Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest wt sie 20, 2019 9:44 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Obrazek

niedawno znalazłem w sieci to zdjęcie i nie potrafię tego zlokalizować w terenie

pozdrawiam

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Kiedyś Szkoła Podstawowa nr 1, obecnie Gimnazjum nr 1.

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

oo bardzo dziękuję !!! przypisywałem tej szkole zawsze role szpitala co teraz widze było błędne :idea:
niewiem czy ktoś zwrucił uwagę że szkoła stoi jakby na górce ( takiej wysepce ) może ma to związek z jakimś podziemnym obiektem pod nią ?

pozdrawiam !

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Na tym zdjęciu i na tym z mojego poprzedniego postu, nie widać żeby dawniej szkoła stała na jakimś wyraźnym wzniesieniu. Na pewno jest podpiwniczona - byłem, widziałem.

I jeszcze kilka słów o samym budynku.
Budynek szkolny dla seminarium wybudowano w 1879r. ale Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie powołano już w 1875r. W 1922r. budynek zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Realna - Staatliche Logau-Oberschule. Szkole nadano strukturę 6-klasową, ale z programem nauczania szkoły 9-klasowej - łączącej zasób wiedzy szkół średniej i wyższej.
Więcej ciekawostek na ten temat na str. 181 w "Oleśnica - od czasów najdawniejszych po współczesność".

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

a czy są jakieś informacje aby w latach 30 tych XX w budynek przechodził jakies renowacje lub przebudowy - bądż zostało dobudowane jakieś zaplecze ?
jak wyglądała infrastruktura najbliższa temu budynkowi ? czy oprucz pobliskich koszar znajdowały sie jeszcze jakieś podobne budynki o strategicznym znaczeniu ?
czy budynek został uszkodzony w czasie wojny i jak został zagospodarowany po przejęciu władzy przez pionierów ?

na naszych zdjęciach nie widać tej wysepki , jest ona widoczna dziś gdy sie przejezdza obok samochodem

pozdrawiam

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Nie wiem nic o przedwojennych przebudowach. Oprócz koszar, po drugiej stronie ulicy mieścił się (i nadal tak jest) szpital.

Budynek chyba nie został zniszczony podczas działań wojennych (zdjęcie lotnicze), bo po wkroczeniu AR tak jak wszystkie pozostałe szkoły został zajęty na szpital wojskowy.

A co było potem? Oddajmy głos panu Michałowi Marmajewskiemu, pierwszemu dyrektorowi polskiej szkoły:
"Niestety wszystkie [szkoły] zajęte na wojskowe szpitale. Upodobałem sobie szczególnie budynek byłej niemieckiej "Logau Schule"- na swoją Szkołę nr 1 - pierwszą szkołę polską w Oleśnicy. Udaję się do komendanta Garnizonu radzieckiego, majora Bałajana. Przyjął mnie bardzo życzliwie, a po wysłuchaniu mej prośby obiecał opróżnić w ciągu kilku miesięcy wspomniany budynek szkolny [...]
W budynku zastępczym uczyliśmy do półrocza. W między czasie zgodnie z obietnicą - władze radzieckie zwolniły budynek byłej niemieckiej wyższej szkoły realnej tzw. "Logau Schule"
W styczniu 1946r. przeniosłem szkołę z ul. Wojska Polskiego do właściwego jej budynku."

Źródło

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

dzięki za wyczerpujące informacje , podparte że tak napisze TWARDO PODPARTE :)

pozdrawiam !

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]