Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest wt sie 21, 2018 1:20 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum

Internauta (dane do mojej informacji) przekazał mi informacje, że w pokazanym budynku

Obrazek
ściana czołowa ma zbyt dużą grubość (ok. 1,4 m) jak na zwykły budynek. Nie miałem okazji tam wejść (ciągle zamknięte) i sprawdzić. Może ktoś z członków forum to może sprawdzić. Istnieją jakieś niesprawdzone informacje, że tam może być część podziemna - niedostępna, jakoby były schron? Czy z czasów II WŚ?

Budynek ten istniał już w 1882 r. Stał wówczas samotnie. Miał nr 4 przy Leuchtnerstrasse. Następnie Parkstrasse 4. Później (po 1899 r) dobudowano do niego obecnie istniejący budynek (dawny Sinol). Wg Marka D. http://www.olesnica.nienaltowski.net/Rozlewnie_piwa.htm - była w nim w latach 30-ch rozlewnia piwa C. Kipke.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Za czasów klubu muzycznego Fermata bywałem tam dość często. Z tego co pamiętam znajduje się tam wejście do piwnic tuż za wejściem głównym. Wewnątrz są dwie sale, oddzielone łukową kolumnadą (2 lub 3 kolumny). Ściany zawsze wydawały mnnie się normalnej grubości (jak na budownictwo z tego okresu).

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Sciany faktycznie sa bardzo grube ale nie zauwazylem aby w budynku tym byly piwnice, jestem nawet pewny, w budynku obok juz tak, jest tam kotlownia.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

W dniu dzisiejszym trwa remont w tym budynku. Okazało się, że przynajmniej trzy ściany (od ulicy i obie boczne) mają zbyt dużą grubość. Aktualnie trwa naprawa rury wodociągowej i widać, że fundamenty budynku sięgają 2,2 m (wg majstra). Prawdopodobnie był to budynek budowany jako browar, stąd chyba wzmocnione ściany podtrzymujące duże zbiorniki.
Wg obiegowej opinii, pod tym budynkiem miała być piwnica, przystosowana na schron OPL. Wg majstra, pod podłogą jest tylko piasek.

W tym budynku kilka lat temu znaleziono dosyć dużo gazet z Twardogóry, sfotografowałem dwa numery (dziękuję właścicielowi jednej z firm, znajdujących się na ternie b. Sinolu, który mi je pokazał). Ponadto znaleziono metalową tabliczkę z nazwą browaru. Może uda się do niej dotrzeć.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Moim skromnym zdaniem był tam magazyn z piwem a być może też kilka kadzi,aby produkować tańsze piwo na potrzeby jakichś zaprzyjaźnionych szynków...
A propos w Rynku w piwnicy mojej babci archeologowie odkryli zabudowania z XIV w. a także potwierdzili fakt istnienia winiarni oraz sklepu kolonialnego handlującego kawą itp. :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

A pod którym numerem w Rynku mieszka Twoja babcia?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Numer 20 :)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]