Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest czw sie 22, 2019 3:33 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Taki oto link przesłał mi znajomy: http://slady.ipn.gov.pl/portal/sz/576/5864/ , trzecie zdjęcie to ewidentna pomyłka w adresie (przedstawia budynek przy 11-go Listopada 3).
Mam jednak uzasadnione watpliwości co do lokalizowania Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Oleśnicy, na ulicy Żeromskiego (zdjęcie nr 2), nie spotkałem się bowiem z żadnymi przekazami, potwierdzającymi tę lokalizację.
Według mojej wiedzy, oleśnickie UB miało siedzibę w budynku przy 11-go Listopada/Garten Strasse 9.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Tak na szybko, z samego rana: coś mi się tłucze po głowie a propos tego budynku przy Żeromskiego. Moje pierwsze skojarzenie, to siedziba Gestapo... Czy gdzieś czytałem, czy ktoś mi coś opowiadał. Poszukam, popytam, odpiszę.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Jak się dowiedziałem, taką informację (ul. Żeromskiego) podał na "Uniwersytecie III wieku" pracownik IPN.

Na dom pokazany na trzecim zdjęciu (przy ul. 11 listopada) wskazują starsi mieszkańcy Oleśnicy. Ma on nr 4. Dom o którym wspominają w swoich wspomnieniach byli pracownicy PUBP miał nr 29. dokładnie po przeciwnej stronie pokazanego budynku. Po wojnie budynek UB był zmieniany przynajmniej 3 razy. Najpierw urząd był w budynku Starostwa.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Nie wiem czy ta lista IPNu jest kompletna i rzetelna, podejrzewam, że nie np. przykładzie Trzebnicy.
Zaraz po wojnie przy ul. Leśnej 3, budynek (Etablissement Waldhaus / Waldfrieden) w Trzebnicy, w piwnicy miescił się areszt SB, gdzie byli przesłuchiwani zatrzymani.
Tego miejsca nie ma na liście IPNu.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Na podstawie znanych mi przekazów mogę potwierdzić, że siedziba UB była na ob. ul. 11 Listopada, natomiast na ul. Żeromskiego mieściła się milicja, w jednej z piwnic były napisy na ścianach zrobione przez więźniów /może uda mi się to sprawdzić/. Siedziba gestapo była przy ul. Chopina w dawnej siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury, obecnie Prokuratury.

Dodane po 6 godzinach 4 minutach:

Dodam jeszcze, że milicja miała też swoją siedzibę na ul. Matejki - w budynku przy zwężeniu ulicy na przeciwko Szkoły Muzycznej. W czasie wojny Polizei mieściło się w ratuszu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Gdzie było UB w Oleśnicy?
W odpowiedzi na to pytanie opowiem pewną historyjkę.
W latach 1948-50 ( dokładnej daty nie pamiętam) szliśmy w grupie ok 6-7 chłopców w wieku 10-12 lat obecną ulicą 11 Listopada ze stadionu w kierunku gazowni. W połowie drogi pomiędzy ulicami Lwowską a Hallera stała tablica z desek na afisze, z której zerwaliśmy kilka starych ogłoszeń. W parę minut po tym zatrzymało nas dwóch panów. Pokazali nam pistolety i kazali nam pójść z nimi. Zaprowadzili nas do budynku stojącego po przeciwnej stronie tej ulicy. W jednym z pomieszczeń posadzili nas za stołem i zaczęli zadawać pytania na temat tego wybryku. Głównie chodziło im o to czy ktoś nie namawiał nas do zrywania tych plakatów. po ok. 30 minutach pozwolili nam iść do domu, obdarowując nas cukierkami.
Z tego zdarzenia można wyciągnąć wniosek, że w tamtym budynku mógł być Urząd Bezpieczeństwa. Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Drodzy Panowie! Niepotrzebnie toczycie spór, bo choć nie potrafię dokładnie umiejscowić w czasie, to jednak trochę te sprawy jeszcze pamiętam i mogę co nieco wyjaśnić. Budynku przy ul. Żeromskiego jako siedziby UB osobiście nie pamiętam, lecz znałem dobrze osobę /już nie żyje/, która przez miesiąc była przetrzymywana bez powodów w piwnicach tego budynku. Znam też krewnych tej osoby, którzy przez okienka piwnic próbowali podawać żywność. To działo się wcześniej. W późniejszym czasie siedzibę UB przeniesiono do wymienionego budynku przy ul. 11-go Listopada i te czasy pamiętam już lepiej. Przechodząc czasem tamtędy zapamiętałem żelazne, kute ogrodzenie przed budynkiem, dwa maszty pomalowane w biało-czerwone spiralne paski, wartownika z kabekiem przed drewnianą budką przy wejściu oraz sarenkę,która przez pewien czas biegała wewnątrz ogrodzenia. Dodatkowo trochę komplikuje sprawę fakt, że inne budynki w pobliżu bywały zajęte przez UB na mieszkania dla rodzin pracowników, co niektóre osoby są skłonne mylić z siedzibą Urzędu. Zamieszczam fotografie tych budynków.
Obrazek

Dodane po 8 minutach:

Z nieznanych mi przyczyn jedna z fotek "zginęła po drodze". Dlatego powtarzam ją.
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]