Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest śr wrz 19, 2018 4:49 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Dyrektor Forum

To jest czyjaś płyta nagrobna (?), którą w to miejsce umieszczono po 1908-1910 roku. Po 1945 roku gdzieś ją wyrzucono. Może jest zakopana obok zamku.

Pisano o tym na: http://www.olesnica.nienaltowski.net/We ... ebrada.htm

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Na zdjęciu loży książęcej ze strony http://wroclaw.hydral.com.pl/296728,foto.html wyraźnie widać w kompozycji balustrady dwa herby. Wspomniano o nich i widać je na innych zdjęciach na stronie http://olesnica.nienaltowski.net/BazylikaMniejsza.htm Wiemy również że na zwieńczeniu loży kaznodziejskiej znajdowały się kolejne dwa herby, które podtrzymały anioły. Co się z nimi stało ? Na ścianach bocznych w pobliżu ołtarza znajdują się drewniane herby. Są bardzo podobne do tych z loży. Nie widziałem ich na starych zdjęciach z wnętrza kościoła w tym miejscu. Czy to możliwe aby herby które znajdowały się na lożach, przeleżały gdzieś na poddaszu kościoła a po ponownym odkryciu i renowacji powieszono je w pobliżu ołtarza głównego.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Gdyby nasze Forum istniało od 1945 r. nie byłoby problemu z identyfikacją herbów, płyt nagrobnych itp. Wszystko byłoby sfotografowane i opisane. Teraz jedynie pozostaje się cieszyć, że te herby nie spalono. Obecnie dzięki ks. W. Ozimkowi i W. Piechówce są one w dobrym stanie zachowania.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Chciałbym jeszcze wrócić do wgłębień w murach kościołów. Przeczesując archiwa znalazłem w 6 numerze Odkrywcy z 2000 roku artykuł Zbigniewa Milera, który zamieszczam poniżej.

Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam.
Pawłowi, gratuluję wytrwałości w poszukiwaniach. Treść artykułu dotycząca kościoła w Wysocku Wielkim pokrywa się z treścią mojego postu z dnia 17 i 18 września 2009 roku. Dodam, że jest to Kościół bardzo mi znany, ponieważ jest to moja rodzinna miejscowość i wielu pokoleń moich przodków. Często tam bywam w celu odwiedzenia rodzinnych grobów.

Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]