Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pn cze 27, 2022 2:54 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Witam.
02.07.1994 podczas zlotu lekkich konstrukcji amatorskich na lotnisku w Oleśnicy miała miejsce katastrofa ts-11 Iskra n/b 1714 z 40 PLMB w Świdwinie. Czy był ktoś z was na tym zlocie i czy może ma ktoś zdjęcia tego samolotu z dnia wypadku
Pozdrawiam
Paweł

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Na jednym z for internetowych widziałem kiedyś zdjęcie tej maszyny w locie. Opisane: "prawdopodobnie okolice lotniska Oleśnica".
Niestety, wątek ten został "przycięty" i zdjęcia nie ma.

A jak napisano na innym forum:
Tajna/poufna jest tylko jednak katastrofa Iskry - ta, która miała miejsce w pierwszej połowie lat 90-tych w Oleśnicy podczas zlotu EAA.

:?:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Tamto zdjęcie ja umieszczałem. Co do drugiego forum to czytałem o tej tajności. Ona nie była tajna tylko ciężko jest znaleźć info o niej z pewnych przyczyn. Może tutaj na forum się ktoś znajdzie kto ma jakieś zdjęcie bądź film z tamtego dnia.

p.s
Autorem pierwszego postu w tym temacie jestem ja

Ostatnio zmieniony pn sie 18, 2008 4:29 pm przez Pawel_2404, łącznie zmieniany 1 raz

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Przypomnienie tego tragicznego zdarzenia.

Katastrofa wydarzyła się wkrótce po starcie samolotu TS-11 Iskra z lotniska w Oleśnicy. Samolot miał lecieć na lotnisko w Świdwinie. Pilot po starcie schował podwozie, na wysokości ok. 10 m wykonał dowrót w prawo i na wysokości blisko 15 m przeleciał nad zgrupowaniem "Zlot-94". Na wysokości ok. 60 m z prędkością przyrządową prawie 300 km/h zaczął wykonywanie beczki w prawo (nie schował klap startowych). Pierwszą fazę beczki wykonał ze zwiększonym kątem wznoszenia. W drugiej fazie beczki w locie odwróconym samolot zaczął gwałtownie tracić wysokość i obracać w prawo. Maszyna zderzyła się z ziemią przechylona ok. 90° na prawe skrzydło. Tor lotu pochylony był o 20°, klapy zaskrzydłowe znajdowały się w położeniu do startu.

Obrazek

Przyczyną katastrofy było doprowadzenie do przeciągnięcia samolotu podczas wykonywania, tuż po starcie, nie przewidzianej w zadaniu beczki na niebezpiecznie małej wysokości, z małą prędkością i klapami zaskrzydłowymi wypuszczonymi w położenie do startu.

Obrazek
Iskrę pilotował mjr pil. inż. Piotr Siekański (ur. 1957), absolwent WOSL z 1980 r., dowódca eskadry lotniczej z 40. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Świdwinie. Został pochowany na cmentarzu miejskim w Jędrzychowicach.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Tekst pochodzi z "Pamięci Poległych Lotników 1945-2002". (Muszę sprawdzić dokładnie bo mam tę książkę w domu)
Jest w nim niestety kilka nieścisłości.
Pozdrawaim
Paweł Siekański

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Anonymous pisze:
Tekst pochodzi z "Pamięci Poległych Lotników 1945-2002".

Dokładnie, tekst i zdjęcia pochodzą z tej książki. Nie podałem źródła - mea culpa.

Anonymous pisze:
Jest w nim niestety kilka nieścisłości.

Jeśli możesz je sprostować, będę wdzięczny.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Rysunek sytuacyjny katastrofy (Skrzydlata Polska 3/1995).

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Anonymous pisze:
Witam.
02.07.1994 podczas zlotu lekkich konstrukcji amatorskich na lotnisku w Oleśnicy miała miejsce katastrofa ts-11 Iskra n/b 1714 z 40 PLMB w Świdwinie. Czy był ktoś z was na tym zlocie i czy może ma ktoś zdjęcia tego samolotu z dnia wypadku
Pozdrawiam
Paweł
mam fotki z tej katastrofy.Bylem tam pierwszy po upadku iskry i mam fotki z tej pechowej beczki.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Anonymous pisze:
Witam.
Pozdrawiam
Paweł
Materiał jest na kliszy czarno-białej i nigdy jeszcze nie robiłem z niej odbitek.Przeglądałem tylko na rzutniku do slajdów.Tych zdjęć nikt jeszcze nie widział więc czas je będzie wystawić na światło dzienne.Wypadek był przemilczany i ja o tych zdjęciach też z czasem zapomniałem.Z tego co pamiętam to jest tam moment startu,beczka,wybuch i miejsce katastrofy ze szczątkami płonącej ISKRY wbitej w rów obok stawu hodowlanego.Szukałem pilota ale znalazłem tylko linki i szczępy spadochronu na drzewach.Potem przyjechało wojsko i musiałem opuścić teren.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Są specjalne czytniki slajdów i klisz podłączane do komputera przez USB a wraz z nim specjalny program :) Mój ojciec ma taki czytnik

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam

Z mojej strony proszę o nie umieszczanie tych zdjęć do publicznego wglądu. Prosiłbym o kontakt na priv.
Cytuj:
"Wypadek był przemilczany i ja o tych zdjęciach też z czasem zapomniałem"

Był przemilczany, gdyż okoliczności całego wypadku, a także wcześniejszy odlot Su-22 i powód dlaczego Iskra znalazła się w Oleśnicy był niewygodny dla przełożonych pilota.

Zastanawia mnie też zdanie o linkach i spadochronie, gdyż nie widziałem w żadnych oficjalnych dokumentach informacji o podjęciu próby katapultowania przez mojego Tatę.

Pozdrawiam

Paweł Siekański

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

mk pisze:
mam fotki z tej katastrofy.

Bardzo proszę o kontakt z forumowiczem Pawel_2404 poprzez email lub pw!

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Witam,

Przekazuję numer telefonu do osoby która sfilmowała katastrofę, ten człowiek nazywa się Józef Jarmuła i jest byłym żużlowcem, w jego imieniu wklejam do niego kontakt. Pan Józef znalazł Pana post na forum i prosił żebym przekazał Panu kontakt jeśli dalej chce Pan uzyskać materiał wideo z katastrofy oto numer telefonu: xxx xxx xxx

Ostatnio zmieniony sob gru 29, 2012 6:09 pm przez paulus76, łącznie zmieniany 1 raz
Numer telefonu przekazany zainteresowanemu.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Po przeprowadzeniu dochodzenia okazało się, że powodem katastrofy była źle zapięta torba podróżna która spadając z fotela drugiego pilota zablokowała wolant...

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
gość nn pisze:
Po przeprowadzeniu dochodzenia okazało się, że powodem katastrofy była źle zapięta torba podróżna która spadając z fotela drugiego pilota zablokowała wolant...

Torba owszem była , a nie powinno jej tam być , ale powodem jaki komisja stwierdziła były klapy w położeniu startowym , byłem uczestnikiem badania tej katastrofy niestety.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]