Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest śr lis 14, 2018 7:29 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

Witam, nie wiem czy poruszano tu na forum zagadnienie dotyczące oficjalnej nazwy naszego miasta. Mam zatem takie pytania do pasjonatów historii Oleśnicy :

Dlaczego w oficjalnej nazwie miasta znikł drugi człon "Śląska". Czy był taki okres w historii miasta, gdy na tablicach z nazwą miejscowości, na stacji kolejowej , urzędach itp. widniała nazwa "Oleśnica Śląska". Jeżeli tak to kiedy oficjalnie skrócono nazwę ?

Poczta Polska na stemplach pocztowych używa nazwy"pełnej" ( wg mnie prawidłowej). Podobnie władze kościoła używają nazwy Oleśnica Śląska przy nazwie dekanatu (pełna nazwa pojawia się też na tablicach w oleśnickich kościołach).
Oleśnic w Polsce jest kilka i zastanawia mnie fakt dlaczego ktoś zrezygnował z nazwy która jednoznacznie określałaby region w którym położone jest nasze miasto, tak jak jest w przypadku oficjalnych nazw miejscowości takich jak Środa Śląska , Lwówek Śląski itp)

Z góry dziękuje za odpowiedź, bo nigdzie ( w sieci) jej nie znalazłem.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Sądząc tylko po tytułach książek - nasza Oleśnica nie miała oficjalnie przymiotnika. Chociaż w Polsce jest 8 Oleśnic - jedynie nasza jest znanym od wieków miastem. Dlatego po wojnie nie trzeba było dodawać - Śląska. Środa i Lwówek miały znane miejskie odpowiedniki w Wielkopolsce.
Wydaje mi się, że nazwę tę wprowadziła poczta. Obecnie już nie ma potrzeby jej używania, gdyż istnieją kody pocztowe.
Być może, że w nazwach parafii to miało sens.

Dodałem:
Sprawdziłem jakiej nazwy używano w pismach urzędowych - miejskich i powiatowych w 1946-47 r. Pisano: Zarząd Miejski w Oleśnicy, Starostwo Powiatowe w Oleśnicy.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Właśnie w porównaniu z Środą jest dokładnie odwrotnie, bowiem Środa Śląska była nazywaną Śląską przez Niemców (Neumarkt in Schlesien) , a właśnie do tej Wielkopolskiej dopiero w 1968 roku dodano przymiotnik Wlkp.
Nie wydaje mi się, że poczta przymiotnik wymyśliła , bowiem na starych niemieckich widokówkach pojawia się napis "Oels in Schlesien".

Przy kilku innych miejscowościach przymiotnik "Śląski" został "po Niemcach" np. też Lwówek Śląski (Löwenberg in Schlesien).
Dlatego moje dociekanie czemu u nas zniknął.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Proponuję sprawdzić w gogle dlaczego pisano Neumarkt i Lowenberg in Schlesien. Może były inne miasta w Niemczech o tej samej nazwie?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Moim zdaniem przymiotnik Śląska to tylko ozdobnik dla wygody Poczty Polskiej,ktory nie ma żadnego uzasadnienia ....

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

jak nie ma uzasadnienia ?! Oleśnica leży na Śląsku i to jest główne i najważniejsze uzasadnienie

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

pablo nigdy w żadnym oficjalnym piśmie nie występowała nazwa Oleśnica Śląska a Urząd Miasta nazywa się UM Oleśnica...Nasza miejscowość ze względów historycznych jest najstarsza i nie ma potrzeby dodawania Śląska...

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Przejrzałem, kilkadziesiąt dokumentów podbitych pieczęciami i stemplami z Oleśnicy z lat 1950 - 1980 i wszystkie (za wyjątkiem jednego) nie miały przymiotnika "Śląska". Przykład ze zdjęcia, świadczy o całkowitej dowolności urzędniczej w tym zakresie. Przecież, te dwie instytucje podlegają jednej zwierzchności.
Mietek Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Leśnicy z kolei też używają jako oficjalnej nazwy Oleśnica Śląska
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_w ... ica_slaska

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

pablo pisze:
bowiem na starych niemieckich widokówkach pojawia się napis "Oels in Schlesien".

Na widokówkach oraz stemplach pocztowych, aby odróżnić nasze Oels od morawskiego Oels (in Mähren).
Środa i Lwówek miały śląskość wpisaną w nazwę miasta już "za Niemca" (a nawet Czecha) - Neumarkt in Schlesien, Slezská Støeda, Löwenberg in Schlesien. Śląskość Oels (w różnych wersjach, np.: http://olesnica.nienaltowski.net/Pieczecie1935.htm ) pojawiała się chyba wyłącznie informacyjnie.

Przychyliłbym się do tezy, że za dodaniem członu "Śląska" stała poczta.
nerwus80 pisze:
Śląska to tylko ozdobnik dla wygody Poczty Polskiej, ktory nie ma żadnego uzasadnienia ....

Ale według mnie miał uzasadnienie tuż po wojnie.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

paulus76 przyznaję Tobie rację,gdyż przecież zaraz po II Wojnie tutaj były Ziemie Odzyskane i chyba to jest przyczyną nieporozumień co do sensu istnienia przymiotnika Śląska :D

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam
Muszę jednak zabrać głos
Niech będzie dla wygody Poczty i PKP
chodziło o okreslenie gdzie ta Oleśnica się znajduje, czy na Dolnym Śląsku,czy pod Pacanowem, czy w Wielkopolsce i to miało sns.
Teraz w dobie kodów pocztowych to niema znaczenia.
Miałem swego czsu problem z pierwszym paszportem, gdzie w dowodzie osobistym miałem wpis miejsce urodzenia Oleśnica Śląska a pani w Urzędzie oznajmiła,że takiego miasta w Polsce niema, no i musiałem wszystkood nowa

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Jeszcze taka ciekawoska w tym temacie:

http://www.slaskwroclaw.pl/files/ftp/ZD ... esnica.jpg

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam.
Akurat przykład stadionowy jest najbardziej fatalny i nie ma żadnego przełozena na historię.Na transparencie można wypisać wszystko.
Pozdrawiam.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Pablo pisze:
Jeszcze taka ciekawoska w tym temacie:

http://www.slaskwroclaw.pl/files/ftp/ZD ... esnica.jpg

W tym transparencie chodzi o to że Oleśnica jest Śląska Wrocław

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna