Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob wrz 22, 2018 11:10 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Wydzielone z wątku "A w gazecie napisali..."

Istnieją planu zburzenia domu nr.10 na ul.Sejmowej

Obrazek Obrazek

Według relacji mieszkańca tego domu dom zostanie zburzony a mur na którym stoi zostanie przebudowany czyli zburzony i odbudowany.Lokator posiada stosowne pisma zawiadamiające go o rozbiórce domu i czeka na nowe mieszkanie jego sąsiedzi takie mieszkanie otrzymali.Według dalszych relacji decyzje były poprzedzane wieloma komisjami robiono nawet próbne odwierty?.Lokator twierdzi że w tym miejscu zostanie wybudowany dom wielorodzinny przez firmę która zbudowała sąsiedzki dom w miejscu magazynu.
Dziwne dom ma ponad sto lat mur jest jednym z wielkich zabytków Oleśnicy (za byłym magazynem nieodremontowany).Czy ktoś może potwierdzić te informacje?.Co stanie się z domem nr10?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  

Czy to nie dziwny zbieg okoliczności, że w czasie, kiedy budowano nowy dom w miejscu dawnego magazynu na tablicy informacyjnej pisało: "Przebudowa budynku magazynowego na budynek mieszkalno usługowy".
Jeśli jest mowa o przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji;
Dziennik Ustaw z 1 września 2006 Nr 156 poz. 1118
Inwestorem i wykonawcą robót był Zakład Ogólnobudowlany "Wzórbud".
Może należałoby się zapytać konserwatora zabytków, skąd takie decyzje zarówno w przypadku magazynu jak i przypuszczalnie budynku nr 10 oraz muru. Czy to będzie kolejny raz, kiedy Oleśnica straci zabytkowy zakątek ? A przecież czasami można uratować budynek przeznaczony do rozbiórki, jak choćby ten koło bazyliki.
Jak widać nie wszystkie budynki na ul. Młynarskiej mają szczęście. Stary młyn popada w ruinę, magazyn "przebudowano", a teraz nadszedł czas, aby zniszczyć bezpowrotnie to co jeszcze pozostało.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Cytuj:
Czy ktoś może potwierdzić te informacje?.Co stanie się z domem nr10?

Proszę poczytać na http://files.olesnica.pl/Zamowienia7/Mu ... nowych.pdf
Z proponowanych dwóch rozwiązań naprawy murów autor skłania się ku tańszemu, które oznacza rozbiórkę domu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Fragment muru obronnego na ulicy młynarskiej bez wątpienia wymaga remontu i dobrze byłoby aby ten odcinek muru został odnowiony właściwie.Na temat remontu muru wiadomość odnalazłem w biuletynie informacji publicznej http://bip.um.olesnica.pl/article/artic ... 1856/1/51/ ale kod mnie uprzedził :D .Jeśli chodzi o dom nr 10(od dawna nazywanym domem na murze)dowiedziałem się że może mieć 150 lat ale nie mogę odnaleźć go w ewidencji zabytków.Dom jest w dobrym stanie trochę zawilgocony.Obecnie za nowe mieszkania w centrum miasta z dala od ruchliwych ulic można uzyskać wysoką cenę.Ciekawe czy w miejscu zburzonego starego domu powstanie nowy wielorodzinny :?:
Obrazek Obrazek

A to dobry przykład o którym pisał kod pozdrawiam.
Obrazek

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

W podanym linku napisano:
"Zakres prac obejmuje wykonanie ścianki szczelnej z grodzic G62 oraz rozebranie i uzupełnienie zniszczonych fragmentów muru. Szczegółowy opis zamówienia zawiera: ekspertyza budowlana wraz z projektem wykonawczym zabezpieczenia i naprawy zabytkowego kurtynowego muru obronnego pomiędzy budynkami Sejmowa 10 i Młynarska 3a, projekt budowlany oraz przedmiar robót stanowiące załączniki do SIWZ."

Z tego zamówienia niewiele rozumiem, bo nie jestem budowlańcem. Ale stwierdzenie "zabezpieczenie i naprawę zabytkowego kurtynowego muru obronnego ..." to duże zaskoczenie. W tym miejscu nie ma muru kurtynowego !!! Został rozebrany. Ten który istnieje to tzw. parkan.

Pokazany budynek jest widoczny na mapie z 1883 r. Mógł istnieć znacznie wcześniej. Jak budowali ten budynek rozebrano pod nim mur kurtynowy. Dalszą część przylegającą do budynku rozebrano przed 1939 r. Dalszą w latach 70-tych.

Stwierdzenia "rozebranie i uzupełnienie" brzmi złowieszczo.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Tak, ten zakątek stanowczo wymaga "uzupełnienia" kolejnym budynkiem wielorodzinnym...

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

W Programie opieki nad zabytkami miasta Oleśnicy czytamy:
1. Ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami uwzględnia się przy sporządzaniu i aktualizacji(…) studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2. W (...) planach i studiach, o których mowa w ust.1, w szczególności: 1) uwzględnia się krajowy program ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, 2) określa się rozwiązania niezbędne do zapobiegania zagrożeniom dla zabytków, zapewnienia im ochrony przy realizacji inwestycji oraz przywracania zabytków do jak najlepszego stanu, 3) ustala się przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenu uwzględniając opiekę nad zabytkami.[...]
W trakcie prac nad programem określono najważniejsze zasady postępowania konserwatorskiego, przyjęte w wojewódzkim dolnośląskim programie opieki i ochrony nad zabytkami na lata 2007-2011.
zasada primum non nocere, [podkreślenie moje]
• zasada maksymalnego poszanowania oryginalnej substancji zabytku i wszystkich jego wartości (materialnych i niematerialnych),
• zasada minimalnej niezbędnej ingerencji (powstrzymywania się od działań niekoniecznych),
• zasada, zgodnie z którą usuwać należy to (i tylko to), co na oryginał działa niszcząco,
• zasada czytelności i odróżnialności ingerencji,
• zasada odwracalności metod i materiałów,
• zasada wykonywania wszelkich prac zgodnie z najlepszą wiedzą i na najwyższym poziomie.
Miejmy nadzieję, że to do czegoś zobowiązuje.
A swoją drogą, jeśli zastosowano by wariant nr 1 /przedstawiony w ekspertyzie/, czy ten dom nie byłby dobrym miejscem na małe muzeum ? Piękna lokalizacja na trasie spacerowej: brama, zamek bazylika, Kolumna Złotych Godów, MUZEUM, a potem w dół po schodkach ku odnowionej niebawem fontannie, spojrzenie na ciąg dalszy murów przy ul. Cieszyńskiego i pomnik Ery Kosmicznej /aż prosi się o tabliczkę z opisem, żeby nie być wciąż tylko "byczymi jajami"/ :D , i dalej - uliczką Prusa...

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
W biuletynie informacji publicznej w zakresie prac jest mowa o wykonaniu ścianki szczelnej z grodzic stalowych.Dla wyjaśnienia grodzice stalowe to pewien rodzaj szyn o profilowanym kształcie i różnej szerokości.Grodzice stalowe stosuje się w inwestycjach wymagających stałego zabezpieczenia skarp,wykopów bądź nasypów.W tym przypadku grodzice wbijane najprawdopodobniej będą pomiędzy parkanem a domem.Umożliwi to jak napisano w zamówieniu"rozebranie i uzupełnienie ścian muru....." bez narażenia na osunięcie ziemi.Miejmy nadzieje że odbudowany mur będzie właściwie(mam wiele pytań)i nie będzie przypominał ściany do treningu tenisa. Problem w tym że dom nr.10 uniemożliwia wielkiej maszynie do wbijania grodzic wykonanie tych prac od Sejmowej i jest to zapewne jeden z powodów rozbiórki domu.Możliwe że istnieje inny sposób wykonania tych prac od strony Młynarskiej ja uważam że istnieje inny powód zburzenia domu ale o tym pisać nie będę :wink: Dom nr.10 od strony zachodniej posiada piwnice.Mur kurtynowy stał kiedyś w miejscu domu. Ślady po murze kurtynowym rozebranym po wojnie dobrze widać na ścianie wschodniej.Można przypuszczać że do budowy piwnicy wykorzystano ścianę muru kurtynowego lub jego fundament.Co należy zrobić aby ocalić dom :?: nie wiem.Jeśli dom musi być rozebrany to zadośćuczynieniem byłoby odbudowanie fragmentu muru kurtynowego z blankami i pomostem bojowym może ktoś kto potrafi wykona kolaż jak by to mogło wyglądać.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
http://files.olesnica.pl/Zamowienia7/Mu ... nowych.pdf
Za Chiny nie mogę odczytać wiadomości cały czas pojawia się napis nie odnaleziono serwera :oops:

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

U mnie ten link też niekiedy nie otwiera się. Najlepiej skopiować go i wkleić.

W: ZABYTKI NIERUCHOME W GMINNEJ EWIDENCJI (z 2007 r.). Niedostępne na stronie internetowej UM.

Wpisano:
ul. Sejmowa 10, dom mieszkalny, mur. ok. 1868 r. na terenie międzymurza, na reliktach wewnętrznego pierścienia murów miejskich.
Czyli dom jest wpisany do ewidencji zabytków.

Ale ostateczna decyzja o uznaniu domu za zabytek należy do urzędnika.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Mur czy ściana płaczu

Zapoznałem się z ekspertyzą budowlaną dotyczącą remontu fragmentu muru obronnego parkanu pomiędzy ul. Sejmową a Młynarską i jako nie budowlaniec starałem się dobrze ją zrozumieć. Ekspertyza stwierdza potrzebę remontu muru i zaleca dwa warianty naprawy. Wariant pierwszy zakłada zabezpieczenie na murze zabytkowego budynku nr 10 metodą Jet Grounting (wzmocnienie gruntu) dodatkowo sklamrowanie budynku. Pomijam szczegóły i ważne - warstwową rozbiórkę muru, dalej wykonanie żelbetonowej ścianki oporowej z licem ceglanym imitującym mur istniejący. Drugi wariant zakłada przed rozpoczęciem prac rozbiórkę zabytkowego domu wybudowanego ok. 1868r. do fundamentów. Pomijając szczegóły techniczne, dalej warstwową rozbiórkę muru i na koniec wykonanie żelbetonowej ścianki oporowej z licem ceglanym imitującym mur. Na zakończenie autor opracowania skłania się do wariantu nr 2 ze względu na ekonomiczność przedsięwzięcia (niższe koszty). Oba warianty są dla mnie do d... jak wiadomo oryginał jest zawsze lepszy od imitacji. Nie jestem budowlańcem i jeśli coś przeoczyłem lub źle zrozumiałem proszę mnie poprawić, bo nie mogę uwierzyć że to prawda.
Obrazek Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

ruzam pisze:
Według relacji mieszkańca tego domu dom zostanie zburzony a mur na którym stoi zostanie przebudowany czyli zburzony i odbudowany. Lokator posiada stosowne pisma zawiadamiające go o rozbiórce domu i czeka na nowe mieszkanie jego sąsiedzi takie mieszkanie otrzymali.
Pogrubienie moje.

Czy z powyższego cytatu nie wynika, że jest już "pozamiatane"? Czy istnieje jeszcze jakaś realna możliwość uratowania tego domku???

Z roku na rok zmienia się to podwórko, na którym kiedyś zdzierałem kolana i uczyłem się skakać z huśtawki...
Niech jeszcze wykopią te huśtawki, ławki, trzepak, wykarczują żywopłot i wybudują parking. Płatny. :evil:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Wyprowadzenie lokatorów z budynku nie musi być jednoznaczne z jego wyburzeniem. Choć wiele na to wskazuje. Może należałoby na tę sprawę zwrócić uwagę radnego, który jest konserwatorem dzieł sztuki, a więc może mieć wiele zrozumienia dla naszych obaw. Jemu łatwiej będzie uzyskać odpowiedź na pytanie, który wariant został przyjęty. W przypadku rozbiórki - chyba pozostanie nam tylko wykorzystanie metody ekologów, którzy przykuwają się do drzew. Może wtedy zainteresują się tym media ? Oczywiście nie mam na myśli lokalnych.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Wszystko przez pozwolenie na wyburzenie magazynu.Stary magazyn zbudowany był z grubych ceglanych ścian.Tylna ściana magazynu połączona była z parkanem wzmacniając konstrukcję.Magazyn zburzono zbudowano nowy dom i zrobiła się pomiędzy parkanem a nowym domem dziura.Nie bez powodu wykonano ekspertyzę budowlaną zabrakło ściany magazynu , pozmieniały się liczby we wzorach i napisano stateczność muru nie jest spełniona stąd remont.W najgorszym przypadku za magazynem poleci dom nr.10 a fragment parkanu zostanie w połowie rekonstrukcją z żelbetonu i nowych cegieł.Doskonale widać całą sytuację na ostatnim zdjęciu tutaj http://olesnica.nienaltowski.net/Zwinger.htm Zaznaczam jednak że jest to tylko moja teoria i mogę się mylić.

Ps.
W sprawie nieprzemyślanych do końca zezwoleń i wcześniejszego fragmentu parkanu mam ochotę jeszcze napisać.I mam pytanie czy istnieje dokument jasno i precyzyjnie stwierdzający że magazyn na ul.Młynarskiej był zabytkiem.Nie mogę dodać ciekawego zdjęcia
:x

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Obrazek Obrazek

Udało się :P

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]