Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest śr wrz 19, 2018 4:48 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Jest późna jesień 1944 r do Wrocławia i na Dolny Śląsk zaczynają docierać alianckie bombowce . Gunther Grundmann konserwator zabytków prowincji Dolnośląskiej zdążył przeprowadzić już transporty dzieł sztuki do 80 skrytek , które już znamy ...... ale to nie wszystko bo do lutego 1945 r kiedy Grundmann uciekł z Śląska też ukrywano dzieła sztuki panu konserwatorowi udało sie w tym czasie zorganizowac jeszcze ponad 100 skrytek, które może kiedyś my albo dzięki nam zostaną odkryte.
Oleśnica figuruje na liscie pod numerem 18 - .... Oleśnica (Oels) Oleśnicki Kościół Parafialny 1.Instytut Botaniczny Wrocław i Archiwum Miejskie Wrocławia

ale czy to wszystko ??? wiemy że w Kosciele Zamkowym był ukryty depozyt ale nie wiemy czy na tym jednym depozycie się skończyło .... ?
wiemy napewno że w latach wojny w zamku odbywały się rózne prace renowacyjne a dekret o ukrywaniu cennych dzieł sztuki wyszedł w 1943 r
być może te prace nie były przypadkowe i miały na celu przygotowanie solidnej skrytki ?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Skrytka nie była w kościele parafialnym, lecz w NMP i św. Jerzego, zwanym też prepozytowym. Tam cała zawartość spłonęła 24 stycznia 45 r. Napisano o tym na http://www.olesnica.nienaltowski.net/Ko ... rzego.html

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

no to jeden skarb mamy odnaleziony , choć jestem ciekawy z jakiego żródła korzystał Pan Marek podając te informacje ?
w Raporcie Gębczaka nie ma wzmianki o spłonieciu depozytu
zatrzymam się na chwilkę przy kosciele - to według mnie najbardziej chyba urokliwa budowla w miescie i tak wspaniale usytuowana koło murów miejskich
pamietam jak po religii zawsze usiłowaliśmy dostać się do wieży poprzez kosciół NMP , niektórym się udawało ja zawsze byłem najcieższy i odpadałem już przy pokonywaniu sciany do pierwszych bel stropowych
pamiętam że wejscia do krypt były swobodne bo była zapadnięta podłoga ale tez nigdy się nie odważyłem tam wejsc , mając 10 lat ma się dużą wyobraznie :wink:

pozdrawiam !!!

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

O zniszczeniu części Herbarium Silesiacum (Zielnik Śląski), która była rozmieszczona w Oleśnicy mówił kiedyś w TV naukowiec- botanik z UWr. Napisałem do niego i potwierdził ten fakt. Nazwiska nie pamiętam, ale często występuje w TV, opowiadając o roślinach na całym świecie.

Nikt nigdy nie wspominał, że w kościele NMP i św. Jerzego była krypta? Czy jest Pan tego pewien? To byłoby ciekawe ! Mogły tam być pojedyncze nisze grobowe o wymiarze trumny, ale głębokie (na kilka warstw).

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

mineło ponad trzydziesci lat ale jakie takie wspomnienia jeszcze mam
niepamietam czy to była krypta pod zapadniętą podłogą czy tez dziura w scianie prowadząca pod posadzkę
ktoś wrzucił tam zdechniętego psa i to odstraszało aby tam włazić
fakt jest że cos pod podłogą przy scianie było
do koscioła dosawaliśmy się od strony murów , może jak ktoś z forum jest z ulicy Rzemieślniczej to pewnie będzie mógł napisać więcej bo to było ich ulubione miejsce zabaw

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]