Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest ndz lut 25, 2018 10:40 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Kiedy chciano całkowicie zerwać stary bruk z Rynku - Zbigniew Podurgiel zadzwonił do TVP3, przyjechali i zrobili reportaż, odezwał się wtedy Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dzięki temu udało się chociaż część bruku uratować. Proponuję podobną drogę. Znam telefon do jednej z redaktorek. Proszę Ruzama o kontakt - podam.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
TVP3 to za wcześnie w pierwszej kolejności należy zebrać cały możliwy materiał sprawy a zwłaszcza wszystkie dostępne informacje na temat magazynu i domu jako zabytku.Drogą urzędową napisać obawy i zadać rzeczowe pytania np:jaki wpływ miało rozebranie połączonej ściany magazynu na wytrzymałość parkanu.Dlaczego zburzono magazyn.Jakie przepisy zezwalają na rozbiórkę zabytkowego domu nr.10.Żądać odpowiedzi.Jednocześnie swoje obawy ze zebranym materiałem wysłać do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o zbadanie i wyjaśnienie sprawy.Z mojego doświadczenia wnioskuję żeby coś wskórać należy być w jednej osobie prawnikiem,konserwatorem zabytków i budowlańcem.Walka z urzędami to walka z wiatrakami i kosztuje to wiele,wiele nerwów a ja denerwować się nie chce i nie mogę dlatego przepraszam.W mediach trzeba mieć dużą siłę przebicia i najlepiej niezbite dowody serdecznie pozdrawiam. :D

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

W poniższym linku zdjęcie budowli przewidzianej do rozbiórki
www.olesnica.nienaltowski.net/Forum_His ... towany.jpg

Budowla została uratowana, dzisiaj inaczej wygląda. W jej uratowania włączyła się jedna z gazet oleśnickich (o ile dobrze pamiętam?) i stąd zmiana decyzji.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Jako że jestem autorem pierwszego postu i sprawa leży mi na "wątrobie" za dobrą radą pana Marka postanowiłem wysłać wiadomość do jednej z gazet Oleśnickich z pytaniem czy istnieje możliwość ukazania się krótkiego materiału na temat parkanu i domu nr.10 który być może uratuje ten zabytek.Odpowiedź otrzymałem pozytywną.Tak więc sprawa jest rozwojowa a krótka informacja na ten temat (miejmy nadzieje że się ukaże na łamach gazety) z pewnością nie zaszkodzi. :)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
W dzisiejszym wydaniu "Oleśniczanina" ukazał się artykuł na temat domku na murze.Niestety z długiego tekstu poświęconego zarówno domowi jak i nie tylko, ukazało się zaledwie kilka moich zdań ale tego się spodziewałem i dobrze że w ogóle cokolwiek napisano.Dziwi mnie wypowiedź zastępcy burmistrza pana Henryka Bernackiego który nie widzi możliwości uratowania domu "-Decyzja o wyburzeniu tego budynku zapadła tylko dlatego,że chcemy chronić mury obronne".Nie wspomniano o fatalnym fragmencie muru zasłoniętym przez nowy budynek (miejsce starego magazynu) fragment ten w obecnej sytuacji trzeba zburzyć do fundamentu,uzupełnienie,renowacja w obecnej sytuacji jest nie możliwa.Pozdrawiam i dziękuje za dyskusje :D

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Poniżej artykuł z Oleśniczanina.
Obrazek

ruzam, dzięki za poruszenie tematu w mediach!
Przy okazji świat zobaczy, że jest grupa osób, którym takie sprawy leżą na sercu (i na wątrobie :D) A politykom (nawet na lokalnym szczeblu) nie wierzę...

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: ruzam

Nie tylko fragment muru obronnego na ul. Młynarskiej wymaga pilnej naprawy są miejsca gdzie te prace powinny być wykonane już dawno!. Ekspertyza i naprawa przydałaby się w wielu innych miejscach niekoniecznie w tych w których zamierza się lub coś się buduje.Celowo nie zamieszczam wszystkich moich zdjęć ponieważ stworzył bym niezłą galerie.Zachęcam do spacerów jeśli pogoda dopisze.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Sokole Oko

Domek już jest opuszczony, drzwi ma zamurowane, dzieciaki do niego wchodzą i chyba będzie koniec z tym domkiem... :cry:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Moim zdaniem ten domek można byłoby odrestaurować i stworzyć w nim wystawę dotyczącą miejskiej zabudowy średniowiecznej Oleśnicy,ale to jak zwykle "wołanie w puszczy" :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Sokole Oko

Można by było wiele rzeczy w nim zrobić ale szkoda, że taki ładny domeczek a w takim głupim miejscu stoi.. przy nim młyn z tyłu blok,obok nowy dom mieszkalny i usługowy i widok na parking...Tylko jakiś sklep by się nadał. Albo dom mieszkalny...w końcu do tego służył :|

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Odnalazłem moje zdjęcia zrobione zaraz po "remoncie" zabytkowego budynku spichlerza. Po małym zdjęciu umieszczonym na stronie - sądziłem, że mur w tym miejscu był wybrany na 1-2 cegły. Z powiększenia wynika, że to było złudzenie. Ale widać stan muru. Czy był on naprawiony przed postawieniem nowego budynku? Zdjęcia Ruzama pokazują, że chyba tak nie było. Obrazek

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Zdjęcie powyżej to jedno z najlepszych zdjęć jakie widziałem. W pełnym rozmiarze widać remont muru obronnego w Oleśnicy.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 8cefb.html
Widać na nim w górnej części podkop który został na pewno wykonany w celu sprawdzenia jak szeroki jest w tym miejscu mur. Zapewne chodziło o zbadanie do jakiego stopnia w miarę bezpiecznie można odbić warstwy cegieł z lica. Widać na ścianie świeże ślady usuwania cegieł które ładowane są na taczki i wywożone z placu budowy. Są tam pręty zbrojeniowe pod budowę ściany nowego domu, za tymi prętami kończy się działka budowlana i teren budowy - dalej to własność miasta. Widać to na http://109.199.16.254/portal/index.php
Zabytek Oleśnicy pozostawiono w takim stanie jak widać na zdjęciu, każdy może to osobiście sprawdzić. Ma to też swoje konsekwencje i można się w tym temacie jeszcze rozpisywać, stwierdzać fakty, zadawać pytania, nadzór, pozwolenia itp. Panie Marku gratuluję tego zdjęcia !!! zrobienie zdjęcia takiej sytuacji nie jest łatwo.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Sokole Oko

Z ostatniej chwili - Panorama Oleśnicka

Sejmowa do rozbiórki

Konserwator zabytków wyraził zgodę na rozbiórkę budynku przy ulicy Sejmowej 10. "Dom na murze" już niedługo zniknie z krajobrazu Oleśnicy. Zakład Budynków Komunalnych ogłosił przetarg na jego rozbiórkę. Ma ona nastąpić do 30 maja.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Jak miastu nie zależało, to konserwatorowi też nie. Nie interweniuje też w sprawie popadającego w ruinę młyna, pewnie dlatego, że uważa go za "romantyczną ruinę", taką jakie kiedyś właściciele zamków kazali budować dla urozmaicenia krajobrazu. Czego możemy się spodziewać na miejscu wyburzonego budynku? Z pewnością nie powstanie nic, co mogłoby być atrakcją tego zakątka. Przy okazji powinno się koniecznie stare schodki wymienić na betonowe paskudztwo, takie jakie mamy przy fontannie. Aż prosiło się w przypadku fontanny i otoczenia o szlachetniejszy materiał, choćby w nawiązaniu do niecki Pomnika Ery Kosmicznej. Panoszy się tandetne "nowe". Kiedyś "nowe" było asfaltowe i lastrikowe. Asfalt z rynku usunięto, lastriko dalej straszy na pl. Zwycięstwa.
Czy ktoś może pamięta te schodki, kiedy były ich dwa poziomy z płynącą rzeczką pod nimi? Może ktoś ma zdjęcie?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Obrazek

"Miłośnicy historii i zabytków nie zaakceptują faktu, że kolejny przedwojenny obiekt znika z miejskiego pejzażu."
Charakterystyczna niska zabudowa starego miasta Oleśnicy, z krętymi krótkimi ulicami, ze starą ocalałą z pożogi wojennej zabudową oraz wieloma zabytkami i zakątkami do których prowadzą czasami wąskie przejścia. Niemal za każdym rogiem starego miasta spacerującym którzy nie znają naszego miasta, wyłania się interesujący widok na który zwracają swoją uwagę. Miałem okazję kilkakrotnie wysłuchać opinie pochwalne przyjezdnych na temat klimatu jaki stwarza zabudowa "miasteczka" Oleśnicy i zapewniam że nie chodziło tu o "pałac" urzędu skarbowego, nowo wybudowanego po przeciwnej stronie Feniksa czy nawet hali sportowej. W wielu miastach nietypową budowlę (a zwłaszcza zabytkową) bardzo chętnie wykorzystuje się w celach pożytku społecznego, wiele fundacji, stowarzyszeń wolałoby mieć swoją siedzibę właśnie w tym wiejskim domku zbudowanym w centrum, na murze obronnym niż przykładowo w pokoju szklanego biurowca na czwartym piętrze. Ten jeden z wielu elementów zabudowy miasta nie posłuży za punkt informacyjno-turystyczny wspierający promocję miasta, nie będzie siedzibą TPO i zalążkiem muzeum lecz zostanie w ramach oszczędności (po wcześniejszych zaniedbaniach remontu muru) zburzony. Tą decyzję zawdzięczamy (zaznaczony tłustymi literami w artykule PO ) panu HENRYKOWI BERNACKIEMU.

Ps.
Gratulacje dla p. K. Dziedzica za b. dobry artykuł.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]