Historia Oleśnicy
http://olesnica.vot.pl/forum/

Symbole w roznych kulturach - swastyka
http://olesnica.vot.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=374
Strona 1 z 1

Autor:  jokers [ czw lut 09, 2012 11:35 am ]
Tytuł:  Symbole w roznych kulturach - swastyka

Witam

Czy ktos wie czy swastyka jest w Polsce/Europie symbolem zakazanym ? Interesuje mnie to, gdyz symbol ten jest rowniez wpisany w kulture wielu krajow np. w Polsce do niedawna swastyki uzywalo Polskie wojsko.
Pytam sie z ciekawosci ale tez wiele ciekawych odkryc z terenu Olesnicy (bo ten teren nas najbardziej interesuje) zawiera swastyke, czy prezentujac publicznie takie elementy nie lamiemy prawa ? a jezeli tak to dlaczego?

Autor:  paulus76 [ czw lut 09, 2012 12:19 pm ]
Tytuł: 

Wszystkie pogrubienia moje.

Art. 256 k.k.
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.


Orzecznictwo SN
http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad- ... zenie.html

Propagowanie w rozumieniu art. 256 k.k. oznacza każde publiczne zachowanie, które stanowi upowszechnianie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, podjęte w celu przekonania do niego.

Za Wikipedią:
Swastyka obecnie uważana jest za symbol nazistowski i konkretnie jako taki (w stylistyce używanej przez nazistów) jest prawnie zabroniona w wielu krajach (np. w Niemczech regulują to przepisy §86 i §86a niemieckiego kodeksu karnego StGB).

http://www.swastika.cba.pl/newsy.htm

Autor:  jokers [ czw lut 09, 2012 12:50 pm ]
Tytuł: 

Dziekuje za szybka odpowiedz, rozumie ze jezeli zaprezentuje sie publicznie symbol nazizmu ale nie jako propagowanie ideologii mozna publicznie taki symbol prezentowac ? Mowie tu konkretnie o symbolu nazizmu ktory czesto np. widnieje na widokowkach, dokumentach, monetach itp, pomijajac ta sama swastyke w innych kulturach np. polskim wojsku, w kosciele itp.

Autor:  paulus76 [ czw lut 09, 2012 2:16 pm ]
Tytuł: 

jokers pisze:
jezeli zaprezentuje sie publicznie symbol nazizmu ale nie jako propagowanie ideologii mozna publicznie taki symbol prezentowac ?


Jeśli dobrze zrozumiałem orzecznictwo, to tak.
Nie popadajmy w przesadę, która sprawia, że drugowojenne modele samolotów ukazują się bez swastyk na statecznikach pionowych.

Autor:  nerwus80 [ czw lut 09, 2012 6:35 pm ]
Tytuł: 

Tak zwana poprawność poltyczna niestety demonizuje znaczenie symbolów totalitaryzmu a poza tym zawsze potrzebny jest zdrowy rozsądek ;)

Autor:  kod [ pt lut 10, 2012 1:20 pm ]
Tytuł: 

Dla tzw. świętego spokoju można napisać, że pokazując swastykę autor/wystawca nie propaguje treści nazistowskich.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/