Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob sie 24, 2019 6:32 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum

Które domy w Oleśnicy posiadały w czasie wojny schrony przeciwlotnicze, (piwnica przeciwlotnicza - Keller). Musiała ich być w mieście znaczna ilość.
Przeznaczone były jako schronienie dla ludności w czasie alarmu. Rozpoczęto ich przystosowanie ze zwykłych piwnic w 1943-1944 r. Rozpoznać je można po zamurowanych oknach lub po istnieniu metalowych okiennic, niekiedy drzwi metalowych oraz istnienia w piwnicach uchwytów do sprzętu gaśniczego. Można także zauważyć ślad po zamurowaniu przebitego przejścia w murze piwnicznym do sąsiedniego domu.

Zejścia do schronu były oznakowane, za pomocą malowanej na murze białej strzałki z napisem "Luftschutzraum". Zamurowane okienka piwniczne były oznakowane za pomocą trzech pionowych, białych pasów, co miało w wypadku zburzenia domu ułatwić akcje ratowniczą i odgruzowanie
uwięzionych tam ludzi. Czy takie oznakowanie gdzieś się zachowało?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Poniemieckie domy przy ulicy Armii Krajowej oraz przy jej "odnogach" mają takie schrony, w sobotę lub niedzielę porobię fotki to je tu wrzucę. O ile oznaczenie Luftschutzraum było jako oczywiście niemieckie zamalowywane, tak mniej oczywisty skrót LSR "zwalczany" był z mniejszą gorliwością. Mimo to w Oleśnicy takiego nie kojarze :( (ale są np we Wrocławiu na budynku Muzeum Narodowego i to kilka sztuk).

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Zgodnie z obietnicą fotki (adres domu wyświetla się w tytule zdjęcia) kilku obiektów, szczególnie polecam ostatni jako w zasadzie w stanie pierwotnym, tzn wszystkie przysłony, drzwi w stanie nienaruszonym. Na ulicy Słonecznej i Sudoła widoczne są tylko oznaczenia na budynkach, brak innych widocznych pozostałości po schronach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Dzięki Mateusz, świetna robota! :thumleft:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: marekn
Dyrektor Forum

Pokazane na zdjęciach metalowe zamknięcia okien piwnicznych to chyba typowe zamknięcia przeciwpodmuchowe (zamykane z zewnątrz, bez uszczelek)? Inne niż na ul. Leśnej.
Przynajmniej jeden z tych schronów mógłby być zachowany w całości i stanowić element ścieżki dydaktycznej z historii Oleśnicy dla młodzieży szkolnej.

Przynajmniej 2-3 typowe schrony, dawniej pod opieką ZNTK, stały się własnością prywatną. Nie wiadomo co nowi właściciele z nimi zrobią. Chyba staną się magazynami. W innych miastach, większe schrony zostały udostępnione do zwiedzania.

Kudłaty - podziękowania.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Na ulicy Ptasiej w jednym domu nr 5 znajduje sie schron w piwnicy.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Kolego kones 1289 można prosić o więcej szczegółów?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Ulica Ptasia mieści sie tuż Przy duzym Parku obok torów . Na Ptasiej jest 6 budynków poniemieckich. Wiem tyle ze w domu nr 5 znajduje sie schron. Byłem tam raz w tym schronie nie było okien albo kedys były i zostały po wojnie zamórowane albo wogóle niebyło okien. Wiem tyle ze są tam jeszcze Drzwi pancerne do tego schronu. Niewiem czy w pozostałych domach poniemieckich są też schrony musiałbym sie popytać.

Dodane po 23 minutach:

Pomiliłem sie jest 8 domów poniemieckich. Postaram sie zrobic zdjecia tego schronu

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

jeśli chodzi o małe jedno, dwu rodzinne domy to schron i owszem w piwnicy mógł być, ale myślę że na zasadzie analogi z Anglii i II RP równie powszechne było kopanie LSR w ogródku, takie pozostałości być może mogły sie gdzieś jeszcze zachować.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: marekn
Dyrektor Forum

Pan Jaworski, nie mogąc wejść na forum, przesłał mi swoje spostrzeżenia odnośnie domów, w których zachowały się oznaczenia wejścia lub okien schronów:
ul. Reymonta róg Tołstoja bez żywopłotu
ul. Sudoła 33/ 34
ul. Krzywoustego 76, 76 a
ul. Słoneczna 9- 15, cały "budynek pocztowy"
ul. Tołstoja 14- 15
ul. Armii Krajowej 14, 39 b, 39 c.
ul. Wesoła 20

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

nowe namierzone schrony OPL:
wspomniana już poczta, ładnie zachowane oznaczenia, zamiast pancernych przysłon okna schronu zamurowane;
Reja 15 - tu tylko strzałka, brak innych pozostałości na zewnątrz;
Moniuszki 14- ledwo widoczna strzałka (lub pas), podobnie jak na poczcie zamurowane okno, ładnie zachowane drzwi pancerne (zdjęcia z piwnicy dzięki uprzejmości jednego z mieszkańców - dziękuję!)
Moniuszki 1a - dawny teren magazynów PKP, widoczne oznaczenia i inny typ przysłon pancernych
Krzywoustego 76 - widoczne oznaczenia na jednej z bram oraz dwie strzałki wskazujące okna
Przychodnia na Ludwikowskiej tu ładny, duży LSR (przepraszam ale fotka mi nie wyszła!)

A na dokładkę mała zagwozdka z tą konstrukcją przy drodze na PKP, oglądałem ją dziś i niestety nie wiem czy to LSR, obiekt jest dość mały ale jego umiejscowienie może wskazywać na takie przeznaczenie (?)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodane po 1 godzinach 38 minutach:

pisząc o schronach przeciwlotniczych trzeba jeszcze pamiętać o tych z koszar , w "białych koszarach" budowanych w latach 30'tych schron przewidziano pod każdym budynkiem, ich oznaczenia (już w polskiej wersji) znajdują sie na nich do dziś:
Obrazek
Wkrótce sprawdzę jak sprawa przedstawiała sie w innych koszarach wybudowanych przecież znacznie wcześniej.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

w "czerwonych koszarach" zachowało się kilka oznaczeń schronów OPL - niestety wszystkie już polskie :) , podejrzewam że podobnie jak w budynkach cywilnych były tu, w późnych latach 30'tych lub już 40'tych, dostosowane piwnice do standardów schronów OPL. Żadnych zewnętrznych lub wewnętrznych pozostałości jednak nie zauważyłem. Zdjęcie przykładowych oznaczeń z budynku dawnego WKU (czy ten budynek czeka tragiczna przyszłość tak jak sąsiedniego - pożar i ruina?? jak można pozwolić aby zabytki architektury koszarowej XIX wieku były bezpowrotnie niszczone??)
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Były mieszkaniec Oels przysłał mi list ze swoimi wspomnieniami z lat 43-45, gdy był uczniem Knabenschule. Opisuje głównie sprawy związane z alarmami przeciwlotniczymi i schronami. List ma objętość 1, 5 strony A4 i wymaga przetłumaczenia.

Pytałem obecnego właściciela schronu obok ZNTK o możliwość jego zwiedzenia - nie widzi problemu, ale dopiero na wiosnę. Wtedy zrobimy wycieczkę.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Proszę bardzo o ustalenie terminu wycieczki i poinformowaniu uczestników forum o tym fakcie. Jestem chętny i zapisuję się na tą wycieczkę!

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

w ramach uzupełnienia tematu -koszary JR6 czyli dzisiejszy zespół szkół, słabo widoczne relikty oznaczeń schronów p.lot. na froncie budynku dzisiejszego internatu (strzałki), z tyłu budynku charakterystycznie zamurowane okna piwnicy i słabo widoczne nad nimi strzałki. Przepraszam za jakość i ilość zdjeć, było to robione na szybko komórką!

Obrazek Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]