Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pn lis 29, 2021 11:34 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum

Ukazała się strona www.olesniczanie.pl
Na niej ma być ponad 300 widokówek. Na razie umieszczono 12. Trzy z tej dwunastki mogłem szybko sprawdzić. Poniższa widokówka

http://www.olesnica.nienaltowski.net/Po ... iejacy.htm

jest wśród nich. Widokówka ta w oryginale była mocniej uszkodzona. Poprawiałem ją, usuwałem brudy i załamania. Nad napisem Schles. była rysa. Część jej usunąłem, część nad napisem pozostała. Oryginał drugiej muszę odszukać (jak pamiętam przeniosłem cały napis w inne miejsce).
Ale żeby jako pierwszą widokówkę wstawić moją prywatną, którą posiadam już 3 lata i w tej chwili leży przede mną - to już gruba przesada.

Nie zwracam uwagi, gdy jedna z bardzo znanych prywatnych firm oleśnickich umieściła na stronie widokówkę, nad która przesiedziałem ponad godzinę.

Nie zwracam uwagi na mało znaną stronę instytucji podległej miastu, na którą jakaś panienka ściągnęła kilka widokówek z pozostałościami moich nieskończonych czyszczeń.

Ale na tej stronie ma by ponad 300 widokówek. Ile z nich będzie pochodzić ze strony http://www.olesnica.org/Najnowsze%20widokowki.htm
Przypominam, że ponad 90% z nich stanowi własność wymienionych tam darczynców.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

A więc sprawa wygląda tak.
Po zalogowaniu się na portal można obejrzeć więcej widokówek (356)
wiele z nich widziałem na stronie pana Marka, no i niektóre sądząc po wielkości plików i jakości wyglądają jak skopiowane z aukcji internetowych.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Nie da się ukryć, że kilka obrazków jest żywcem zerżniętych:

http://olesniczanie.pl/plugins/content/ ... quality=80

A kilka jest powojennych ;)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Czyli. że ukradł nie tylko widokówki, ale i treść ze strony. Niebywała bezczelność.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Trafiłem na tą stronę wcześniej i od razu miałem jeśli chodzi o widokówki podejrzenia. Główną atrakcją tej strony miały być żywcem zerżnięte zdjęcia ? eeee :/ nieładnie. Adamuss swoje zdjęcia znaczy, w niewielkim stopniu psuje to obraz ale łatwo je rozpoznać.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Ukazała się kolejna witryna www.moja.olesnica.pl (nie mylić z www.mojaolesnica.pl
Jej autor P. R. uznał, że polepszy oglądalność, jeśli umieści widokówki z http://www.olesnica.nienaltowski.net/Na ... okowki.htm
na swojej stronie. Większość z tych widokówek jest na stronie już od 2003 r. i internautom oraz autorowi ww witryny są one znane.
Jednak uznał, że obejdzie dobre obyczaje jeśli przyjmie płytkę z widokówkami od niejakiego Kamila Z. (nazwisko przytoczono) który je skopiował, lub kupił na giełdzie od złodzieja. Tak więc kolejny raz widokówki ze strony www.olesnica.nienaltowski.net zostały ukradzione. Zobaczymy czy P.R. postąpi tak jak autor tej wcześniej opisanej www.olesniczanie.pl
który po mojej interwencji usunął widokówki. Czy tez woli być paserem, wiedząc, że skany widokówek zostały ukradzione.

Kto zna Kamila Z.?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Okazało się, że Kamil Z. to pseudonim (?). Teraz na wskazanej stronie widnieje nazwisko Andrzeja Pawła Szachnowskiego, który dostarczył płytkę z widokówkami. Mam nadzieję, że A.P. Szachnowski wycofa zgodę na umieszczenie widokówek skopiowanych ze strony http://www.olesnica.nienaltowski.net/Na ... okowki.htm
Nie sądzę, aby to A.P. Sz. kopiował widokówki - uzyskał zapewne płytkę CD od "kopisty".

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

marekn pisze:
Ukazała się kolejna witryna www.moja.olesnica.pl (nie mylić z www.mojaolesnica.pl
Jej autor P. R. uznał, że polepszy oglądalność, jeśli umieści widokówki z http://www.olesnica.nienaltowski.net/Na ... okowki.htm
na swojej stronie. Większość z tych widokówek jest na stronie już od 2003 r. i internautom oraz autorowi ww witryny są one znane.
Jednak uznał, że obejdzie dobre obyczaje jeśli przyjmie płytkę z widokówkami od niejakiego Kamila Z. (nazwisko przytoczono) który je skopiował, lub kupił na giełdzie od złodzieja. Tak więc kolejny raz widokówki ze strony www.olesnica.nienaltowski.net zostały ukradzione. Zobaczymy czy P.R. postąpi tak jak autor tej wcześniej opisanej www.olesniczanie.pl
który po mojej interwencji usunął widokówki. Czy tez woli być paserem, wiedząc, że skany widokówek zostały ukradzione.

Kto zna Kamila Z.?

Informuję, że wszystkie fotografie Oleśnicy sprzed roku 1945 - zamieszczone na stronie http://moja.olesnica.pl/dawno-temu-w-Olesnicy/ - pochodzą z prywatnej kolekcji Pana Andrzeja Pawła Szachnowskiego.
Wszelkie pretencje co do owych fotografii proszę zgłaszać pod adresem Pana Andrzeja Pawła Szachnowskiego: szach@konto.pl, telefon [ciach].

Myślę, że numer telefonu był zbyteczny - Paulus76

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Właściciel witryny www.olesniczanie.pl postąpił podobnie jak Pio. Także umieścił analogiczne widokówki, które dostał na płytce od znajomej. Po tym jak napisałem, że pochodzą ze strony www.olesnica.nienaltowski.net, to po kilku dniach analizy usunął je - postąpił jak człowiek honoru. Natomiast Pio zaczął złodziejskie mataczenie, zmieniając widokówki. Jako pierwsze było zdjęcie starego domu strzeleckiego. Tak ono wyglądało

Obrazek

Teraz to zdjęcie wywędrowało gdzieś dalej i już zmieniono mu kolor

Obrazek

Ta widokówka w oryginale była w skali szarości i wypłowiała Poszukiwałem możliwości lepszego pokazania mostka, wskazującego na obecność w tym miejscu rzeki Oleśnicy. Najlepszym sposobem była zmiana koloru na sepię. To zrobiłem (podobnie z wielu widokówkami) dla polepszenia widoczności szczegółów - bowiem to jest dla mnie najważniejsze). Nie mogę w tej chwili odnaleźć oryginału (jak nie będę szukał to znajdę), ale chyba komputerowo usunąłem część krzaków, aby bardziej widoczny był mostek (pisze skrótowo). Tak więc, nad tą widokówką pracowałem dosyć długo i w tej chwili przyznaje się do niej jakiś złodziej i Pio złodziejstwo wspiera zmieniając kolory.

Na jednej z ważnych widokówek dla historii Oleśnicy była plama z atramentu - usunąłem ją, w to miejsce wstawiłem kawałki sąsiedniego drzewa. Inna, była brudna i w skali szarości - dla lepszego zobrazowania szczegółów ważnego budynku - dodałem mu kolor, taki jaki miał na innych widokówkach, pokazujących go z daleka. Wtedy także musiałem dodać kolor drzewom. Czyli pojawiła się widokówka kolorowa. Na szczęście tę widokówkę mam w oryginale. Na wielu z tych widokówek są ślady mojej obróbki podwyższającej widoczność szczegółów i usuwania niepotrzebnych zabrudzeń (to nie jest strona poświęcona historii rozwoju widokówek - tylko historii miasta - dlatego podkreślam widoczność szczegółów historycznych). Litografie są wszystkie bardzo czyste - to efekt mojej wielogodzinnej pracy. Na wielu widokówkach umieszczonych przez Pio są moje opisy podające niemiecką nazwę i polską oraz datę wysłania ze stempla pocztowego. Na wielu widokówkach pochodzących od A.F. są widoczne podkłady, które w pośpiechu skanowania zostawiałem. Mam je wszystkie na płytkach w rozdzielczości 1200 dpi. Taką płytkę przekazałem również właścicielowi widokówek. Niedługo przyjedzie na urlop z USA. Reasumując - na stronie Pio są w większości (!) widokówki ukradzione ze mojej strony i są efektem wielogodzinnej mojej pracy. Jeśli uzyskasz zgodę właścicieli widokówek na ich wstawienie na swoją stronę - skanuj je i wstawiaj. Nie wstawiaj ich z mojej strony. W poniedziałek, jeśli one nie znikną umieszczę informację o tym na stronie z podaniem nazwisk i z popularną nazwą tego niecnego procederu. Sądu się nie boję, bo mam dużo innych argumentów (w tym świadków) na udowodnienie tego złodziejstwa. Pio - wykonałem zrzuty ekranowe wszystkich widokówek ze strony moja.olesnica - nie ma sensu dalej mataczyć.

Niestety, różni frustraci, szczególnie ze strony Hydralu, upodobali sobie kraść widokówki z mojej strony. Wiele czasu zajmuje mi walka z tym. Nie sądziłem na początku. że będę miał do czynienia z tak wieloma bezczelnymi (!!!!!!) złodziejami. Gdybym wiedział, oznakowałbym wszystkie. Teraz za późno.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

marekn pisze:
Natomiast Pio zaczął złodziejskie mataczenie, zmieniając widokówki

Bardzo proszę liczyć się ze słowami. Na stronie http://moja.olesnica.pl/dawno-temu-w-Olesnicy/ poprawiłem rozpiętość tonalnej każdej pracy jaką otrzymałem od Pana Andrzeja Pawła Szachnowskiego.

Powtarzam jeszcze raz, wszystkie prace ze strony http://moja.olesnica.pl/dawno-temu-w-Olesnicy/ otrzymałem od Pana Andrzeja Pawła Szachnowskiego z jego prywatnej kolekcji i mam jego zgodę na ich publikację w Sieci.
Wszelkie uwagi co do ich pochodzenia proszę wyjaśniać z Panem Szachnowskim. Proszę zaprzestać szykanowania mnie.

Poza tym wydaje mi się, że popularyzacja takich obrazów jest dla dobra ogółu.

Na tym kończę dyskusję na ten temat. Pozdrawiam.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Okazuje się, że nasze Forum czyta wiele osób i po naciskach czytelników - ukradzione skany widokówek zostały zostały wycofane z wiadomej strony.

pio pisze:

Poza tym wydaje mi się, że popularyzacja takich obrazów jest dla dobra ogółu

Naturalnie. Trzeba znaleźć właściciela widokówek (niektórzy oleśniczanie mają ogromne zbiory), zdobyć zaufanie. Poprosić o zgodę na skanowanie, poświęcić na to czas i w końcu umieścić na stronie. Będą nowe skany widokówek. Pomogą w poznaniu historii miasta. I takie powinno być postępowanie właścicieli nowych witryn. Nie zaczynać od wykorzystywania (grzeczna forma słowa kraść) pracy innych.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Po pierwsze: nikt tych (wiadomych) widokówek nikomu nie ukradł; po drugie: nie było żadnych "nacisków czytelników", spełniłem bowiem - po prostu - osobistą prośbę dra Marka Nienałtowskiego. I jeszcze jedno: Pio w niczym nie zawinił.

Andrzej Paweł Szachnowski

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    Dyrektor Forum

Ja oraz A. P. Szachnowski i Pio padliśmy ofiarą nieuczciwego rzemieślnika oleśnickiego (nazwisko znane), który skopiował z mojej strony skany widokówek i sprzedawał je w formie płytek CD i może odbitek fotograficznych (to jeszcze będzie sprawdzane. Płytki CD z tymi widokówkami są sprzedawane także na giełdach we Wrocławiu). A.P. Szachnowski kupując osobiście płytkę i odbitki od właściciela firmy, sądził, że ma skany widokówek będących w posiadaniu sprzedającego. Dlatego w dobrej wierze przekazał je pio. Także pio w dobrej wierze je publikował, chociaż jako znawca oleśnickich witryn internetowych powinien wiedzieć, że są one analogiczne z zamieszczonymi na mojej stronie (obawiam się, że jak pojawi się kolejna nowa witryna - problem się powtórzy). W związku z powyższym przepraszam obu Panów za posądzenie ich o niecne czyny. Nie byłoby tego zdarzenia, gdyby nie oszustwo owego rzemieślnika.

Mam nadzieję, że Pan A.P. Szachnowski zgłosi fakt oszustwa i czerpania z tego korzyści materialnej do odpowiedniej instytucji. Rzemieślnik ten przed kilku laty zwrócił się do mnie o sprzedaż skanów tych widokówek o większej rozdzielczości. Odmówiłem, uzasadniając to brakiem praw własności do tych skanów, przynależących właścicielom widokówek.

Zgłoś ten post
    Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    Awatar użytkownika

A ten "rzemieślnik" to pewnie ma sklepik opodal... np. ulicy Okrężnej, w którym na wystawie widniały "ryciny" oleśnickie lub panoramy.

Zgłoś ten post
    Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    Dyrektor Forum

Proszę nie wysuwać żadnych przypuszczeń, gdyż uderzają w ludzi nie mających nic wspólnego z ww aferą. Wszelkie dowody są w ręku A.P.Sz i tylko On może ujawnić nazwisko do wiadomości publicznej.

Zgłoś ten post
    Odpowiedz z cytatem  
    Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]