Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest wt sie 20, 2019 9:38 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Szukamy i potwierdzamy swoje korzenie i prawo do tego miasta. Wykopujemy historię, że to Miasto jest piastowskie, rozumiem. Żadne miasto w Polsce i w Europie nie zmienia swych nazw, jest dumne ze swej historii. Przepraszam, władze Oleśnicy Śląskiej stanowią wyjątek, dla nich nie ma znaczenia, że to Miasto ma Europejską historię i pełna nazwa OLEŚNICA ŚL¡SKA jest jedyną rozpoznawalną nazwą i dotyczy tego, a nie innego miejsca na Ziemi, w Europie i w Polsce. Historia dotyczy Oleśnicy Śląskiej, a zatem jeżeli to jest Oleśnica tzn, że mowa o innym mieście. Przykre, dziękuję, przepraszam... :(

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Krzyśko Oleśnicki pisze:
Przykre, dziękuję, przepraszam... :(

Proszę ;)
Ale o co tak dokładnie Ci chodzi?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Bo; urodziłem się w Oleśnicy Śląskiej, na tej Ziemi leżą kości mych Dziadków i moich Rodziców, bo dostałem pałę w podstawówce za to, że napisałem Oleśnica, a nie Oleśnica Śląska, bo kocham Oleśnicę Śląską i tak mam w metryce urodzenia a jakiś Facio (być może młodzieniaszek) to zmienia..... :!:

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Krzysztofie! To jest dziwna sprawa, ale myślę, że uda się ją wyjaśnić.
Zmiana nazwy (jeśli w ogóle taka oficjalna zmiana nastąpiła) to nie jest kwestia ostatnich lat, ale historia sprzed kilkudziesięciu lat.

Przejrzałem szybko moje zbiory:
- przepustka Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, 1946;
- pocztówka, stempel pocztowy, 1946;
- koperta: pieczątka Komunalnej Kasy Oszczędności, stempel pocztowy, pieczątka "erka", 1947;
- zaświadczenie, pieczątka i stempel Rejonowego Kierownictwa Robót Wodno-Melioracyjnych, 1950;
- prawo jazdy, stempel Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, 1956;
nigdzie nie występuje Oleśnica Śląska.

Jeśli chodzi o Urząd Stanu Cywilnego, to dowiem się u źródła ;)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nie rozumiemy się. Ja w latach 50 i 60-tych nie zwracałem uwagi na pieczęcie ale w SP nr.1 uczono mnie, że u góry każdego urzędowego pisma należy umieścić nazwę miejscowości i datę. Dostałem niższą ocenę za pominięcie w nazwie -Śląska-. W metryce urodzenia mam tak samo, ręcznie napisano; Oleśnica Śląska, data..., Jednak moja Żona już ma tylko - Oleśnica. Zatem w szkole nas uczono błędnej pisowni? Przez wiele stuleci, od czasów uzyskania praw miejskich tego miasta, używano przymiotnika -Śląska-, więc niechby tak było nadal. Buszując po internecie, oglądając TV, gdy zobaczę pełną nazwę naszego Miasta, wiem, że chodzi o to jedno jedyna na świecie Miasto. Jak ktoś wcześniej podpowiedział, Oleśnic w Polsce jest ok. 8, ale tylko jedna -Śląska-. :D Np. można podsłuchać dyskusje mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, mają gorszy problem....

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Tematem dyskusji jest nazwa miasta, pełna czy skrócona? Ja wypowiedziałem swoje i mojej Żony zdanie na ten temat. Nawet na starych widokówkach poprzedni mieszkańcy miasta pomijają czasami określenie -Śląska-. Nie mam żalu do nikogo, ja urodziłem się w Oleśnicy Śląskiej. :!:

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Na ... ch#od_1945

Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości.
Monitor Polski 1946, nr 44, poz. 85
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9460440085

Obrazek

Proszę zwrócić uwagę, że inne miasta mają w nazwie Śląska, Śląskie, Śląski, Wielkopolski, Warmiński etc. Zarządzenia zmieniającego (rozszerzającego) nazwę Oleśnicy nie znalazłem.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Serdeczne dzięki za wyjaśnienie... jednak nie rozumiem, skoro jest dostęp do takich dokumentacji, które jednoznacznie dają odpowiedź co do nazwy naszego Miasta to jaki sens dyskusji, Oleśnica czy Oleśnica Śląska? Żaden człon nazwy miasta nie zniknął bo od roku 1946 miasto uzyskało nazwę jednowyrazową. Należało to podać do wiadomości już na początku forum..., a ja z Żoną i tak pochodzimy z Oleśnicy Śląskiej. Tak nam w pajano w szkołach. Powinniśmy się cieszyć, że nie jest to w Polsce, bo w tym kraju nie ma takiego miasta? :D

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Krzyśko Oleśnicki pisze:
nie rozumiem, skoro jest dostęp do takich dokumentacji, które jednoznacznie dają odpowiedź co do nazwy naszego Miasta to jaki sens dyskusji, Oleśnica czy Oleśnica Śląska?

Przyznam, że dopiero Twoje wpisy zmusiły mnie do głębszego wejścia w sprawę - stąd i znalezione wczoraj zarządzenie.

A na stemplach pocztowych do dzisiaj widnieje Oleśnica Śl. ;)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
witam, nie jestem z Oleśnicy, nie jestem nawet z dolnego Śląska, jestem z górnego - wydaje mi się , a nawet jestem przekonany, ze przymiotnik śląska znikną dlatego, ze był nie wygodny dla ówczesnej władzy - ziemie odzyskane, od zawsze "polskie" a śląskość kojarzyła się z niemieckością, wiec najlepiej było wytępić zjawisko sląskośći na śląsku.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Drogi silesianie przeczytaj jeszcze raz mój post z 09 Lut 2011 11:25 pm

Tam jest wszystko wyjaśnione.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
tam jest wszystko wyjasnione, ale w sumie nic nie jest jasne -taki kraj , takie panstwo

w sumie trafilem na wasze forum przypadkowo- szukalem informacji na temat zakrzewa (sacrau). ojciec mojego przelozonego z pracy urodzil sie i mieszkal przez 7 lat do roku 1945 w Sacrau - pytal mnie czy znam te miejscowosc - szukalem i znalazlem wasze forum - niewiedzialem, ze mieszkancy dolnego slaska tez czuja slaskosc i zastanawiaja sie nad przymiotnikem slaska slaski w nazwie swojego miasta czy tez wsi. ja pochodze z gorzyc na gornym slasku - choc nigdy oficjalnie nie nazywaly siwé gorzyce slaskie to na pieczatkach z poczty czy parafii maja taki przymiotnik - duzo gorzyc w polsce

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

silesian pisze:
ale w sumie nic nie jest jasne - taki kraj, takie państwo

:)

silesian pisze:
nie wiedziałem, że mieszkancy Dolnego Ślaska też czują ślaskość

A nawet "dolnośląskość". Czują, czują. Nawet tu, na jego wschodniej rubieży.

silesian pisze:
choć nigdy oficjalnie nie nazywały się Gorzyce Ślaskie, to na pieczątkach z poczty czy parafii maja taki przymiotnik - dużo Gorzyc w Polsce

Widzisz, to jest dokładnie tak jak z Oleśnicą.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]