Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest wt maja 22, 2018 11:23 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Kontynuując pomysł interaktywnej mapy naszego miasta, który pojawił się w wątku: Niszczenie zabytkowych elementów starych domów, postanowiłem w końcu moją koncepcję przelać z głowy na dysk serwera.

Są już tego pewne efekty, ale też pojawiły się wątpliwości.

Czy należałoby pokazać stan przedwojenny czy tylko budynki, które dotrwały do naszych czasów?
Czy w związku z tym opierać się na poniemieckiej mapie czy na współczesnej mapie Oleśnicy? I tu powstaje kolejna "zagwozdka": dysponuję tylko mapą wydaną pomiędzy 1933 a 35 rokiem, na której brak licznych budynków powstałych później (do 1945r.) Czy istnieje równie dokładna (1:5000) mapa wydana później?

Wkrótce pojawi się link do strony z mapą.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Mały przyczynek do mapy interaktywnej - pierwszy raz spotkałem ten widoczek. Perspektywa ul. Słowackiego w ogólnym zarysie niemal niezmieniona, oraz interesujący przykład "małej architektury" - może się przydać w realizacji tegoż wiekopomnego dzieła, bo podobnież "w szczegółach diabeł tkwi" :wink: .

http://wroclaw.hydral.com.pl/154102,z,3 ... to.html#st

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Faktycznie ciekawe ujęcie. W ogóle cala strona jest moim zdaniem b. ciekawa. A poniżej pocztówka z Allegro, z taką się jeszcze nie spotkałem:

Obrazek
Ulica Słoneczna, dawniej Herman Goering Strasse, jeszcze dawniej chyba Friedrich Ebert Strasse.

Moim marzeniem jest aby stworzyć coś podobnego doPlanu przedwojennej Warszawy (i potem po prawej stronie -> Plan miasta z arkuszy z zaznaczonymi budynkami).
Co prawda Oleśnica jest troszkę mniejszym miastem, ale pracy też jest co nie miara.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Spokojnie Kolego Paulus, marzenia są po to aby je spełniać - wespół w zespół, małymi kroczkami damy radę 8)
A ten widoczek ul. Słonecznej rzeczywiście ciekawy - wydaje mi się że widziałem podobny w książce Ursuli Marii von Bulow pt. "Oels - wie wir es kannten".
Jeśli idzie o realizację projektu interaktywnej mapy Oels, to oczywiście o ile się na coś przydam, zgłaszam swój akces. Od strony informatycznej raczej nie mam zbyt wiele do zaoferowania, ale jeśli chodzi o pracę w terenie, lub wyszperanie czegoś, to chętnie spróbuję pomóc.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
http://wroclaw.hydral.com.pl/102389,foto.html
Paulus76 jak wpadleś na to, że to jest dzisiejsza ulica Sinapiusa?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Już wyjaśniam.
Otóż najsampierw sprawdziłem tutaj Rysia Kürascha. I znalazłem: Kürasch, Richard, Techniker, Hinterhäuser 9a.
Następnie rzut oka na mapę np. tutaj. I już wiemy, że Hinterhäuser 9a to okolice dzisiejszej ulicy Sinapiusa. Przy Hinterhäuser mieściło się sporo obiektów przemysłowych.

Chyba, że...
zdjęcie było wykonane w drugiej połowie lat 30, to wtedy firma Rysia K. najprawdopodobniej mieściła się przy Buselwitzer Str. 41, czyli tam gdzie dziś zaczyna się AIDA.
Wg mnie jednak, ten automobil na zdjęciu nie wygląda na pochodzący z lat trzydziestych ubiegłego stulecia.

Dodane po 12 godzinach 20 minutach:

Kolego rychu!
Od strony informatycznej to mapa praktycznie jest gotowa. Czeka tylko na uzupełnienie jej zdjęciami i opisami poszczególnych budynków. Akces został przyjęty :)

Książkę Ursuli Marii przejrzałem dziś dokładnie. Są tam zdjęcia budynków które stały przy obecnej Słonecznej, ale od strony Krzywoustego.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam. Jestem tutaj pierwszy raz. :D
Kolego Paulus, budynek z samochodzikiem to budynek stojący w Aidzie.
Obecnie budunek ma dodatkowe okna po kolejnej przebudowie.
Płotek na fotografii ma to samo umiejscowienie co dzisiejsze ogrodzenie Aidy. Budynek w głębi (z napisem) takż jest do dziś.
Zapraszam do sprawdzenia.
Pozdrawiam forumowiczów.
Ps. Jeszcze wrócę do tego wątku z powodu innej starej fotografii.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

A jednak!
Dzięki za informację, markoni! Sprostowałem już na stronie wrocław.hydral.com.pl

I właśnie do tego będzie przydatna mapa interaktywna - klikamy na budyneczek na mapie, widzimy jego zdjęcia aktualne i dawne (jeśli są), i porównujemy - ten czy nie ten :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam ponownie.
Powracam do tematu fotki z Aidy. Posiadam zdjęcie znalezione w intrygujący i sensacyjny sposób. Zostało znalezione... pod podłogą podczas remontu na terenie Aidy. Samo tam nie wpadlo i jestem przekonany, że jest to fotografia z tego zakładu. Myślę, że przedstawia zakład jeszcze sprzed czasów "Iskry" albo jej wczesne lata.
Może ktoś rozpozna coś na zdjęciu.
Pozdrawiam. Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Czy ta odbitka jest kolorowa, czy to zasługa/wina skanera (aparatu)?
Charakterystyczna jest brama wjazdowa i coś co mi przypomina wąskie tory (lewy dolny róg). Czy po tragicznym pożarze całe ogrodzenie zakładu zostało zmienione?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam.
Fotka jest czarno-biała, nabrała koloru kiedy zrobiłem jej zdjęcie.
Brama na zdjęciu także zwrócila moją uwage i podejrzewam (trochę z pamięci, że powinna wychodzić w kierunku na Intermarche czy Dolmat.
Tory można jeszcze dziś zobaczyć w Aidzie i są one pozostałością po działalności szuszarni drewna w "Iskrze".
Co do ogrodzenia to było ono jeszcze za "Meblopłytu" betonowe ażurowe z takich płyt w kratkę.
Tory i skład drewna był w "Iskrze" tam gdzie teraz są garaże obok "Klubu Kibica'.
Pozdrawiam.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

OK, nadeszła wiekopomna chwila...
Poniżej znajdziecie link do tytułowej Pierwszej Interaktywnej Mapy Oleśnicy. Na razie jeszcze bardzo ubogiej i w fazie testów.

Krótko: na zielono zaznaczyłem budynki, które jeszcze istnieją, na pomarańczowo - te, których już nie ma. Zaznaczałem z pamięci, zdjęć, pocztówek i ortofotomapy. Na pewno jest tu jeszcze wiele niedociągnięć, ale myślę, że wkrótce uda się zaznaczyć zgodnie z prawdą wszystkie budynki.

Po kliknięciu myszką na pojedynczym budynku, kamienicy będzie otwierała się strona ze zdjęciami tego obiektu - obecnymi i dawnymi (jeśli będą dostępne). Do tego króciutki opis.
Na razie funkcjonuje Rynek od 1 do 40, częściowo Breslauerstr. 1-16, Ohlauerstr. 7-23 i 50-53, Wartenbergerstr. 56-66 i Teichhaus.
Część zdjęć została wypożyczona (do testów) z portalu wroclaw.hydral.com.pl - docelowo zostaną zastąpione "naszymi" zdjęciami.

Czekam na uwagi i komentarze, które, mam nadzieję, wpłyną na rozwój mapy.

www.pimo.freehost.pl

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam.
Paulus76 napisałeś:
Poniżej znajdziecie link do tytułowej Pierwszej Interaktywnej Mapy Oleśnicy.(...) Czekam na uwagi i komentarze, które, mam nadzieję, wpłyną na rozwój mapy.
Otóż, spełniam Twoją prośbę.
1. Ul. Św. Jadwigi nr. domów 1,2,3,4 (wg. Planu Oels z 1939 r.) nie zostały zniszczone w czasie walk w 1945 roku. Po wojnie w tych kamienicach znajdowały się (kolejno od Rynku);
- piekarnia i sklep z szyldem "Górski"
- zakład fotograficzny "Foto Rys"
- sklepik z różnościami Pana Wożn....
Sklepy i fotograf istniały do końca lat 60-tych. Zostały celowo rozebrane w czasie budowy obecnego budynku.
2. Ul. Reja nr. 3 (ogrodzona willa - bardzo ładna) również ocalała z wojny. Została też celowo rozebrana w czasie budowy w tym miejscu długiego blokowca.

Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Interaktywna mapa Oleśnicy pomysł pierwsza klasa to bardzo dobra promocja historii naszego miasta i powiem więcej jeśli istnieją osoby w naszym mieście które z wielką pasją potrafią realizować tak śmiały projekt i jeśli mapa będzie ogólnodostępna to taką inicjatywę powinno wspierać w stu procentach finansowo miasto.Odnośnie opinii,uwagi to myślę że opisy ulic,zdjęć,fotografii powinny być dwujęzyczne Polsko-Niemieckie.Starsze zdjęcia w powiększeniu umieszczone pośrodku,większa ilość w pionie.Rozmieszczenie zdjęć zaczynające się od lewego górnego rogu sprawia wrażenie obciętego zdjęcia.Zauważyłem że klikając na dom nr.12 na ulicy obecnej 3 Maja pojawia się zdjęcie domu nr.53.Magazyn na obecnej ul.Młynarskiej w pobliżu byłego domu nr3 jest zburzony w miejscu magazynu stoi nowy dom.Magazyn można zaznaczyć na pomarańczowo.Rozumiem że to początki a autorzy będą sami najlepiej wiedzieć jak opracować mapę dlatego życzę powodzenia!

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

ruzam pisze:
Interaktywna mapa Oleśnicy pomysł pierwsza klasa to bardzo dobra promocja historii naszego miasta i powiem więcej jeśli istnieją osoby w naszym mieście które z wielką pasją potrafią realizować tak śmiały projekt i jeśli mapa będzie ogólnodostępna to taką inicjatywę powinno wspierać w stu procentach finansowo miasto.

O jakimkolwiek wspieraniu przez miasto można chyba zapomnieć. Jak do tej pory ten projekt nie kosztował ani złotówki, to tylko kilka godzin mojej pracy. Ale to była przyjemna praca :)

ruzam pisze:
Odnośnie opinii,uwagi to myślę że opisy ulic,zdjęć,fotografii powinny być dwujęzyczne Polsko-Niemieckie.Starsze zdjęcia w powiększeniu umieszczone pośrodku,większa ilość w pionie.Rozmieszczenie zdjęć zaczynające się od lewego górnego rogu sprawia wrażenie obciętego zdjęcia.

Dwujęzyczność opisów to dobry pomysł. Problem stanowi brak dokumentacji zdjęciowej - starych widokówek w dobrej rozdzielczości. Obecnie dysponuję jedynie skanami z aukcji internetowych lub strony p. Nienałtowskiego. Może oleśniccy kolekcjonerzy okażą się łaskawi?

ruzam pisze:
Zauważyłem że klikając na dom nr.12 na ulicy obecnej 3 Maja pojawia się zdjęcie domu nr.53.Magazyn na obecnej ul.Młynarskiej w pobliżu byłego domu nr3 jest zburzony w miejscu magazynu stoi nowy dom.Magazyn można zaznaczyć na pomarańczowo.Rozumiem że to początki a autorzy będą sami najlepiej wiedzieć jak opracować mapę dlatego życzę powodzenia!

To faktycznie początki przygotowane by przedstawić Wam jak mniej więcej mapa ma wyglądać. Tym bardziej dziękuję za wszystkie uwagi, staram się je od razu nanosić.

pozdrawiam

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]