Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pn lip 04, 2022 12:28 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

To mój pierwszy po rejestracji post na tym Szacownym Forum, dlatego witam serdecznie wszystkich Użytkowników.
Czytając temat dotyczący wzmianek o Oleśnicy w literaturze, doszedłem do wniosku że przydałby się również temat w którym moglibyśmy umieszczać wszelkie inne, nie tylko z literatury pochodzące oleśnickie wątki.
Na dobry początek zrzut ekranowy z czołówki serialu "Droga", w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, na którym uwidoczniony jest wiadukt drogowy, ponad torami i stacją kolejową Oleśnica Rataje.

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Świetnie!

Ja pamiętam, że w latach '80 powstał teledysk (może to za duże słowo) grupy Universe - Blues na wpół do piątej rano. Założeniem wideoklipu było chyba pokazanie trasy kolejowej Oleśnica - Wrocław :) Niestety, nie pamiętam czy widać w nim było choć kawałek Oleśnicy - to już tyle lat.
Na YouTube tego nie znalazłem, ale nie poddaję się i będę szukał dalej.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Tak , zgadza się . teledysk zespołu Universe zawiera fragment Oleśnicy. Kamera jest umieszczona w pociągu i widać za oknem trasę od młyna do glinianek, tak mniej więcej .

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

W filmie WIELKA MAJÓWKA , jest taka scena na dworcu centralnym w Warszawie , gdzie główny bohater, grany przez Zamachowskiego , pyta się jakiegoś człowieka chyba o godzinę. Nagle facet bez przyczyny ucieka jakby w panice . Można tego pana czasem zobaczyć w Oleśnicy , mieszka tu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

A czy przypadkiem oleśnicki dworzec nie został utrwalony w jakiejś produkcji filmowej...?
Mam jakieś mgliste wspomnienia, iż w latach 80-tych kręcono na nim sekwencje do filmu wojennego.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Nie pamietam który to był rok , ale na fasadzie dworca wisiały czerwone flagi ze swastyką .Być może to była jedna flaga, to już tyle lat.Również peron pierwszy był filmowany , ale czy był to ten sam film czy inny trudno mi powiedzieć.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  

W roku 1964 wszedł na ekrany film "Giuseppe w Warszawie" w reż. Stanisława Lenartowicza. W Oleśnicy była kręcona scena, w której kilka osób wybiegało z bramy /sąsiadującej z "Domem chleba"/ przy obecnej ul. 3 Maja.
Na murze był wymalowany pionowo napis "Caffe" /był tam dość długo/. Widok na ratusz przysłaniała zasłona dymna. Nie pamiętam czy ta scena jest w filmie, ale pamiętam to wydarzenie, któremu towarzyszył ogromny tłum gapiów.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

zbyszek, czy chodziło Ci o tę scenę?
Obrazek

Zamachowski pytał: "Proszę pana, gdzie tu jest bar?"

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Tak :D , to ta scena , z tego co pamietam ten pan pracował we wrocławskiej wytwórni filmowej i stąd się załapał.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Obejrzałem przed chwilą kolejny raz "Giuseppe w Warszawie". Obśmiałem się kolejny raz jak norka :D. Niestety, sceny, o której pisała kod w filmie nie zauważyłem.

Przeszukałem też bazę polskich filmów http://www.filmpolski.pl. Przy części znajdujących się tam obrazów podane są plenery w jakich były one nagrywane. Oleśnicę znalazłem tylko dwukrotnie:

1. film z 1980r. Panienki

2. film z 2002r. Arche. Czyste zło.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Mignęła mi w TV zajawka nowego odcinka polsatowskiej "Fali zbrodni" i wydaje mi się że widziałem w niej sceny kręcone w oleśnickim zakładzie karnym.
Niepowtarzalna okazja aby zobaczyć ten zabytek XIX-wiecznej architektury od środka i bez wyroku skazującego :wink: .
Emisja dzisiaj o 21 - Polsat.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Z relacji świadków i statystów wynika, że w kawiarni KMPiK przy Placu Zwycięstwa kręcono ujęcia do filmu "Kung - fu" (premiera 1980).
Natomiast na dworcu PKP - do filmu "Kim jest ten człowiek" (premiera 1985). Prawdopodobnie o tym wydarzeniu piszą Zbyszek i Rychu. Podobno na starszych mieszkańcach idących na pociąg wstrząsające wrażenie zrobił autobus (mimo, że współczesny) ze śpiącymi wewnątrz hitlerowcami - w rzeczywistości zmęczonymi aktorami czy też statystami.
Niestety w przypadku tych filmów nie jest Oleśnica podana przy wymienianiu plenerów, nie wykluczone, że zrezygnowano z tych scen - tak jak w "Giuseppe..." A może ktoś oglądał i zauważył, że są te oleśnickie kadry w filmach ?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Jeśli chodzi o "Kung-fu" to na dniach będę go miał i sprawdzę co i jak. Natomiast z "Kim jest ten człowiek" może być problem - z tego co wiem, film nie został dotąd wydany na żadnym nośniku.

A kadry z "oleśnickiego" odcinka "Fali zbrodni" już w nowym wątku :)

Ostatnio zmieniony śr lis 21, 2007 12:35 am przez paulus76, łącznie zmieniany 1 raz

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Jest taki polski film pt. HAZARDZIŚCI , inspiracją był autentyczny napad na bank w Wołowie w 1962. Uczestnicy napadu byli mieszkańcami Oleśnicy , jeden pracował w fabryce obuwia , drugi w szkole .Co do reszty , to nie mam na dziś informacji . Nazwiska nie są tu potrzebne . Zrabowano wtedy ponad 12 milionów złotych.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Moja "sąsiadka" - była pierwowzorem - bohaterki Hazardzistów, ta pani co kupowała w Kluczborku narzuty - kapy posługując się fałszywym 500 zł. banknotem.
Gdyby nie jej zamiłowanie do szmat, wcale lub tak szybko, nie wpadliby "kasiarze z Wołowa".
Do końca życia sąsiadka miała chyba jakąś traumę bo wiecznie była przestraszona, zalękniona i dziwnie przemykała się do swojego domu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]