Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest ndz lip 22, 2018 6:18 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Dyrektor Forum

Dostałem od internauty list, w którym pisze, że w 1945 r. członek jego rodziny (Polak - 22 lata) zachorował na tyfus, leżał w wojskowym szpitalu radzieckim i kiedy zmarł został pochowany w Oleśnicy, w zbiorowej mogile liczącej 49 zmarłych. Pyta gdzie jest ta mogiła?

Nigdy o tym nie słyszałem, ale przypadki chorób zakaźnych musiały się zdarzać i ludzie umierali. Najczęściej takie mogiły zbiorowe wykopywano poza miastem, daleko od domów. Ale w okresie powojennego bałaganu mogli zakopać i w mieście.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

We wsi Kijowice w pobliżu Bierutowa w lesie stoi średniowieczny krzyż pokutny. W obrębie jakiś 30 metrów od tego krzyża znajdują się dwa albo trzy kurhany. Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś informacje na temat tych mogił.Słyszałem od okolicznych mieszkańców ze są to średniowieczne kurhany a ludzie którzy tam są pochowani zabiła "Czarna Śmierć"Dżuma.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Internauta popytał dokładniej o losy członka swojej rodziny. Okazało się, że leżał w szpitalu w Gorzesławicach (tak po wojnie nazywano Gorzesław). Nie wiadomo czy był tam szpital polowy. W Gorzesławiu nie ma śladu po tak dużej mogile. Wymienia się w archiwach tylko dwie pojedyncze mogiły. Natomiast w Wabienicach były zbiorowe mogiły liczące ok. 35 zmarłych. Internauta zamierza odwiedzić te miejsca i prowadzić poszukiwania.

Marek Włodarczyk przysłał informacje o grobach w Piszkawie. W 10 grobach leżało 58 czerwonoarmistów (nawet jeden w stopniu majora). Istnieje ich spis. Pierwszy grób zawiera pochowanych 1 lutego 1945 r. Pozostałe w okresach późniejszych. Nie wiadomo czy to spis zmarłych w szpitalu polowym. Szkoda, że w naszym forum nie uczestniczą osoby z tych miejscowości. Często pamięć o takich mogiłach bywa zachowana.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Krzyż w Kijowicach nie jest krzyżem pokutnym, raczej pamiątkowym, takie dziś można spotkać przy szosach (oczywiście inaczej wykonany). Jest to jeden z najmłodzysz krzyży na Dolnym Śląsku więć niemoże być średniowiecznym. Krzyże pokutne powstałe w okresie obowiązywania prawa z imi związanego były bez ozdób na początku a później po nowelizacji prawa miały wyryte narzędzie zbrodni. W Miedziance k. Jeleniej Góry spotkałem jedyny krzyż pokutny z wyrytym jednym słowem - memento. Byłem kiedyś członkiem bractwa krzyżowców.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]