Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pt sie 17, 2018 10:18 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Witam pytanie jak w temacie dodam tylko ze jest to w piwnicy na ul Matejki sasiad ktorego spotkałem opowiadał ze u niego w piwnicy sa jakies wejscia zasypane piachem.Informacja niesprawdzona wiec ciezko co kolwiek powiedziec.
Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

To są prawdopodobnie wejścia do schronów przeciwlotniczych

http://olesnica.mojeforum.net/viewtopic ... sc&start=0

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Z góry dziekuje za szybką odpowiedz Markun na dniach postaram sie z gosciem dogadac i przekopie jego piwnice jak cos znajde to dam znac>Pozdro

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Takie same sa w piwnicy w Rynku 49, wychowalam sie tam, znam na pamiec kazdy zakamarek tych piwnic. Kiedys wchodzac do bramy kamienicy 49 wychodzilo sie drugimi drzwiami na zamkniete podworko. Przechodzac przez nie wchodzilo sie do klatki tzw oficyny. Tam mieszkalam. Podworko bylo otoczone od strony aktualnej stacji diagnostycznej rzedem komorek. Podworko bylo wylozone kamieniami i mialo charaktrysyczne "korytko" do odprowadzania wody z rynny. Mam gdzies zdjecie tego podworka. Co ciekawe, na 2 komorkach bylo napisane w jezyku rosyjskim "meska" i "zenska". Bacia opowiadala mi ze kiedys byl tam szpital jakis. Nad komorkami na scianie umieszczona byla rzezba łba lwa. Piwnice podobno polaczone sa tunelami z zamkiem

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Te rosyjskie napisy to może pierwsza informacja świadcząca o tym, że i w Rynku były szpitale. Może dlatego ta pierzeja zachowała się przed spaleniem po styczniu 1945 r. Po 1945 r. w tym budynku był Zarząd Miasta - widać to na mapie z 1948 r., ale nie wiadomo do kiedy. Może najstarsi mieszkańcy powiedzą kiedy się wprowadzili? O tych podziemnych przejściach do zamku to oczywiście legenda. W innych budynkach te drzwi prowadzące do schronów przeciwlotniczych obrastają w opowiastki o więzieniach Gestapo, NKWD czy UB. Wysluchałem kilka opinii mieszkańców poszczególnych budynków, którzy twierdzili, że właśnie "w tej piwnicy przetrzymywano podejrzanych" i świadectwem tego miały być drzwi do schronów.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Moja babcia jako dziecko przebywala w obozie pod Wroclawiem (w Wroclawiu?)-niechetnie powraca wspomnieniami do tamtych czasow. Mowila ze w 45 po wyzwoleniu tak jak wyszli z obozu tak doszli do Olesnicy i zajeli to mieszkanie w oficynie. Czy widziala szpital na wlasne oczy to nie wiem. Babcia nadal mieszka w tej "oficynie" juz z otwartym wejsciem od strony bodajze Zamkowej. Ale przy najblizej okazji zapytam sie o szczegoly. Z dziecinstwa pamietam kazdy kamyk na tym podworzu, a o gonitwach po klatce schodowej z slynnymi "kretymi" schodami nigdy nie zapomne :)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Zdjecie o ktorym wspominalam wykonane przed rozbiorka komorek. Z jakis powodow nastapilo odbicie lustrzane. Korytko powinno znajdowac sie po lewej stronie. Ja stoje przed wewnetrzna brama ktora trzeba bylo przejsc aby wejsc do kamienicy numer 47. Dlatego napisalam o niej "oficyna" bo wg. opowiesci babci tam mieszkala sluzba wielmoznych z kamienicy 49. Po lewej stronie fotografa bylo wejscie do piwnic, a za jego plecami bieglo w lini prostej korytko ktore znikalo pod tymi komorkami z napisami. Podworko bylo wylozone kocimi łbami. W przelocie widac wyjscie z glownej bramy kamienicy 49 na Rynek.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/871 ... 4d2bb.html

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Pozwoliłem sobie odwrócić prawidłowo zdjęcie.

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Witam,
Po kilkuletniej nieobecnosci w Olesnicy siedze wlasnie w kamienicy Rynek 47 i wyciagam informacje od babci. Zgodnie z przypuszczeniami w kamienicy Rynek 49 znajdowal sie lazaret wojskowy, przywozili tam rannych spod Wroclawia. Na samym parterze gdzie kiedys znajdowal sie Zwiazek Niewidomych znajdowala sie kostnica. W kamienicy numer 47 mieszkal komendant ( jeden z dwoch) Klalka ( rotmistrz z Torunia)a jego zona Marta miala kawiarenke Pod Bukietem w miejscu gdzie obecnie znajduje sie zegarmistrz. Co ciekawe, byli wlasciciele winiarni na Lucieniu, ktorzy zostali wysiedleni, byli wlascicielami takze kamienicy numer 47. I pozostawili w piwnicy alkohol, na nieszczescie komendanta- byl to spirytus metylowy. Podczas obchodow 1 Maja komendant upil sie tym znalezionym alkoholem, co oczywiscie skonczylo sie smiercia. Wiecej informacyjnych perelek jutro.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Świetne informacje! Czekamy na więcej i jednocześnie zachęcam do zarejestrowania się na Forum.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
W tym wlasnie sek ze mam problem z zalogowaniem.
Duzo rozmawiam z babcia na temat powojennej Olesnicy, ale moze latwiej mi by bylo gdyby ktos mial konkretne pytanie, niejasnosci to rozwiania, bo powiem szczerze duuuzo tego jest :)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Marta pisze:
W tym wlasnie sek ze mam problem z zalogowaniem.

Z zalogowaniem, czy w ogóle zarejestrowaniem się na forum?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

:arrow: Marta zapytaj babcie jakie pamieta z dziecinstwa sklepy w miescie , gdzie one byly i co mozna bylo w nich kupic
pozdrawiam

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
No niestety-babcia w szpitalu wiec nie bede jej "męczyć" :(
We wrzesniu bede w Oleśnicy znowu - wtedy z nią porozmawiam.
Podczas moich lipcowych odwiedzin zaszlam sobie na zamek i wykonalam pare zdjec szczytu fosy w miejscu gdzie znadowal sie kiedys Bellevue- moge sie mylic ale czy to nie sa fragmenty opaski betonowej?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d385a36b96f09f8f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4e5235200133deeb.html

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]