Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest wt sie 21, 2018 1:19 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Wydzieliłem nowy wątek o budowlach na Wądołach -> tutaj.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Uzupełnienie tematu schrony p.lotn. do postu Pana Jaworskiego.
Również schrony p.lotn. były w budynku przy ul. Tołstoja 7. Byłem w tym schronie wielokrotnie w latach 60 i 70 ponieważ mój Wujek miał w nim piwnicę. Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Schrony p. lotn. typu betonowo-ziemne.
Dwa takie schrony znajdowały się w niemieckim obozie na terenie póżniejszego Ogrodnictwa Kolejowego, przy jego zachodnim płocie, przy ścieżce łączącej ul. Paderewskiego z ul. Moniuszki.
Po wojnie służyły ogrodnictwu do różnych celów. Zlikwidowane zostały po zakończeniu działalności tego ogrodnictwa.
W tym miejscu teraz znajduje się chyba przedszkole.
Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Schrony o których pisze Mietek, na terenie byłego ogrodnictwa, istniały bardzo długo. Kilka lat po likwidacji firmy ogrodniczej schrony były dostępne dla każdego .Następnie wstawiono kraty przy wejściach i zaspawano . Prawdopodobnie dla bezpieczeństwa dzieci , również przed tzw. lokatorami. Ostatecznie znikneły w momencie rozpoczęcia budowy budynku mieszkalnego , który stoi obecnie w tym miejscu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Do Zbyszka. Witaj.
Co do losów tych schronów zgadzam się z tobą. Mam jednak wątpliwość czy o te same schrony nam chodzi. Nie mieszkam w Oleśnicy, ale wydaje mi się,że w tym miejscu stoi pobudowany niski budynek i chyba to było przedszkole. Mam na myśli zachodni płot ogrodnictwa w miejscu gdzie obecnie jest skrzyżowanie ul. ul. Paderewskiego, 11 Listopada i Mościckiego (patrz Plan Oleśnicy) oczywiście na wewnątrz dawnego ogrodnictwa.
Napisz czy Cię przekonałem?.
Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

do Mietka
Na 90 procent mówimy o tych samych schronach . Po prostu pamiętam ścieżkę między nimi , czy też obok . A byłe przedszkole stało, stoi i ..... w tym roku mają je wyburzać

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Jacek Duszyński zrobił mapkę i opisał schrony przy ul. Daszyńskiego

http://www.olesnica.nienaltowski.net/Ko ... chrony.htm

£ukasz Ciamciak zrobił mapkę i opisał schrony przy ul. Moniuszki

http://www.olesnica.nienaltowski.net/SchronOPL.htm

Czy można prosić Panów Mietka i Zbyszka o naniesienie miejsca rozmieszczenia schronu na jakąś mapkę, szkic? Inaczej pamięć o nim zaniknie. Może ktoś ma zdjęcia tego schronu? Pisała o nim prasa oleśnicka.

Wg informacji E. Niczypora na dziedzińcu Knabenschule był także schron. Uczniowie własnoręcznie rozbijali go młotami w latach 47-48 r. Schron powstał po 1943 r. bo uczniowie tej szkoły z lat 1939-1943 nic o nim nie wiedzieli. Przy końcu 1943 szkołę przejęło wojsko.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Bardzo ciekawy schron , znajduje się na ul. Słonecznej 19 . Wchodzi się do piwnicy i z korytarza piwnicznego odchodzi prostopadły korytarz na końcu którego znajduje sie pomieszczenie . Jeżeli staniemy twarzą do budynku od strony podwórka to zauważymy na lini okienek piwnicznych , że jednego brakuje . To właśnie w tym miejscu zaczyna się korytarz a schron znajduje się pod trawnikiem . Na trawniku znajduje się kwadratowy właz , chyba wentylacyjny. Częściowo opis jest z pamięci , bardzo, bardzo dawno temu spędzałem tam sylwestra .

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam Serdecznie i przepraszam z góry za wyciąganie starych postów.

Strzałeczki są przepiękne (wiem co mówię jestem osobą która podróżuje po całej Polsce za pozostałościami po Luftschutzie)

Cały boom obrony przeciwlotniczej nastąpił w latach 1943-44, to co pokazaliście na zdjęciach jest ukryciem przeciwlotniczym w piwnicy po niemiecku Luftschutz-Keller, klapy wstawiane w okienka piwniczne LS Keller-Fenster spełniały dwie role - chroniąca osoby przebywające w ukryciu przed podmuchem i odłamkami oraz służyły za wyjścia bezpieczeństwa (Not Ausgang), jak widać co niektóre posiadają jeszcze sygnaturę producenta.
A czy na drzwiach gazoszczelnych może są jakieś tabliczki znamionowe?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Kolejna lokalizacja - ul. Reymonta 38. Na 99% podobne ukrycia znajdują się w sąsiednich budynkach 39-41.
Kiepskie zdjęcia, bo robione telefonem.

Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Sokole Oko

Tak czytam i czytam i chyba nie ma...
W dawnym kasynie na ul. Spacerowej (kiedyś przedszkole a teraz ogródek piwny) jest schron przeciwlotniczy widać tam strzałki.

Ostatnio zmieniony pt sie 21, 2009 9:54 pm przez Remigiusz, łącznie zmieniany 1 raz

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Zbyszek i Mietek piszą o schronach w dawnym ogrodnictwie.
To było po lewej stronie ścieżki prowadzącej od szkoły nr 4 do ul. Moniuszki.
Dokładnie to jest w miescu końca budynku, który tam powstał.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Sokole Oko

Też coś kojarzę na przeciw właśnie szkoły nr. 4 były 2 schrony. Takie 2 wejścia w dół i się do nich wchodziło. Tylko, że one były zamurowane, zakopane i zamknięte kratami.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Do poprzednich moich postów na temat schronów p.lotn, dodaję informację o jeszcze jednym schronie typu betonowo-ziemnego w tamtym rejonie miasta, podobnego do tych z ogrodnictwa kolejowego. Znajdował się on przy obecnej ul. Poniatowskiego, na wysokości ul. Narutowicza, pomiędzy jezdnią a rozebranymi poniemieckimi barakami. Myślę, że przeznaczony był dla personelu administracyjnego. W wyniku wojny, w środkowej części był zawalony, jak gdyby po wybuchu bomby. Bardzo szybko został rozebrany.
Załączam fragment planu miasta tamtego rejonu, z zaznaczonym miejscem jego usytuowania (kolorem popielato czerwonym).

Mietek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Jeżeli się nie mylę, to Oleśnica posiadała również bunkier. Nie wiem czy do dziś istnieje ale jego miejsce nie powinno nikomu przeszkadzać ,dlatego zapewne dotrwał po dziś dzień. Podam lokalizację. Idźmy dzisiejszą ul.Wileńską, poza Białe Koszary w kierunku Boguszowic. Równolegle do lotniska, na 2 lub 3 km odchodziła w lewo droga żużlowa. Z końcem lat 60-tych (w czasie remontu basenu miejskiego) był tam tor ćwiczeń (często korzystałem), mijamy go i idziemy nadal w kierunku byłego basenu wojskowego. Nie wchodzimy na basen, wzdłuż leśnej (wówczas) gęstwiny, w prawo dojdziemy do lini kolejowej i tu właśnie należy szukać wzniesienia, to jest bunkier. O ile pamiętam z wieżyczką obserwacyjno-strzelniczą. Obiekt z betonu. W tamtym czasie przy dłuższym grzebanie w podłożu dokopywaliśmy się łusek po pociskach. Przy przejeździe kolejowym przy rakarni stała betonowa "beczka" z otworem strzelniczym dla jednej osoby. Była lekko pochylona.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]