Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pn lip 04, 2022 12:14 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Groby w parku
Dyrektor Forum

12 czerwca 1946 r. Zarząd Miejski w Oleśnicy w piśmie do Starostwa Powiatowego w Oleśnicy "...przedkłada następujący wykaz grobów, znajdujących się przy ulicach i parkach miasta Oleśnica:
1. Przy ul. Wały Jagiellońskie, w parku zamkowym 8 grobów żołnierzy rosyjskich i 4 groby osób wyznania katolickiego nieznanej narodowości zajmujący obszar około 240m2" ......

Z pisma wynika, że w parku (nie zamkowym, lecz teraz zwanym wg mapy "Parkiem przy ul. Wały Jagielońskie" - czy nie można jego nazwać inaczej?) znajdowało się 8 grobów rosyjskich (nie podano czy pojedynczych czy zbiorowych) i pochowanych w nich później najpewniej ekshumowano.

Podejrzewam, że pozostałych (prawdopodobnie Niemców) nie ekshumowano - dalej leżą w parku. Prawdopodobnie w parku było więcej grobów. Niedawno oprowadzał mnie po parku długoletni mieszkaniec Oleśnicy i pokazywał niektóre drzewa, na korze których znajdowała się masa czerwonych robaków, które nazywał Kowalami. On twierdził, że te robaki znajdują się na tych drzewach i w miejscach, gdzie obok leżą zwłoki ludzi. Jest to jakoby "przekaz ludowy". Nie mam o tym pojęcia. W googlach nic nie znalazłem. Czy ktoś z forumowiczów słyszał może o tej mądrości ludowej? Czy to prawda?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Przypominam sobie huragan który powalił wiele drzew w parku przy ul. Wały Jagiellońskie. Jedno z wielkich drzew wichura wyrwała z korzeniami. W korzeniach tego drzewa wplątane było wiele cegieł - wielkich rozmiarów. W pobliżu tego miejsca widać fragmenty fundamentów lub ścian ceglanych w kształcie litery L. Miejsce to znajduje się na alei spacerowej, przed łąką za parkiem, od strony stawu na wzniesieniu. Zastanawiałem się czy to mogły być pozostałości ptaszarni lub domu wypoczynkowego z planu Wernera http://olesnica.nienaltowski.net/Werner3.htm Niedawno widziałem jak w parku prowadzone były pomiary geodezyjne. Na drzewach są zaznaczone jaskrawą farbą znaki. Pewnie budowane będą utwardzone ścieżki spacerowe, także w miejscu gdzie znajdują się cegły. W tym miejscu przydałby się archeolog.

Cytuj:
1. Przy ul. Wały Jagiellońskie, w parku zamkowym 8 grobów żołnierzy rosyjskich i 4 groby osób wyznania katolickiego nieznanej narodowości zajmujący obszar około 240m2" ......
Wydaje mi się że chodzi tu o mały park znajdujący się przy ul. W. Jagiellońskie od strony zamku. To bardzo prawdopodobne że pozostały w parku groby które nie zostały ekshumowane.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

ruzam pisze:
Wydaje mi się że chodzi tu o mały park znajdujący się przy ul. W. Jagiellońskie od strony zamku.

A nie przy ulicy Wałowej?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Groby w parku

Nie będę pisał o wojennych grobach w parku Wały Jagiellońskie (ponieważ nie pozostały w mojej pamięci) ale o tym - co być może - ma związek z tymi grobami. Otóż, po wojnie w parku tym pozostały wykopy ziemne, które mogły być stanowiskami artylerii p.lotniczej. Usytuowane były w części parku w pobliżu ul. Wałowej, w połowie drogi pomiędzy ul. Wały Jagiellońskie a domem Leśniczego Królewskiego. Widzę w tym logiczne powiązanie.
Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Oczywiście że chodzi tu o "mały park" przy ulicy Wałowej lub fragment dużego parku, może być Karola. Kilka lat temu przechodziłem w nocy przez mały park z grupą znajomych. Jeden z nich opowiadał o mogiłach powojennych w tym miejscu. Taką powiastkę typu mama słyszała, że dziadek widział, ale dobrze nie pamięta uznałem za nieprawdziwą. Okazuje się że groby żołnierzy rosyjskich i nie tylko, w parku istniały. Dlatego jeśli wierzyć całej tej opowieści mogły znajdować się w tzw. małym parku.

Z takich opowiadań słyszałem legendę z ostatniej wojny o osadzie Olędry 2. Ale jest to inna opowieść i inny temat.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]