Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pt sie 17, 2018 10:17 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Ruzam, czy na większym powiększeniu Tarczownika widoczny jest, na jednej z tarcz, krzyż na przepasce (rogu księżycowym) - analogiczny jak na rzeźbie z wieży zamkowej? W literaturze podają, że tarczownik trzyma herb księstwa wrocławskiego i oleśnickiego. Oba w tym czasie różniły się tylko krzyżem. Czy na prawej tarczy (od strony patrzącego) widać zwrot głowy orła? Zazwyczaj, w pokazanym przypadku, oba orły "patrzą na siebie".

Gratulacje za zauważenie linki.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Mam słaby aparat ale na prawej tarczy, od strony patrzącego i tylko na tej tarczy, widać zarys krzyża ( zaznaczyłem na zdjęciu ) przypominający ten z rzeźby orła z wieży zamkowej. Sam Tarczownik jest bardzo zniszczony, niedługo spadnie mu głowa. Widać to dobrze na zdjęciach które zamieściłem. Kiedyś czytałem piękną legendę oleśnicką o zamku i tarczowniku, szkoda że jest on tak mocno zniszczony.
Obrazek Obrazek

W zamku, w zewnętrznej ścianie skrzydła wschodniego, znajduje się dekoracja ścienna (sgraffito?) Podczas ostatniego remontu elewacji powbijano w nią haki mocujące rusztowanie. Jest to wizytówka zamku a te haki świadczą o tym jak dbamy o nasze zabytki. Haki muszą być usunięte a dekoracja oczyszczona.
http://olesnica.nienaltowski.net/Zamek% ... G_1621.jpg

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Tablice informacyjne zamocowane na Bramie Wrocławskiej są nieczytelne. Trudno cokolwiek przeczytać stojąc nawet pod tablicami

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
ruzam pisze:

W zamku, w zewnętrznej ścianie skrzydła wschodniego, znajduje się dekoracja ścienna (sgraffito?) Podczas ostatniego remontu elewacji powbijano w nią haki mocujące rusztowanie. Jest to wizytówka zamku a te haki świadczą o tym jak dbamy o nasze zabytki. Haki muszą być usunięte a dekoracja oczyszczona.
http://olesnica.nienaltowski.net/Zamek% ... G_1621.jpg

Obrazek

To nie są haki mocujące rusztowanie tylko pozostałości po dawnej instalacji odgromowej (piorunochron).

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

W mojej ocenie źle działa sposób udzielania dotacji na roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Często spotykamy zabytkowe kamienice w których elewacje, bogato zdobione (materialne dziedzictwo kulturowe Oleśnicy) są w stanie ruiny. W małej części winę ponoszą sami lokatorzy (wandalizm) jednak główną przyczyną jest brak pieniędzy na bardzo kosztowne remonty. Właściciele zabytkowych domów (dziesiątkami lat nie remontowanych przed sprzedażą przez miasto) ze swoich składek na fundusz remontowy (często nie przekraczających 50 zł miesięcznie) nie są w stanie uzyskać dotacji od miasta która może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru i w kwocie nie większej niż 30.000 zł. Dlatego że ich na to nie stać. Sam program powinien udzielać nieoprocentowanej pełnej pożyczki bez wkładu własnego, w połowie umorzonej, w połowie rozłożonej na dogodne raty. Pieniądze podatników powinny trafiać tam gdzie najcenniejsze elementy architektoniczne Oleśnicy wymagają pilnego remontu. Dlatego program powinien sam wskazywać zagrożenia i docierać do wspólnot z propozycją udzielenia dogodnych kredytów - częściowo umarzanych, na remont i zabezpieczenie najbardziej zagrożonych zabytkowych elementów architektonicznych. Nie widzę w tym programie sprawiedliwego podziału pieniędzy - na remonty domów o wysokich walorach architektonicznych, w których remont jest pilny i konieczny w tej chwili. Cieszy kwota przeznaczona przez miasto na ten cel. Jednak z tych pieniędzy nie powinny być finansowane docieplenia styropianowe - jeśli jest taka możliwość pozyskania dofinansowania. To nie sprawiedliwie społecznie aby podatnicy docieplali mieszkanie z którego pieniądze z oszczędności z ogrzewania trafiałyby do kieszeni Kowalskiego. Przekonaliśmy się że podczas takich prac skuwane są oryginalne elementy wystroju kamienicy i zastępowane rekonstrukcją, co jest rzeczą kontrowersyjną jeśli chodzi o ochronę zabytków. Uważam że problemem opieki nad zabytkami Oleśnicy nasze władze powinny staranniej się zająć, bo to co można przeczytać w programie opieki nad zabytkami różni się z tym co czasami możemy zaobserwować na mieście.
http://picasaweb.google.com/awokado37/Z ... directlink

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Psują widok zabytkowych kamienic i nawet całych ulic montowane na elewacjach anteny satelitarne. Z każdym miesiącem coraz więcej ich przybywa i pewnie kiedy odbiór programów telewizyjnych będzie możliwy tylko i wyłącznie poprzez satelitę "talerzy" na elewacjach, oraz plątaniny kabli przybędzie. Pewnie najlepszym rozwiązaniem problemu antenowego byłaby budowa wewnętrznych wspólnych instalacji - ale to kosztuje. Dlatego moim zdaniem i takie prace przy zabytku wpisanym do rejestru powinny być objęte dotacją programu opieki nad zabytkami (jeśli nie są)
Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Jak to robią we Wrocławiu
http://www.rp.pl/artykul/87520.html
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/doln ... ic,1016106

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Po raz kolejny nieznany/znany "artysta" przyozdobił mury przy Rzemieślniczej. Cóż, mam nadzieję, że władze miasta wpadną na to, żeby coś z tym jak najszybciej zrobić... :?

Obrazek

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Pytałem na Forum:
Cytuj:
Kiedy książę Podiebrad stracił rękę?

odpowiedź:
Cytuj:
Było to podobno w latach 90-ych. Wówczas brama była otwarta i ktoś się zabawiał rzucaniem kamieniami do figury Jana Podiebrada. Podobno ten kawałek "ręki" zachował się. Miał go ktoś z poprzedniej ekipy zamku. Co się z nim stało - nie wiem.

W Oleśnicy są pieniądze na inwestycje, marmurowo - szklane urzędy, na ratowanie, odnowienie najcenniejszych zabytków brakuje pieniędzy lub nie ma pomysłu (bez względu na właściciela wszystko co w zamku nie jest historią i zabytkiem miasta !?) Wielki budowniczy Jan Podiebrad miał wielkie zasługi w rozwoju miasta. Nie ma żadnej nazwy np. parku, skweru, ulicy czy też gmachu imieniem Podiebradów. Jednoręki Jan czeka aż coś w przedbramiu popęka lub odpadnie aby zwrócić na stan tego zabytku naszą uwagę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Tablica nad posągiem http://olesnica.nienaltowski.net/Odczyt ... rypcja.htm

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Wstydliwa sprawa

W Chinach Mao w czasie "rewolucji kulturalnej" rękami oddziałów Czerwonej Gwardii niszczył najcenniejsze zabytki swojego kraju. Faszyści palili na stosach cenne książki. Porównanie troszkę przesadzone ale w naszej powojennej, oleśnickiej społeczności istniały brygady miejskie, które niszczyły ślady niemieckie na tych ziemiach - w tym zabytki. £atwiej było zachlapać zaprawą płytę inskrypcyjną niż odbić, skuć i użyć do utwardzenia drogi lub wzmocnienia wałów. Wandalizm trudno usprawiedliwiać ale były to trudne czasy powojenne, pionierskie, tworzenia nowej władzy o centralnych nakazach. Od czasu wojny minęło ponad sześćdziesiąt lat. Istnieje program ochrony zabytków a nasze miasto rywalizuje w promocji. Kiedy władze zarzekają się że sami potrafią zadbać o nasze zabytki, każdy z nas oraz zwiedzający nasze miasto goście, mogą obejrzeć zatynkowane napisy na najcenniejszych naszych zabytkach. W jaki sposób ten fakt próbować usprawiedliwić ? Czy nie jest to wstydliwa sprawa?

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Sokole Oko

Jak panowie się przejdą wzdłuż krat, które są przy zamku to zobaczą panowie pełno śmieci, widelców talerzy itd. Tak że leży tam wielki kawal nie wiem jak to powiedzieć "bryły z kawałków cegieł i tynku", który odpadł od zamku. Ta strona gdzie to odpadło wygląda nie za ciekawie. Jak chcą panowie iść zobaczyć, to powiem, że ta bryła znajduje się od strony bastionów zamkowych...

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Deszczowe lato i częste "oberwania chmur" powodują podtopienia Oleśnicy. Na swojej stronie p. Marek napisał:
Cytuj:
Wstępnie wystarczyło tylko wypompować wodę od lat zalegającą w pomieszczeniach (lochach) znajdujących się pod tzw. Pałacem Wdów. Wtedy okazało się, że bezpośrednio pod przedbramiem znajdują się dwa pomieszczenie (komory, kazamaty?).
http://olesnica.nienaltowski.net/Komora.htm W tym temacie był poruszany problem niedrożnych studzienek burzowych przebiegających w moście przed bramą. http://olesnica.mojeforum.net/temat-vt2 ... c&start=60
Marekn napisał:
Cytuj:
dwie studzienki burzowe, umieszczone po lewej (przed bramą) i po prawej (za metalowa bramą) stronie jezdni nie były drożne od wielu lat. Wiesław Piechówka (jako radny) próbuje tym zainteresować władze miasta. Nie wiem czy już je przeczyszczono. Woda deszczowa spływa do piwnic barbakanu, zalewając i niszcząc kaponierę, która jest znaczącym zabytkiem sztuki obronnej w Polsce ! ! !

ruzam pisał:
Cytuj:
Pamiętam jak wiele lat temu zapadł się asfalt na moście w taki sposób że złamał się i jego fragment wpadł w dół. Pewnie zawalił się kanał odprowadzający wodę
Przeglądałem zdjęcia na Hydralu i znalazłem ciekawe zdjęcie z tego miejsca. Widać tam zapadniętą ziemię na moście http://wroclaw.hydral.com.pl/120915,foto.html Zdjęcie zamieszczone w 2006r. i pewnie w tym samym roku zrobione. Ja pamiętam podobną sytuację wiele lat wcześniej, tak więc ziemia na moście zapadała się przynajmniej dwa razy. Zastanawiam się czy problem był zbadany przez odpowiednie służby UM ? Jeśli coś jest nie tak i woda zalewa piwnice barbakanu, to czy władze zdecydują się na remont i "rozprują" niedawno wyremontowaną drogę na moście?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

ruzam pisał:
Cytuj:
Przeglądałem zdjęcia na Hydralu i znalazłem ciekawe zdjęcie z tego miejsca. Widać tam zapadniętą ziemię na moście http://wroclaw.hydral.com.pl/120915,foto.html Zdjęcie zamieszczone w 2006r. i pewnie w tym samym roku zrobione

To zapadnięcie powierzchni mostu nastąpiło na moich oczach. Oprowadzałem wycieczkę po zamku i stałem w przedbramiu pałacu. Na most tyłem wjechał autobus i w pewnym momencie tylnie koła spowodowały zarwanie asfaltu i wpadły "w dziurę". Na szczęście kierowca ruszył natychmiast do przodu i wygrzebał się. To obserwowało razem ze mną ponad 20 osób.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Z licznych informacji prasowych dowiadujemy się o nowych usprawnieniach w ruchu drogowym Oleśnicy http://www.panoramaolesnicka.pl/artykul ... m,2730.htm. Są budowane nowe miejsca parkingowe i stawiane zakazy w celu ograniczenia ruchu drogowego w starym mieście. Pomimo że w pobliżu jest duży parking, na moście przed zamkiem widziałem zaparkowane samochody ciężarowe, autobusy i czasami po kilka samochodów osobowych. Czy most przed największym zabytkiem Oleśnicy jest doskonałym miejscem parkingowym ? Nie będzie tam zakazu ? W sprawie zalewania kaponiery wodą deszczową interweniował W. Piechówka http://olesnica.nienaltowski.net/teksty ... elacji.htm dla UM wszystko jest ok. - nie ma problemu http://olesnica.nienaltowski.net/Piechowka/scan%202.jpg do czasu kiedy znowu coś się nie zawali.
ps.
O remoncie kaponiery, przedbramia i udostępnienia dla zwiedzania - stworzenia nowej atrakcji turystycznej miasta, możemy zapomnieć :twisted:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Znów " fachowcy " weszli na zabytkową kamienicę, tym razem ulica Lwowska 17. Już widać jak zrobili boniowanie , oczywiście po swojemu . Przed remontem bonie miały ładne profile , teraz będą to klocki. Ale przejdzie taki drobiazg , jeżeli mógł przejść " styropianowy pałacyk ".

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]