Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pt gru 19, 2014 4:36 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Doszły mnie słuchy, że tylko lotnisko, samoloty i "białe koszary", a o "czerwonych" nic :)
Więc proszę bardzo. Trochę mało, ale mam nadzieję, że temat się rozwinie.

1. Szkolny Pułk Samochodowy powstał w 1972 roku na bazie rozwiązanej warszawskiej JW 3599. W rzeczywistości był tak jak jego poprzednik 1. pułkiem zabezpieczenia frontu wystawianego przez Wojsko Polskie dla Układu Warszawskiego. Jednostka była także na pierwszej linii zabezpieczenia podczas ćwiczeń UW.
Jednostka została rozformowana w 1989r.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

hehe, wyprzedziłes mnie, od jakiegoś czasu zbieram informacje o "czerwonych koszarach" z zamiarem ich tu umieszczenia :). Myślę że na dniach uda się napisać coś ciekawego ilustrowanego zdjęciami z życia jednostki. Narazie zależy mi na potwierdzeniu info jakoby w jednostce stacjonowało ok 10 skotów (nauka jazdy), ok 5 brdm (panc. zabezpieczenie kolumn) oraz około 3 tyś. (!?) różnego rodzaju innych pojazdów. Jednostka co najmniej raz zmieniała też numer. Więcej mam nadzieję wkrótce.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam.
Znam przybliżoną ilość pojazdów znajdujących się na wyposażeniu tej jednostki w latach 1974-1980.
Jeśli chodzi o ilości i typy transporterów opancerzonych Skot i Brdm, nie będę się wypowiadał ponieważ nie pamiętam.
Natomiast ogólna ilość różnych typów i marek pojazdów silnikowych oraz przyczep i agregatów na kołach w przybliżeniu wynosiła 1200 sztuk łącznie z ZN.
Dla porównania dodam, że w tym czasie w COSSTWL było na wyposażeniu ok. 60 różnych pojazdów i przyczep.
Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Mietek pisze:
Jeśli chodzi o ilości i typy transporterów opancerzonych Skot i Brdm, nie będę się wypowiadał ponieważ nie pamiętam.
Natomiast ogólna ilość różnych typów i marek pojazdów silnikowych oraz przyczep i agregatów na kołach w przybliżeniu wynosiła 1200 sztuk łącznie z ZN.

Około 1200 sztuk różnego typu pojazdów i typu sprzętu wykorzystywanego w transporcie kołowym.... Trzeba przyznać że ilość robi wrażenie, zastanawiam się gdzie to wszystko się mieściło.
Co do SKOT-ów to na pewno były na stanie JW 3604 - były dokładnie widoczne w parku maszynowym do którego można było "zajrzeć" z północnej części starego cmentarza.
Poniżej tablica poglądowa z poczciwym Starem 660, wisząca jeszcze kilka lat temu (może wisi jeszcze..?) na jednym z budynków garażowych koszar.

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Przysięga 4 grudnia 1977 r.
Obrazek

Jesień 1979 r.
Obrazek

Zdjęcia ze strony nasza-klasa

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Jak widać na zdjęciach "Czerwone Koszary" nie pozostały do końca opuszczone przez wojsko. Zdjęcia zrobione 28.11.2008r.
Kliknij na miniaturkę żeby powiększyć
Obrazek Obrazek

Możecie mi podpowiedzieć co to za pojazdy.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2
http://www.softland.com.pl/aerojac/aaa/wzt2/wzt2.htm

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

To chyba depozyt Batalionu Ewakuacji Sprzętu Ciężkiego z "białych koszar".

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: JW 3604
Witam. Jestem z Goleniowa zach.pom. Zostałem wcielony na jesień 1979r.
Byłem elwewm w 2 batalionie 2 komanii. D-ca kompanii por. £ęcki, D-ca plutonu por. Oracz. D-ca drużyny kpr.Juliusz Otręba. Byłem w MON-ie 2,5 roku ale najmilej wspominam pobyt w tym Pułku. Pozdrawiam serdecznie.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

rychu tablicę niestety zerwali,kiedy przeniesiono tam aptekę z dawnego Biura Przepustek...
Co do faktu,gdzie zmieszczono taką ilość sprzętu,to wyjaśnienie jest banalnie proste,gdyż byłe stajnie(obecne warsztaty) były bardzo pojemne :)
Mieszkaniec "Czerwonych Koszar" od 2001 roku a także zdegradowany starszy szeregowy rezerwy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej LATO 2002 WKU Oleśnica Centrum Szkolenia Radioelektroniczego Szkoła Młodszych Specjalistów Pluton 51 PRMG-5 33 Baza Lotnicza Powidz Kompania Ubezpieczenia Lotow Obiekt:kurs sciezki znizania Samoloty:Su-22

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Przechwycone zdjęcie z wrażego satelity ;)
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  

.nerwus80 napisał:
Co do faktu,gdzie zmieszczono taką ilość sprzętu,to wyjaśnienie jest banalnie proste,gdyż byłe stajnie(obecne warsztaty) były bardzo pojemne :)

W celu uściślenia i uzupełnienia tej wypowiedzi. Otóż, zdecydowana większość pojazdów i przyczep rozmieszczona była, nie w garażach a na wolnym powietrzu, w parku samochodowym, tuż za murem koszarowym. Pojazdy stały tam w porządku kompanijnym tzn. każda kompania miała swój wydzielony teren, który był pilnowany przez dyżurnych. Natomiast w garażach, stały samochody, które z różnych przyczyn nie mogły stać pod "chmurką" np. ZN (Zapas Nienaruszalny), czy samochody dowództwa, sanitarne, straży ppoż. itp. W garażach znajdowały się np. akumulatornia (obsługa setek sztuk akumulatorów), stacja diagnostyczna samochodów.
W pewnej części garaży, poszczególne kompanie miały magazyny na swój sprzęt np. namioty, sprzęt inż-sap, chemiczny, sprzęt poligonowy. Budynki po byłych stajniach wykorzystywane były również na inne cele np. szkoleniowe, sportowe itp.

Pozdrawiam Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Dzięki za poprawienie mojej hipotezy a napisałem tak ,bo ja miałem 6 albo 7 lat czyli 1986 albo 1987 rok kiedy 1 raz widziałem te pojazdy w Czerwonych Koszarach :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Spotkanie po 20 latach od rozwiązania jednostki (Oleśniczanin, 5 sierpnia 2009):
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Dyslokacja i poziom gotowości bojowej polskich wojsk operacyjnych wydzielanych w skład ZSZ UW (Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego) w 1975 r.:

1. pzab - czas gotowości / stan osobowy czasu W - M+1 / 2287

Dyslokacja i poziom gotowości bojowej polskich wojsk operacyjnych wydzielanych w skład ZSZ UW w 1985 r.:

1. pzab - czas gotowości / stan osobowy czasu W - I rzut - stała, II rzut - M+1 / 2288

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]