Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest wt cze 28, 2022 8:47 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość

Witam :) ! Ostatnio wzięło mnie na wspomnienia z wojska i postanowiłem poszperać troszkę w internecie o mojej byłej jednostce. Jakież było moje zdziwienie,że COSSTWL już nie ma! Służyłem tam od jesieni 1989 do wiosny 1991,komendantem szkoły był wtedy płk. Lubojański a dowódcą Kompani Ochrony (KO) był wtedy kpt ... nie pamiętam nazwiska ale póżniej zastąpil go chor.Nosal. Pamiętam też chor. Mołasa ,chor.Owczarka, ppor.Delegacza.Jestem ciekaw co się dzieje teraz z tymi ludzmi no i dlaczego i kiedy rozwiązano COSSTWL. Pozdrawiam.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Witaj riggs4!

Oleśnicki CSIL (bo 01.09.1994 r. przekształcono w niego COSSTWL) rozformowano z dniem 31.12.2002 r. (decyzją MON z 13.02.2002 r.)

A dlaczego... Przytoczę słowa zastępcy Komendanta ds. Szkolenia CSIL płk. mgr. inż. Romana Rózieckiego (z kwietnia 2002 r.):
Cytuj:
Wojsko stara się zredukować koszty związane z ogólnym przygotowaniem kadr, a szczególnie kadr na wyższym poziomie technicznym. Generalnie rezygnuje się z wieloletniego kształcenia ludzi na poziomie inżynierskim, technicznym, licząc na to, że tę kadrę będzie się pozyskiwało na kontrakty ze szkół cywilnych, po krótkim szkoleniu wojskowym, przeszkoleniu specjalistycznym w wojskowych centrach szkolenia.

Mówi się nawet, że w niedalekiej przyszłości nawet personel latający będzie kształcony w szkołach cywilnych. Natomiast wyselekcjonowani kandydaci, którzy spełniają określone warunki zdrowotne, znają języki obce i przeszli przeszkolenie typowo lotnicze, będą szkoleni na potrzeby armii w bardzo krótkim czasie w takich ośrodkach, jakim jest centrum tworzone obecnie w Dęblinie. Jest miejsce zarówno dla centrów w różnych rodzajach sił zbrojnych i jest miejsce na szkolenie w szkołach cywilnych.

Do lotnictwa trudno jest pozyskać człowieka wykształconego, inżyniera, który na studiach nie miał do czynienia z problemami lotnictwa. To jest specyficzna dziedzina, która obejmuje wytrzymałość konstrukcji lotniczych, materiałoznawstwo lotnicze, aerodynamikę i teorię silników lotniczych. Jest to coś zupełnie innego niż ogólne przedmioty lotnicze. Potrzebni są ludzie wykształceni w tym kierunku, ale z tym specyficznym profilem.

Koncepcja, którą ma MON, jest o tyle słuszna i korzystna, że wojsko nie wiąże się z kilkuletnim wyprzedzeniem z tym człowiekiem, którego kształci w dzisiejszym systemie. Obecnie przyjmuje się do Akademii Technicznej podchorążych, a po 4-5 latach zdarza się, że ten wybór okazuje się pomyłką. Natomiast w przypadku osób cywilnych wojsko na bieżąco wyławia "rodzynki": potrzebni - biorą, niepotrzebni - nie biorą.

Na terenie jednostki stacjonują obecnie:
10. Rejonowe Warsztaty Techniczne,
82. Batalion Ewakuacji Sprzętu,
2. i 3. Kompania Regulacji Ruchu,
3. Wojskowy Ośrodek Metrologii,
filia nr 2 Archiwum Wojsk Lądowych.

A o obecnych losach lotniska można poczytać tutaj:
http://lotnictwo.net.pl/10-lotnictwo_wo ... snicy.html

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]