Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pn lip 04, 2022 12:21 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

czy na kosciołach sw Jana i Jerzego są dzwony stare czy juz powojenne ?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

W wieży kościoła św. Jana znajdują się dzwony założone za Piastów, Podiebradów i może Wirtembergów. Wynika to z ostatnich linijek zestawienia na http://www.olesnica.nienaltowski.net/Op ... zyliki.htm
Z zestawienia można sądzić, że są tam 4 dzwony. Natomiast osoby, które kiedyś zwiedzały wieżę twierdzą, że są tam 3 dzwony, niektórzy podają, że nawet 5. Jeśli kiedyś uda mi się tam wejść - zidentyfikuję każdy z nich na podstawie XIX w. opisów.

Na temat dzwonu (ów) w wieży przy kościele NMP nie udało mi się natrafić na żaden opis. Nie wiem czy jest tam jeden czy więcej dzwonów. Jeśli Niemcy nie zdjęli na przetopienie - powinny być w wieży. Jeśli zdołam kiedyś tam wejść napisze więcej.

Może kiedyś na Dni Oleśnicy otworzą kościoły i wszelkie ich historyczne zakamarki, i pozwolą zwiedzać. Ale musiałby się burmistrz dogadać z proboszczami. Myślę, że każdy zapłaciłby 5 zł za możliwość wejścia na wieże.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Nigdy nie byłem na wieży kościoła św. Jana ale chętnie bym ją zwiedził, zrobiłbym zdjęcia panoramy miasta, płyt herbowych. Byłem na wieży kościoła garnizonowego p.w.św. Elżbiety na wieże można wjechać windą :( jak w hotelu.

"Z inicjatywy członków Stowarzyszenia w 1997 r. udostępniono dla turystów po wielu latach przerwy taras widokowy znajdujący się na wieży kościoła. Skąd można oglądać piękną panoramę Wrocławia i okolic. "
http://www.elzbieta.archidiecezja.wroc.pl/
Nie pamiętam ile kosztował bilet ale było warto polecam i pozdrawiam :D

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Windą zupełnie taką sama jak w naszych Oleśnickich piętrowcach co robi złe wrażenie można wjechać na północno-zachodnią wieżę kościoła św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Natomiast po stopniach trzeba wspinać się na taras widokowy kościoła św. Elżbiety. W obu kościołach byłem w podobnym czasie bardzo dawno i niedługo wybiorę się tam ponownie. :wink:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

i to jest taka ciekawostka Panie Marku :idea: we Wrocławiu wiele dzwonów trafiło do hut a te które przetrwały i nie były wielkie parafianie zakopywali w róznych miejscach , które to z róznym skutkiem po wojnie odnajdowano lub nie
ciesze sie bardzo ze w Olesnicy dzwony są od początku i ich dzwięk rozbrmiewa przez wieki
niewiadomo w jakim stanie technicznym są wieże obu kosciołów i może dlatego nie są dostępne ?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

W nowej książce "Parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy" napisano (tak jak na stronie p. Marka), że:
Kościół [bazylika] posiada cztery dzwony z lat 1433 (sygnowany nazwiskiem Hans Schickil), 1473, 1521, 1563 (ostatni odlany na nowo w 1727r.).

Natomiast jeśli chodzi o dzwony z kościoła św. Trójcy w tym samym źródle czytamy:
W 1852r. parafia z własnych funduszy zakupiła dwa dzwony, którym nadano imiona: Piotr i Maryja.
Czy te dzwony przetrwały wojnę, nie napisano.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

no to nieżle czas się tam zatrzymał , chciałbym kiedyś dostać się do tych wierz i zobaczyć te dzowyny

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Dwie osoby, które wchodziły w różnych latach na wieżę kościoła NMP stwierdziły, że nie ma w niej dzwonów. Jedna z nich widziała widoczne ślady mocowania dla jednego dzwonu. Drugiej osobie wydaje się, że widziała także mocowanie dla drugiego małego dzwonu. Dzwon (dzwony) zniknęły w 1944 r. lub po wojnie. Czyli wiemy, że ich nie ma. Pozostaje dalej szukać informacji o szczegółach (parametry i ilość dzwonów, daty zainstalowania i zdjęcia, nazwiska ofiarodawców, intencje itp.).

Dalej nie znamy szczegółów dotyczących dzwonów na wieży Bazyliki Mniejszej.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Zachował się dzwon w kaplicy cmentarnej na cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego. W programie opieki nad zabytkami w Oleśnicy napisano:
ul. Wojska Polskiego
— cmentarz komunalny I, Alter Friedhof, założony w 1823 r.
— kaplica cmentarna na cmentarzu komunalnym I, mur., 1889 r.
— brama cmentarna na cmentarzu komunalnym I, mur., 1823 r.
Dzwon na swoim płaszczu posiada napisy - rok odlania 1885r ? (mało widoczny) i otwór po kuli.
Sądzę że został przestrzelony w czasie wojny. Niełatwo jest przestrzelić dzwon. Wydaje mi się że ktoś celował w serce dzwona i chybił. Po zewnętrznej stronie jest odprysk. Strzał padł z bliskiej odległości, z miejsca z którego robiłem zdjęcie (pod dzwonnicą) Wygląda na to że ktoś próbował "zadzwonić pistoletem" Uszkodzenie jest na tyle wielkie że podczas dzwonienia serce dzwona może rozbić odlew. Uważam że ten piękny dzwon (jeśli nie jest) powinien zostać wyłączony z użytku.
http://olesnica.nienaltowski.net/cmentarz_niemiecki.htm
Ciekawe co jest napisane na dzwonie?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

ruzam pisze:
Uszkodzenie jest na tyle wielkie że podczas dzwonienia serce dzwona może rozbić odlew. Uważam że ten piękny dzwon (jeśli nie jest) powinien zostać wyłączony z użytku.

Uszkodzenie jest, ale dzwon jest wytrzymały. Od ponad 60 lat żegna oleśniczan ruszających w swą ostatnią drogę...

ruzam pisze:
Ciekawe co jest napisane na dzwonie?

...Bogu na wysokości! Tyle widać. Pewnie Chwała...

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

paulus76 pisze:

Natomiast jeśli chodzi o dzwony z kościoła św. Trójcy w tym samym źródle czytamy:
W 1852r. parafia z własnych funduszy zakupiła dwa dzwony, którym nadano imiona: Piotr i Maryja.
Czy te dzwony przetrwały wojnę, nie napisano.

Opowiadano mi, że w tym kościele dzwony mają polskie napisy i prawdopodobnie przyjechały razem z grupą repatriantów ze wschodu. Czyli poprzednie gdzieś zniknęły. Może niedługo dowiem się więcej.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]