Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob wrz 22, 2018 11:09 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość

To raczej niemożliwe - tak pomyślałem, kiedy po raz pierwszy usłyszałem o jeszcze jednej, nieznanej komorze grobowej w Bazylice. Byłem bardzo zdziwiony kiedy przed zwiedzaniem mauzoleum Wirtembergów, p. Piechówka opowiadał że w świątyni znajdują się trzy krypty - dwie znane i jedna której miejsce jest mu znane w 99%. Zapewne chodzi tu o kryptę Konradów. Tą samą informację znalazłem na stronie: http://olesnica.nienaltowski.net/KsiazeceKrypty.htm i ciekawy fragment:
Cytuj:
W. Piechówka pisze [3] "W 1469 r. oleśnicki kościół zamkowy zostaje przedłużony o dzisiejsze prezbiterium i podwyższony. Pod nowym prezbiterium Piastowie budują duża kryptę". Widocznie uznali, że Kościół Zamkowy będzie nekropolią Piastów oleśnickich. Ale prawdopodobnie zabrakło im pieniędzy (i czasu) na jej wykończenie.
Niedawno przeglądałem przewodnik Joanny Lamparskiej część 4 pt. "TAJEMNICZE ZAK¡TKI" a tam:
Cytuj:
trzeciej krypty nie udało się odnaleźć jeszcze do dziś
To niesamowite, w jednym kościele starym jak miasto, zachowały się groby władców sprzed wieków, którzy budowali je od małej, targowej mieściny. Gdzie może znajdować się krypta Konradów? Jak ich pochowano? Czy mogą się tam znajdować herby, orły piastowskie lub inne cenne przedmioty?
http://www.asiapress.pl/ksiazki.html
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

W Trzebnicy w klasztorze Cystersów pochowany został Bolesław Oleśnicki, Konrad I, Konrad II, Konrad VII, Konrad IX. Prawdopodobnie zostali pochowani w krypcie św. Bartłomieja.

Konrad VI Dziekan został pochowany w klasztorze Cystersów w Lubiążu. Konrad IV, jako biskup wrocławski został pochowany w katedrze Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, Konrad VIII jako Krzyżak może został pochowany w którymś kościele zakonu. Nie wiadomo gdzie zostali pochowani - Konrad III, Konrad V, Konrad X? Może też w Trzebnicy, ale brak jest pisemnego potwierdzenia.
wg: http://www.olesnica.nienaltowski.net/ks ... sniccy.htm

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

O klasztorze Cystersów w Wikipedii napisano:
Cytuj:
Od samego początku bazylika stała się mauzoleum Piastów śląskich, w sumie pochowano tu 22 przedstawicieli tego rodu, m.in. w 1238 - księcia wrocławskiego i krakowskiego Henryka I Brodatego, wcześniej także ks. Konrada Kędzierzawego, małoletniego syna Henryka Brodatego, a w 1267 św. Jadwigę. Obecnie większość z nich leży w podziemiach kaplicy św. Jadwigi.
i
Cytuj:
Znajduje się tam nagrobna płyta księcia oleśnickiego Konrada II z początku XV w.
kaplica na zdjęciu: http://trzebnica.sds.pl/index.php?optio ... itstart=15 i http://www.poczet.com/nekropolie.htm ; http://www.poczet.com/siwy.htm Czasami do komory grobowej prowadzą kanały wentylacyjne. Tak jest w Bazylice, szyby wentylacyjne posiada grobowiec Wirtembergów i jeden grobowiec Podiebradów. Ten ostatni jest szeroki, bez trudu można wprowadzić kamerę aby sprawdzić stan grobowca (zaznaczony strzałką niebieską) Otwór zaznaczony strzałką zieloną ??? Czy był to szyb wentylacyjny z komory grobowej Konradów?.
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Trzebnica stanowiła własność Piastów oleśnickich, Podiebradów i Wirtembergów.

Za czasów Konrada IX - wydłużono kościół o pokazane prezbiterium. Po tym terminie (1469 r.) mógł powstać otwór niebieski. Wtedy mogła powstać ewentualna krypta. Ale nie w głowie Konradowi XI i X była zapewne budowa krypty. Musieli walczyć o zachowanie księstwa w całości. Konrad IX, zmarły w 1471 r. został pochowany w Trzebnicy. Czyli w ewentualnej krypcie mogli pochować Konrada X.

W 1510 r. wybudowano przybudówkę zakrystii - po tym terminie mógł powstać otwór zielony. Jest ciekawe gdzie on prowadzi? Jeśli pod pomieszczenie, to byłaby ciekawostka!

Pierwszy znaczący Podiebrad oleśnicki Jerzy (brat Karola I) zmarły 10 listopada 1502 r. w Oleśnicy, został pochowany w Trzebnicy. Przedtem zmarła 9-cio letnia Anna - córkę Wiktoryna Podiebrada. Jakoby została pochowana w 1498 r. "pod ołtarzem książęcym kościoła zamkowego". Nie wiadomo gdzie był ten ołtarz (kaplica?). Ale nie była to krypta.

Pierwsza osoba z rodu Podiebradów została pochowana w krypcie dopiero w 1513 r. Niezależnie od wyżej napisanego mogą być w kościele niezidentyfikowane podziemia (krypty), o czym sądzi W. Piechówka. Powinniśmy wszystko robić, aby znalazły się pieniądze na otworzenie i restaurację krypty Podiebradów. Wtedy wiele się wyjaśni.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Bardzo się ciesze, że pojawił się ten artykuł. Z zainteresowania zajmuje się trochę architekturą i kiedyś doszedłem do wniosku, że bardzo możliwe, że jest jeszcze jedna krypta ale, że wszyscy mówili o dwóch sądziłem, że to może od jakiegoś niższego pomieszczenia, ponieważ używając prostych sposobów miałem 100% pewności że jest jeszcze jakieś podobne pomieszczenie.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]