Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest śr wrz 19, 2018 2:56 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:

Domek na murze oznaczony I 3 - napis brzmi Nachbar Wohnhaus czyli sąsiedni dom mieszkalny. A więc nie należał do budynków "młynarskich" 3,4,5. Na planie są jeszcze dwa budynki mieszkalne. Pod numerem 5 - duży budynek oznaczony A a I u II 2, a pod numerem 3 - A I b 2.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Starsze osoby które pytałem nie pamiętają komina w latach 60tych. Nie widać go również na zdjęciu E. Niczypora
http://olesnica.nienaltowski.net/Galeri ... zeki60.htm
Pamiętają inne szczegóły np. stajnie w miejscu garaży przy młynie i nieistniejące zabudowania, o maszynach parowych nic nie wiadomo. Na zdjęciu widać dym wydobywający się z komina, świadczy to o tym że takie maszyny parowe pracowały w młynie jeszcze po wojnie (jeśli zdjęcie jest powojenne). Jedno jest pewne - ta ulica była bardzo Młynarska :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Pytałem osobę która po wojnie jako pierwsza zamieszkała w "domku na murze" - były tam drewniane okiennice. Ta sama osoba przeniosła się do budynku obecnej PO (lub w pobliżu) ze względu na to że w podwórku można było trzymać konika i krówkę. To z tego podwórka przesadzono gruszki (samosiejki) które obecnie rosną na górze zamkowej. Znajdowała się tam też studnia którą zasypano. Pytałem o wysoki komin - dziwne że ta starsza osoba go nie pamięta ?. Czy istnieje on na zdjęciach lotniczych po wyzwoleniu Oleśnicy ?. Pytałem o pomieszczenia młyna - podobno były puste (może maszyny młyńskie zostały wywiezione jako zdobycz wojenna a kamienne koło młyńskie pozostawiono na placu). W młynie lub magazynie przy ul Młynarskiej w piwnicznych pomieszczeniach podobno było pełno drewnianych skrzynek po butelkach. Mały komin wg. relacji to powojenna budowla.
Ps.
Paulus76 zaskakuje. Poczekam może w tym temacie zobaczę zdjęcia maszyn młyńskich z tego miejsca podczas pracy :lol:
Z którego roku pochodzi ciekawe zdjęcie zamieszczone przez Markan?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Oba powyższe zdjęcia (moje i Paulusa) pokazujące komin pochodzą z 1933 r. Być może, że później, po przejściu na elektryczność, komin zburzono. Na planiku, w miejscu komina, jest także napis Dampf (para). Wobec tego, w tym czasie (1901 r.) były dwie kotłownie. Na zdjęciach z 1933 r. już jest jeden komin. Ale w tym czasie przeniesienie napędu przy pomocy wałów (nawet na duże odległości) nie stwarzało problemów. Czyli z jednej kotłowni (maszynowni) mogły być napędzane dwa młyny.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

W kolejnej ciekawej odsłonie Nowości pt: "Rzeka Oleśnica w historii miasta. Wybrane zagadnienia." przeczytałem:
Cytuj:
Karol II Podiebrad zakładał wodne młyny książęce. Wiemy o młynach: papierniczym w Smardzowie i nieokreślonych miejscowo - zbożowych. Młyn książęcy zbożowy od wieków znajdował się w tym samym miejscu - przy zamku na ul. Młynarskiej. Stoi i stał w dawnej fosie. Czyli mógł powstać po zlikwidowaniu fos. Musiała go napędzać rzeka Oleśnica. O tym, że istniał w czasach Podiebradowskich można sądzić pośrednio z istnienia w miejskim murze kurtynowym - furty młynarskiej, zamurowanej podczas trwania wojny trzydziestoletniej.
http://olesnica.nienaltowski.net/olesni ... _brzeg.htm
Przypominam sobie odkrycie p. E. Drużyłowskiego podczas badań na terenie budowy nowej fontanny - chodzi o wzmocnienie fosy. Byłem zdziwiony, ponieważ miejsce odkrycia było bardzo blisko rury w której płynął strumień. Pomyślałem że te pale to regulacja dopływu strumienia do wodnego młyna, przed którym woda musiała być piętrzona. Na pewno dbano o urządzenia wodne przed młynem, stąd ślady częstych napraw wzmocnień odkrytych przez archeologa. Wiem że fragmenty wzmocnień miały być oddane do badania metodą "węgla" w celu ustalenia daty ich budowy. Czy te pale były wzmocnieniem brzegu fosy, czy może regulacją dopływu strumienia do młyna ? Wiadomo coś więcej o odkryciu p. E. Drużyłowskiego.

Pale wzmocnienia fosy
Obrazek

Brama Wrocławska - fragment rurociągu
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]