Historia Oleśnicy
http://olesnica.vot.pl/forum/

Czasopismo ziomkostwa oleśniczan
http://olesnica.vot.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=356
Strona 1 z 1

Autor:  marekn [ wt maja 17, 2011 10:17 am ]
Tytuł:  Czasopismo ziomkostwa oleśniczan

Coś się w Oleśnicy zmienia. Kiedyś nie można było doprosić się zamówienia czasopisma ziomkostwa oleśniczan Oelser Heimatkreisblatt (rocznik kosztował ok. 100 zł). Teraz wystarczył e-mail do Pani rzecznik Urzędu Miasta Oleśnicy Edyty Małys-Niczypor i czasopismo zostało zamówione. Jednak przez te kilka lat wiele ciekawych tematów dotyczących miasta i wsi powiatu nam umknęło. Pomimo tego, że teraz jest w tym czsopiśmie mniej materiałów historycznych - powinniśmy mieć wiedzę o ich poglądach na temat wzajemnych stosunków. Może uda się je doprowadzić do normalnego stanu.

Autor:  paulus76 [ wt maja 17, 2011 10:24 am ]
Tytuł: 

Gdzie wydawnictwo będzie dostępne?

Autor:  marekn [ wt maja 17, 2011 10:26 am ]
Tytuł: 

W czytelni na ul. M. Reja - tak mi się wydaje.

Autor:  paulus76 [ ndz cze 19, 2011 8:45 pm ]
Tytuł: 

http://mojaolesnica.pl/article.php?id=3951

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Oleśnicy poinformowała, że ma w swoich zasobach niemieckojęzyczne czasopismo OELSER HEIMATKREISBLATT.

W Dziale Dokumentów Życia Społecznego oleśnickiej biblioteki znajduje się niemieckie czasopismo OELSER HEIMATKREISBLATT, w którym można znaleźć wiele interesujących artykułów o historii Oleśnicy i ziemi oleśnickiej, informacji o losach niemieckich mieszkańców naszego miasta, którzy opuścili je po 1945 roku i innych informacji.

Powiatowa i Miejska Biblioteka obecnie jest w posiadaniu numerów czasopisma wydawanych od 1953 do 2005 roku, które zostały przekazane przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu oraz Urząd Miasta w Oleśnicy.

W 2011 roku oleśnicka biblioteka zaprenumerowała OELSER HEIMATKREISBLATT i raz na pół roku otrzymuje komplet numerów czasopisma. Najnowszy numer 5/2011 z 13 maja 2011 jest dostępny w Czytelni Książek Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja w Oleśnicy (I piętro Biblioiteki Centralnej przy ul. M. Reja 10).

Autor:  marekn [ pn cze 20, 2011 11:13 am ]
Tytuł: 

Powinny się znaleźć pieniądze na zeskanowanie całych roczników tego czasopisma - jest w nich ogrom wiedzy o Oleśnicy i ludziach, którzy budowali nasze miasto do 1945 r.

Autor:  marecki [ wt cze 21, 2011 5:41 am ]
Tytuł: 

Panie Marku milo by mi bylo ufundowac skaner na ten cel i przekazac go na Pana rece aby ktos podjal sie tej pracy

Autor:  marekn [ sob cze 25, 2011 2:33 pm ]
Tytuł: 

Nie problem w skanerze. Roczniki czasopisma od początku jego wydawania (1952 r.) http://www.gca.ch/Genealogie/Oels/Heimatblatt.pdf
są w Bibliotece UWr i oni mają prawo skanowania. Koszt skanowania wszystkich roczników jest zapewne duży. Przekracza chyba możliwości finansowe pojedynczej osoby zajmującej się hobbystycznie historią. Wiele książek i czasopism dotyczących historii miast Dolnego Śląska skanują biblioteki niemieckie. Może i to czasopismo zeskanują. Trzeba czekać.

Przeglądałem ostatnie numery czasopisma. Jeszcze niedawno w każdym z nich http://www.gca.ch/Genealogie/Oels/Heimatkreisblatt.pdf był artykuł dotyczący miast lub wsi powiatu. Teraz trudno znaleźć ciekawy. Chyba więcej jest polityki.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/