Społecznościowy portal StaraOlesnica.pl wystartował, kto chciał to widział. Autor i ludzie którzy tworzą ten portal mają pełno pomysłów, których do tej pory nikt nie realizował, a pojawią się na portalu.
Przykładem jest "Wirtualne zwiedzanie Oleśnicy", to jest ogromna część projektu, inny przykład to "Książki Online", digitalizowane książki i dokumenty poświęcone Oleśnicy udostępniane wszystkim na zasadzie wirtualnej czytelni. Książki są digitalizowane w możliwie największej rozdzielczości.
Dzisiaj w dziale "technicznie i na wesoło" chcę Wam pokazać, jak przyszło mi digitalizować książki. Najpierw trochę wstępu. Książki poprzez swoją budowę nie da się skanować w domowym skanerze, jeżeli cienkie broszurki bez problemu zeskanujemy to książki mając gruby grzbiet nie da się, a jeżeli robilibyśmy to na siłę, to jest duże prawdopodobieństwo, że wolumen nam się po prostu rozleci.
Specjalne skanery do książek poprzez swoją konstrukcję układają w taki sposób podstawę, aby całą książka układała się swobodnie.
http://www.youtube.com/watch?v=ULe03V0c1zUJednak ja nie mam takiego skanera (chociaż na potrzeby portalu chce taki zakupić) i trzeba było coś samemu wykombinować. W ten sposób przyszedł pomysł na skaner zbudowany z płytek gresowych podłogowych podpartych pudełkami z innymi płytkami gresowymi. Pomiędzy płytkami ułożonymi w kształt V jest przestrzeń, w którą wsuwa się grzbiet książki, a kartki swobodnie opierają się o płytki. Aby strony były gładkie i proste są przyciskane szybą (w moim przypadku pleksi z obrazu). Całość oświetlana jest mocną lampą studyjną na światło stałe, a aparat stoi na statywie na wprost fotografowanej strony. W pomieszczeniu musi być ciemno, bo w innym wypadku od szyby robią się odblaski. Każda strona jest osobno fotografowana.
W ten sposób został zdigitalizowany "Przewodnik po Oleśnicy" z 1927 r. który jest dostępny na stronie
http://staraolesnica.pl/index.php/ksiazki-online Przy okazji, to bardzo ciekawa pozycja, godna uwagi.
Na koniec chcę pokazać pewien projekt, realizowany w USA, jest to budowa domowych skanerów do książek. Skaner jest budowany ze sklejki z zastosowaniem dwóch aparatów fotograficznych, czyli za jednym razem digitalizuje się dwie strony. Co ciekawe, autorzy udostępniają pełną dokumentację, aby wykonać taki skaner samemu, po prostu trzeba odpowiednie pliki przekazać do firmy która tnie w różnych materiałach (CNC) i samemu poskładać w całość. W Europie można gotowca kupić za 500 euro albo taniej zrobić samemu.
Wygląda to tak:
http://www.youtube.com/watch?v=a4-qMc2QSOwstrona projektu:
http://diybookscanner.myshopify.com/Jeżeli znalazł by się sponsor na taki skaner to proszę o kontakt

Chcę aby skaner był ogólnie dostępny dla osób pragnących zdigitalizować zbiory, które mają związek z Oleśnica i okolicą.
Poniżej zdjęcie z prac na skanerze z płytek ceramicznych, a w przyszłości w tym dziale będę przedstawiał inne ciekawostki, np. relację z tworzenia panoram w Oleśnicy.

_________________
Społecznościowy portal Stara Oleśnica
http://staraolesnica.plhttps://www.facebook.com/StaraOlesnicaHttp://damario.pl - wyjątkowa pizza w Oleśnicy oraz makarony ręcznie robione.