Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest czw sie 22, 2019 3:31 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Podziemne labirynty? Myślę, że istnieją, jaka najbardziej. Pod takim zamkiem jak w Oleśnicy muszą istnieć podziemne korytarze. Zamek z Bazyliką łączy nadziemne przejście, którym na mszę chodzili możni z zamku. Udostępnienie tego przejścia było by nie lada atrakcją turystyczną. A Podziemne przejście łączące budynek sądu z więzieniem. Istnieje jednak jest zamknięte i niedostępne. A wyremontowane byłoby, super zabytkiem.

Drobna prośba - nie umieszczamy tych samych postów w trzech różnych wątkach! - Paulus76

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  

Rzeczywiście przejście nadziemne mogłoby być atrakcją, gdyby nie fakt, że prawdopodobnie w części należy do OHP mieszczącego się w zamku, a w części do kościoła. Sądzę, że żadna ze stron nie jest zainteresowana, głównie z braku funduszy. A szkoda moglibyśmy mieć takie małe "Ponte Vecchio" jak Florencja. Z jakąś małą ekspozycją dotyczącą historii zamku zainstalowaną wewnątrz.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

A propos przejścia podziemnego łączącego gmach sądu z więzieniem, spotkałem się z różnymi (mniej lub bardziej prawdopodobnymi) przekazami dotyczącymi jego istnienia. Wg. jednego z nich, tym właśnie przejściem, dnia 13 grudnia 1981 r. dostali się do sądowych piwnic zomowcy. Nie wiem w jakim celu zapragnęli znaleźć się w budynku sądu, ani dlaczego mieli wybrać tak niezwykłą drogę, ale jeśli to prawda - to znaczy że korytarz był drożny jeszcze 26 lat temu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

Na planach więzienia i sądu z 1896 r. nie ma śladu żadnego przejścia. Dostałem informację, ze podczas ostatniego remontu sądu nie zauważono śladów zamurowania otworów w piwnicy, w miejscu gdzie to przejście miałoby się zaczynać. Ale znam osoby, które twierdziły, że wchodziły (lata 50-te) jako dzieci, do podziemnego kanału od strony więzienia. W więzieniu nie udzielą informacji o ewentualnym miejscu zamurowania przejścia. Jak sądzę, takie przejście obecnie straciło racje bytu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Korytarz
Wiem, ze my zwykli śmiertelnicy nie możemy zrobić nic. Ale może gdybyśmy w przyszłości zebrali większą liczbę fascynatów mogli byśmy napisać chociaż pismo do Burmistrza i Prezesa sądu Oleśnickiego o informacje czy była by możliwość zrobienia czegokolwiek w tym kierunku. Rozumiem, że w tym przejściu wejście do więzienia ma być zamurowane ale dlaczego cały korytarz ma być nie czynny? Mógłby być odpłatną atrakcją a w środku jakieś historyczne elementy narzędzi tortur, do tego nota historyczna na temat funkcji tego korytarza. Lub też zapiski Historyczne dotyczące dawnych zbrodni dokonanych w Oleśnicy i ich ukarania. Takie małe muzeum 

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
A czy ktoś słyszał o przejściu podziemnym łączącym zamek z dawną synagogom żydowską? Rozmawiałam kiedyś z starszymi osobaki, które chodziły do kościoła ewangelickiego , którego siedziba mieściła się w tym właśnie budynku. Twierdziły one, że za ich czasów podczas remontu w kościele zostało zamurowane wejście do podziemi. Czy ktoś może to potwierdzić??

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum

lol pisze:
A czy ktoś słyszał o przejściu podziemnym łączącym zamek z dawną synagogom żydowską?

Byłby to bardzo długi tunel. Tylko, że musiałby przechodzić pod fosą, która była bardzo głęboka (widać to jeszcze obecnie). Byłby to więc bardzo drogi tunel. Tylko po co go budować? Piastowie byli za biedni, Podiebradowie jak zbliżał się nieprzyjaciel - wyjeżdżali do Wrocławia. Za Wirtembergów zamek przestał być obronny.

Może zamurowali piwnice, w których trzymano proch, gdy kościół był arsenałem.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Sokole Oko

No tak.. Mojej babci tato czyli mój pradziadek opowiadał, że jak szedł w stronę Wrocławia podczas 2 wojny św. to szedł tunelami w Oleśnicy, czy w okolicach, muszę się jeszcze babci dopytać.

Ostatnio zmieniony sob lip 11, 2009 11:07 am przez Remigiusz, łącznie zmieniany 2 razy

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Korytarze o których mówił twój dziadek były fragmentem sieci podziemnego miasta,które zaopatrywało dwa obozy przymusowej pracy a w okolicach ZNTK był nawet podziemny szpital polowy :) Cała oleśnica była rozkopana i mocno umocniona ,gdyż był to bardzo ważny węzeł kolejowy :) co do średniowiecznych tuneli nic nie wiadomo na pewno.Mój dziadek pamięta,że pod całym rynkiem można było pływać na beczkach pomiedzy kamienicami... Niestety kiedy weszła Armia Czerwona wszystko znissczylia podczas akcji cegła na Warszawę rozebrano kinoteatr gimnazjum oraz wiele innych użytecznych rzeczy....Całe zniszczenia dokonali "krasnoarmiejcy"...bateria katiuszy na gliniankach :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

nerwus80, a skąd Ty masz takie "sensacyjne" wiadomości? :D

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

paulus76 pisze:
nerwus80, a skąd Ty masz takie "sensacyjne" wiadomości? :D

Też jestem ciekaw :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Z tego co mi wiadomo, istnieją/istniały 3 tunele wychodzące z zamku.
1. Z zamku poprzez zakład karny, sąd aż do dworca pkp.
2. Idący w stronę Bramy Wrocławskiej i gdzieś pod nią się kończący (zasypany).
3. Z zamku, przez rynek aż do jednostki wojskowej.

Te informacje niekoniecznie muszą być prawdziwe, ale te najbardziej prawdopodobne to pkt. 3, z tym że nie wiem czy idzie do jednostki, ale na pewno idzie do rynku.

Oraz pkt 1. Znam osobę która wchodziła do tunelu w zamku. Niestety ze względu na bezpieczeństwo przebywała tylko na początku, i to w masce uzdatniającej powietrze. Wg. jej opisu schodzi się w zamku jakimiś schodami w dół. Następnie są duże szczelne metalowe drzwi (coś jakby wejście do bunkra). Za drzwiami ukazuje się widok tunelu - ponoć szerokiego i wysokiego na tyle że mogą się w nim zmieścić dwa pociągi.
Wiem też że na odcinku więzienia i sądu tunel jest na 1000%. Skazani tym tunelem byli transportowani do sądu. Niestety tunel został zasypany ze względu na bezpieczeństwo - groził zawaleniem. Tunel kończy się ponoć na stacji, gdzie ?! Niestety nie udało mi się dowiedzieć. Ponoć można to wywnioskować patrząc na zdjęcie pkp z lotu ptaka - ja niestety dostępu do takowego zdjęcia nie miałem.

Nie wiem czy są to prawdziwe fakty (z wyjątkiem więzienia - tu jestem 1000% pewny :) ), ale wiem że nie słyszałem o tym od jednej osoby :) Więc musi być w tym ziarnko prawdy ;)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Czytając kiedyś o rzekomych tunelach pod Wrocławiem, spotkałem się z opinią której autor doszukiwał się początku tych "rewelacji" wśród ludności napływającej tu po wojnie z dużo mniej rozwiniętego wschodu, ludzie Ci widząc odkryte przez działania wojenne instalacje kanalizacyjne miasta brali je być może za jakieś podziemne ciągi komunikacyjne, z "Oleśnickimi tunelami" mogło być podobnie, natomiast nieograniczona ludzka wyobraźnia "rozbudowywała" je do gigantycznych rozmiarów i długości, zauważmy że tajemnicze "osoby" przekazujące te informacje nigdy nie podają nic konkretnego, typu wejście znajduje tu czy tam ani do czego ów tunel miałby konkretnie służyć a jedynie tylko że jest i sięga zkądś dokądś, pozdrawiam. :D

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Swego czasu robiłem artykulik o przejsciu podziemnym między więzieniem a sądem. Byłem umówiony na rozmowę z naczelnikem.
Bez oporów i tajemnic opowiedział o historii więzienia, jego konstrukcji a także o podziemnym przejściu.
Potwierdził istnienie takiego. Wejście zostało zabudowane i znajduje się na dziedzińcu... po wejściu przez bramę w lewej stronie tego dziedzińca.
Zdarzenie może potwierdzić kolega Rychu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Ostatnie posty andriu i markoniego moim zdaniem wyczerpują zagadnienie "podziemnej Oleśnicy" (oczywiście nie chodzi mi tu o oleśnicką konspirację ;)).

Chociaż... Czy ktoś zna temat podziemnego szpitala/lazaretu na lotnisku?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]