dyrektor Forum

Rozmawiałem z osobą, która od 1955 r. zajmowała się tzw. materiałami paliwowo-smarnymi na lotnisku oleśnickim. Wg Niego:
- omawiany wcześniej zbiornik służył do magazynowania wody,
- na lotnisku Niemcy umieścili 4 metalowe zbiorniki paliwa lotniczego, dwa po 50m3 i dwa po 35 m3. Umieszczono je obok drogi krajowej nr 8 (E-67). Ich odpowietrzniki są dalej widoczne. Zbiorniki były emaliowane od wewnątrz, także rury je łączące były emaliowane. Główny dystrybutor znajdował się w podziemnym bunkrze. Do punktu dystrybucji paliwa na płycie lotniskowej prowadziły dwa rurociągi - do tankowania paliwa i zlewu paliwa.
- były jeszcze inne zbiorniki (zapasowe) po 10m3, niedaleko obecnego basenu. Te, o ile zrozumiałem, były zakopane po wojnie.
- paliwo do zbiorników "niemieckich" były dostarczane (jak zrozumiałem) wagonami kolejowymi, które obok lotniska były przeładowywane na jakieś pojazdy i dowożone do punktów załadunku paliwa.
Istnieje możliwość spotkania z tą osobą, w celu uzyskania dokładniejszej informacji.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Ja również jestem zdania, iż jest to zbiornik na wodę. Świadczy o tym konstrukcja betonowa, właz drabinkowy pozwalający bez trudu na dostanie się do środka oraz wywietrzniki. Ma forum także większość jest tego zdania, co ja. Poza tym zbiorniki paliwowe znajdujące się po drugiej stronie lotniska zostały przejęte i są nadal wykorzystywane i strzeżone.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

lc77 pisze:
Poza tym zbiorniki paliwowe znajdujące się po drugiej stronie lotniska zostały przejęte i są nadal wykorzystywane i strzeżone.

No, co do tego czy są wykorzystywane, to bym się sprzeczał. A strzeżone też są jedynie tabliczką firmy ochroniarskiej na ogrodzeniu. Wiatr hula, sprzęt niszczeje, "rdza zżera stare żelastwo, stare żelastwo zżera rdza..."

Zdjęcia sprzed chyba trzech tygodni:

Wjazd i ogólny widok:
Obrazek Obrazek Obrazek

Pozostałości wewnętrznego ogrodzenia - systemu alarmowego:
Obrazek Obrazek

W tych miejscach siedzą dwa poniemieckie zbiorniki:
Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Witam wszystkich i ciebie Pawełku po latach :)

Panowie co do tego zbiornika prosto i na temat. Kto buduje zbiornik na paliwo przy składzie amunicyjnym? Raczej buduje się zbiornik p.poż..a że musiał być zamaskowany więc jest pod ziemia a nie jest konstrukcja otwartą. Co do zbiorników to Pan Marek ma rację, ja także posiadam te wiadomości z pierwszej reki. Co do lotniczej bocznicy kolejowej-znajdowała ona się w Cieślach.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Darek G pisze:
Witam wszystkich i ciebie Pawełku po latach :)

£o matko! Azazel, Tyś mi to?!
Witam i mam nadzieję, że będziesz pojawiał się tu częściej.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Jutro dam ci znać przez gg bo mam nowe, no i powróciłem do Oleśnicy i już zdążyłem poszwedac się wokół lotniska poza tym mam trochę info świeżych dla Ciebie.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Mój to 22725537...poczytaj co podesłałem do Ciebie

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Ale nic do mnie nie dotarło.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem