Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest czw gru 13, 2018 8:13 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Myślę, że każdy miał kiedyś problem z lokalizacją obiektu/budynku ze starej pocztówki lub zdjęcia. I dlatego ten wątek :)

Na początek moje "problemy".
Obrazek
Obrazek

I ten ze strony p. Marka. Od 1,5 roku mnie męczy...
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Czy zdjęcie pierwsze to weterynaria?

Zdjęcie drugie - wysłałem zapytanie do Oelserów. Większe zdjęcie
http://www.olesnica.nienaltowski.net/Fo ... _ulica.jpg
Właścicielem sklepu (restauracji, kawiarni itd.) na rogu był Emmo Lochmann. Trudno go znaleźć w spisach.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

marekn pisze:
Czy zdjęcie pierwsze to weterynaria?

Faktycznie! No to jedno z głowy :)

Kilka dni temu myślałem, że rozwiązałem zagadkę trzeciego obrazka... Ale to niestety było tylko kilka architektonicznych podobieństw:
Obrazek

marekn pisze:
Właścicielem sklepu (restauracji, kawiarni itd.) na rogu był Emmo Lochmann.

Wydaje mi się, że tam chyba jednak stoi Lachmann. Kilkoro Lachmann'ów w spisach znalazłem, ale żadna lokalizacja mi nie pasuje. Widokówka jednak pochodzi z końca XIX wieku, a znane mi spisy są późniejsze.
Reszta obrazków na tej widokówce jest opisana, a tutaj jakiś napis znajduje się po lewej stronie od obrazka.
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Rzeczywiście na widokówce jest nazwiska Lachmann i o nim myślałem pisząc. Po I wojnie światowej wiele firm i mieszkańców Oleśnicy zniknęło z miasta (wielu zginęło na froncie) i dlatego tak trudno odszukać mieszkańców sprzed 1914 r. wg spisu z 1921 r.

Pokazany wycinek widokówki został mi przysłany bez napisu. Może napis z lewej nie był związany z treścią obrazka i dlatego nie został ujęty. Być może, że widokówka stanowiła reklamę sklepu (?) Lachmanna i żaden opis nie był potrzebny. Zapewne dowiemy się częściowej prawdy, gdy aktualny oleśnicki właściciel tej widokówki, zechce ofiarować jej skan do umieszczenia na stronie.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam, nie bardzo się orientuję w historii Oleśnicy, ale czy budynek na trzecim zdjęciu to nie jest czasem któryś z domów na 11 Listopada :?: :D

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Przedwojenni mieszkańcy Oels nie zidentyfikowali ulicy pokazanej wyżej na litografii (narożny dom ze sklepem, restauracją itp. Emmo Lachmanna). Być może, że kiedyś natrafimy na inną widokówkę i zagadkę rozwiążemy.

Niezidentyfikowany dom z balkonem (wspomniany przez Lenę), ma na dachu maszt flagowy. Taki maszt stawiano na budynkach urzędowych. Budynki urzędowe po I wojnie światowej często zmieniały właścicieli i dlatego można sądzić, ze był to były budynek urzędowy (np. wojska) sprzedany do zasiedlenia. Oglądałem budynki na 11 listopada i ich tylnej strony nie dopasowałem do poszukiwanego. Może młodsze oko taką zbieżność znajdzie?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Odnosnie trzeciego zdjęcia , poprostu kojarzę ten budynek z czymś. Wdaje mi się, że go gdzieś widziałam. Niestety w tej chwili nie mogę sprawdzić, ponieważ nie mieszkam w Oleśnicy. Jak tylko będę w Oleśnicy to sprawdzę. Pozdrawiam. :D

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

ten budynek kojarzysz ze szkołą nr 1 :wink:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Paulus 76 pytał o budynek z firmą Emmo Lachmanna http://www.olesnica.nienaltowski.net/Fo ... _ulica.jpg
Jest to budynek stojący na rogu 3 Maja i Kilińskiego przed 1905 r.
http://www.olesnica.nienaltowski.net/Fo ... ta1909.jpg
W 1905 r. dobudowano do drugiego budynku - przedszkole.
http://www.olesnica.nienaltowski.net/Fo ... trasse.jpg

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Uzupełnienie

Uzupełnienie do postu marekn z dnia 05.07.2008
W budynku (na zdjęciu środkowym) na rogu ul. 3 Maja i Kilińskiego, w wejściu widocznym na zdjęciu, po wojnie aż do 2 połowy lat 50-tych znajdował się kiosk z gazetami.
Informacja ta jest o tyle ciekawa, że w tamtych latach bardzo trudno było kupić tygodniki np. "Dookoła Świata", za którymi trzeba było dosłownie biegać po wszystkich kioskach w mieście.
Dom ten rozebrano w czasie budowy obecnego budynku nazywanego dawniej
"gigantem".

Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  

Zadziwia mnie nieprzemijająca chęć niektórych forumowiczów do wyważania dawno temu otwartych drzwi. I tak: Fot. Nr1-Weterynaria. Zarówno dane autora zdjęć jak i wykonawcy skanów znajdują się w Książce telefonicznej. Nie prościej było zadzwonić i zapytać? Dalej: fota przy poście z dnia 04.04.08. Przedstawia dobrze znany, choć od dawna nie istniejący budynek szpitala /przytułku/ .Zbombardowany i spalony pod koniec wojny budynek mieścił się dokładnie naprzeciw sklepu ,,Bata" - przy ul.Lwowskiej, od skrzyżowania z 11-go Listopada dalej w kierunku Rynku.Można potwierdzić pytając starszych mieszkańcow Oleśnicy : Pana Jerzego Pyzika, Borysza, a nawet Koda, który choć wprawdzie młody wiekiem, posiada sporą wiedzę o starej Oleśnicy. Pozdrawiam uczestników Forum.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

borysz pisze:
Zadziwia mnie nieprzemijająca chęć niektórych forumowiczów do wyważania dawno temu otwartych drzwi. I tak: Fot. Nr1-Weterynaria. Zarówno dane autora zdjęć jak i wykonawcy skanów znajdują się w Książce telefonicznej. Nie prościej było zadzwonić i zapytać?

A dlaczego nie zapytać o to na Forum, wszak wykonawca skanów pojawia się i tutaj? A książki telefonicznej nie posiadam ;)

borysz pisze:
Dalej: fota przy poście z dnia 04.04.08. Przedstawia dobrze znany, choć od dawna nie istniejący budynek szpitala /przytułku/.

To dobrze mi znane zdjęcie było wstawione w celu porównania z budynkiem widniejącym jako ostatni w pierwszym poście (03 Kwi 2008 01:56 pm).

borysz pisze:
Można potwierdzić pytając starszych mieszkańcow Oleśnicy : Pana Jerzego Pyzika, Borysza, a nawet Koda, który choć wprawdzie młody wiekiem, posiada sporą wiedzę o starej Oleśnicy.

Według mojej wiedzy co najmniej dwie z wymienionych powyżej osób udzielają się na Forum, więc dla mnie umieszczenie tutaj zdjęć jest równoznaczne z zadaniem im pytania.

Również pozdrawiam.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Kolejna zagwozdka:

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Wasserkunst to jak wiadomo przepompownia działająca od ok. 1600 r. i podnosząca wodę z rzeki Oleśnica do rur i dalej do Rynku. Przepompownia mieściła się w okolicach dzisiejszego sklepu optycznego na ul. J. Sinapiusa. Czyli tam należało szukać tego miejsca.

Ale podana data wysłania tej widokówki (1943 r.) wprowadziła wiele zamieszania w rozpoznanie. Bowiem już w 1939 r. rzeka w tym miejscu płynęła pod powierzchnią. Dopiero Pharus plan z 1928 r. pozwolił na rozpoznanie. Czyli tę widokówkę (zdjęcie) wykonano po 1928 i przed 1939 r. i wysłano je później. Było to normalne.

Miejsce wykonanie zdjęcia pokazałem strzałką na planie Pharusa.

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

czyli pocztowka pokazuje obraz przed murem miejskim i bramą w stronę Rynku ?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]