Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob sie 24, 2019 6:32 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum

Dwa lata temu malowano klatkę schodową w zabytkowym budynku, gdzie kiedyś był hotel "Goldenen Stern" (róg Wały Jagiellońskie i 3 Maja). Na suficie klatki schodowej był malowany plafon. "Malarze" doprowadzili do odpadnięcia całego tynku z sufitu. Gdyby tego nie zrobili i tak plafon by zamalowali. W domu na rogu M. Reja i 11 Listopada (naprzeciw Biblioteki) w bramach były także namalowane jakieś widoki (może Oleśnicy?) - także zostały zamalowane w latach 70-tych. Opowiadają, że w innych budynkach witraże z klatek schodowych zostały zamienione na zwykłe szyby. Przykładów bez liku (drzwi, balkony, ramy okienne, balustrady itd).
Ostatnio ozdoby architektoniczne jednego z domów zostały"wyrównywane" płytami styropianowymi. Grozi to także innym. Co możemy zrobić - powiadamiać konserwatora zabytków wosozwr@rubikon.pl
tel. (071) 343 65 01, (071) 344 38 92
Jednak wcześniej zadokumentujmy starą Oleśnicę - zróbmy fotki zabytkowych domów w których mieszkamy oraz sąsiednich (wszelkich ozdób, napisów, ich wnętrz, łącznie z piwnicami). Namówmy także znajomych mieszkających w innych zabytkowych budynkach. Także po to aby ocalić od zapomnienia (niedługo spadnie metalowa chorągiewka z datą wybudowania koszarowca przy ul. Lwowskiej). Może na tym forum zrobimy dział "fotograficzna dokumentacja zabytkowych budynków i ich wyposażenia" Ciekawe początki już były - schrony w domach. Niektórzy właściciele domów odnawiają je z pietyzmem. Np. dom w którym był zakład fotograficzny Maksa Herdena, Sąd Rejonowy i wiele innych. Jest wiele pozytywnych przykładów.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł stworzenia interaktywnej mapy przedwojennej Oleśnicy.
Po kliknięciu na kontur domu (na mapie Oels) otwierałaby się galeria z jego zdjęciami: ówczesnymi (jeśli istnieją) i obecnymi.

Wymaga to jednak obfotografowania wszystkich poniemieckich budynków.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
bardzo dobry pomysł! chętnie pomogę fotografować, może podzielimy się jakoś ulicami i do dzieła! (??)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

ten post na górze jest mój, ale z jakiś przyczyn się nie zalogowałem, powtarzam więc swoje poparcie dla tej inicjatywy i deklaruję chęć wspópracy. :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Myślę, że z tą akcją poczekamy na wiosnę. A zimę poświęcimy na przygotowania - rozpoznanie, podzielenie się robotą i zrobienie części informatycznej.

Może pomógłby nam w pracy Pan Ryszard Bober?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Do robienia zdjęć należałoby namawiać mieszkańców domów. Oni mają nieograniczony dostęp i znają historię domu (np. osoba nie znająca domu nie zauważy windy kuchennej, nie będzie miała dostępu do pomieszczenia z piecem do wędzenia mięsa, zabytkowych piwnic, schronów itp). Namawiając mieszkańców domów zyskamy też nowych członków forum. Naturalnie potrzebny jest dobry aparat foto i doświadczenie. Pan Ryszard Bober, który zna wiele zakątków Oleśnicy, ma dobry sprzęt i doświadczenie - najpewniej wspomoże taką akcję - tym bardziej, że już wiele zabytkowych domów sfotografował.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
paulus76 pisze:
Myślę, że z tą akcją poczekamy na wiosnę

pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą - zimą (zwłaszcza bezśnieżną) lepiej jest fotografować obiekty architektoniczne niż wiosną, czy latem - lepiej widać rzeźbę terenu, no i nie przesłaniają nam widoku liście na drzewach
mam kiepski aparat foto, ale postaram się dorzucić coś w temacie - bo inicjatywa jest przednia

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Anonymous pisze:
zimą (zwłaszcza bezśnieżną) lepiej jest fotografować obiekty architektoniczne niż wiosną, czy latem - lepiej widać rzeźbę terenu, no i nie przesłaniają nam widoku liście na drzewach

A tutaj ja się też z Kolegą zgodzę. Jednak wydaje mi się, że tych budynków zasłanianych przez drzewa i krzaczory jest stosunkowo niewiele. Mam taki jeden na oku od dłuższego czasu i czekam, aż opadną wszystkie liście, bo jest na nim kilka ciekawych rzeczy. A wiem, że i w środku jest też co nieco ciekawostek.

Wszelaką pomoc przyjmiemy chętnie! Zapraszamy do współpracy!!!

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

W Panoramie Oleśnickiej nr 45 z 7-13.10.2007 ukazała się informacja o dotacjach miasta do remontów zabytkowych budynków. Osoby mieszkające obok mogą popatrzeć, czy elementy architektoniczne nie będą przykrywane styropianem, a drzwi zabytkowe nie wymienią na jakieś współczesne. W takich przypadkach konserwatorzy zabytków reagują zdecydowanie i wstrzymują remont.

3 Maja 62-63 elewacja
Sejmowa 5-9b elewacja
Matejki 17 elewacja
Matejki 11-1 la elewacja
Rynek 7-10 elewacja
Wrocławska 18 elewacja
Bociania 17 elewacja
Bociania 18 elewacja
Prusa 2 elewacja
Rynek 11 wymiana drzwi
Rynek 26 wymiana drzwi
Traugutta 4/Jadwigi wymiana drzwi
3 Maja 12 elewacja
3 Maja 11 elewacja
Bociania 19 elewacja
Kościelna 12 elewacja
Kościelna 14 elewacja
Kościelna 16-18 elewacja
£użycka 16-18 elewacja
św. Jadwigi 8 elewacja
Bociania 3 el. + stolarka okienna
Rynek 49-Maja 72 wymiana drzwi
Rynek 45-46 6 elewacja

Obecnie w remoncie jest dom naprzeciw więzienia.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Pięknie odnowiono budynek na ul. Słowackiego (obok Liceum). Obecnie zakładają obudowę balkonów. Nie wiem czy będzie podobna do starej, gdyż nie mam zdjęcia sprzed remontu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Odnowiono także budynek przy ul. 11. listopada (przed wojną nr 22) vis a vis Szkoły nr 7.
O podobne zabiegi aż się prosi budynek u zbiegu 11. listopada i Hallera.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Odnowiona elwacja na ul. Słowackiego którą tak chwalił kolega to akurat przykład żle wykonanej roboty, a mówiąc dosadniej to koszmar. W odpowiednim świetle widać żle pozacierane tynki, nie ma prawie żadej lini prostej na gzymsach .Sztukaterie zamiast odczyścić i wydobyć z nich rysunek zostały ponownie pomalowane , co jeszcze bardziej je rozmyło. Uzupełniane tynki cementowe będa się odparzać za kilka lat ponieważ stworzyły skorupę na tynkach wapienno cementowych . Niektóre odcinki gzymsów to poprostu tak zwana pędzlówa. Na dodatek każdy prawie każdy gzyms posiada coś takiego jak kapinos , ta firma nie przyjmuje tego do wiadomości .Nie jest to wina pracowników firmy ponieważ robotnicy w jednym miesiącu układają kostkę brukową , w drugim oklejają budynki styropianem , a w trzecim biorą się za zabytki.To nie pierwszy koszmar elewacyjny tej firmy . Obok szkoły muzycznej , gdzie na dole była pizzeria, firma wykonała równiez popis , piękne gzymsy po prostu sobie uprościła na mniej piękne , a jeden z łuków od strony ulicy to chyba jakiś żart.Ulica Sejmowa , lub kamieniczki nad Cecotem w rynku, to kolejne przykłady tak zwanych fachowców , ale to juz chyba inni . Kto odbiera takie roboty to nie wiem , wiem że we Wrocławiu takie coś by nie przeszło.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Możemy się cieszyć, że mamy na forum dobrego specjalistę który potrafi spojrzeć na odnowione zabytki krytycznym okiem. Co zrobić aby w Oleśnicy "takie coś" nie przechodziło?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Oleśnica, ul. 3-go Maja 21 (vis a vis Poczty) - klatka schodowa, malowidło na suficie.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Takie pseudoklasycystyczne malowidło, ale zawsze coś - zawsze to kawałek starej Oleśnicy/Oels. Ciekawe kiedy go zniszczą...?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Na jednym ze zdjęć jest pokazana pomalowana na zielono przegroda . Jest to część większej całości , pod nią były drzwi . Środek przegrody był wyjmowany , lub był na zawiasach i otwierano go aby był przelot powietrza w lecie. Warto jeszcze zerknąć na okna na klatce schodowej .

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]