Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest ndz gru 16, 2018 7:35 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Parowóz pomnik
Witam

jestem tu nowy ale mam nadzieje ze cos ciekawego tu znajde

Mam pytanie ,przez jakis okres na stacji w Oleśnicy stał parowóz jako pomnik to byl na pewno Ty, czy ktos jaki byl powód ze zniknoł z Oleśnicy i gdzie sie podział ?(czy moze trafil do Kluczborka ??? )
Troche mnie to dziwi,ze w takim miescie w ktorym mieścily sie jedne z wiekszych zakładów naprawy parowozów ,oraz zaklad ten powstal w pare dni po zakoczeniu wojny jeden z pierwszych w Polsce (i z tego co wiem wyremontowano ich kilkadziesiat tysiecy sztuk ze strony ZNTK 20 tys szt . ) nie ma takiego pomnika
Zreszta to dla samego ZNTK Olesnica powinien byc wielki wstyd ze nie zachowali ani jednej sztuki tylko to co mozna bylo pocieli i wywiazli do Słomiana ,tyle lat tylu ludzi przy tym pracowalo,( o wypadkach smiertelnych nie wspomnie , ludzi któży zmarli na raka pracujac jako spwacze kotłowi )smutne to .......ale prawdziwe wiadomo lepiej jakiemus Angolowi po cenie zlomu sprzedać niz upamietnic cos nad czym pracowalo sie przez przeszlo 50 lat
Czy myslice ze taki pomnik miał by sens w Oleśnicy ?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Maka pisze:
Czy myslice ze taki pomnik miał by sens w Oleśnicy ?

Każdy pomnik upamiętniający dawną Oleśnicę ma sens. Ale pomniki najczęściej stawia się czemuś co już przeszło, minęło. ZNTK jeszcze istnieje i to jego obecny właściciel powinien myśleć o zachowaniu jakiejś pamiątki. Istniała tam kiedyś sala tradycji z bogatymi zbiorami zdjęć, dyplomów, pucharów i większość ich zginęła. Zostały dwa albumy fotografii, w tym kilku sprzed 1914 r. Napisałem 2 lata temu prośbę do prezesa o zezwolenie na ich skopiowanie i propagowanie historii ZNTK - nie dostałem odpowiedzi. Czyli ta firma nie jest zainteresowana promocją. Dlatego jest wątpliwe, aby myślała o pozostawieniu jakiegoś elementu dawnej produkcji i stworzenia z tego pomnika, na pobliskim skwerku, po byłym niemieckim, a potem socjalistycznym ZNTK. Co do przyszłości - to wolałbym aby ZNTK przeżyło ten kryzys i nie zaszła potrzeba stawiania pomnika lub wmurowania tablicy na byłym budynku dyrekcji. Jeśli chodzi o parowóz - miasta nie stać na utrzymanie tak drogiego obiektu muzealnego. Natomiast widziałbym w mieście pomnik (Buta?) po byłych zakładach obuwniczych lub chociażby wmurowaną tablicę na budynku po byłych zakładach na ul. Kilińskiego. Wszak kiedyś te zakłady zapewniały utrzymanie niemieckim i polskim mieszkańcom - sławiły miasto. Może właściciel obecnie istniejącej firmy produkującej obuwie - podtrzymujący dawne tradycje - zechciałby ufundować taką tablicę?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
A dlaczego miasto miało by się do tego dokładać ?Mi bardziej chodziło o sam sens ,nie finansowanie tego ,temat ja jeden z wielu na tym forum i tak jak na pewno pójdzie w nie pamięć za parę miesięcy .( zresztą jak się ma chęci i trochę zapału to można wiele zdziałać)
Co do samego ZNTK wiadomo jakie są czasy a to jest firma której prezesostwo jak mi się zdaje nie jest z Oleśnicy tylko ze śląska ,po co ma upamiętniać cos czego sami prezesi nie widzieli i nie zajmowali się tym .
Ja dalej myślę ze wielu ludziom taki pomysł aby w Oleśnicy był parowóz upamiętniający to czego Oleśnica słynęła by się spodobał ,zresztą od maszyny parowej wszystko się zaczęło )))

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cytuj:
Mam pytanie ,przez jakis okres na stacji w Oleśnicy stał parowóz jako pomnik to byl na pewno Ty, czy ktos jaki byl powód ze zniknoł z Oleśnicy i gdzie sie podział ?(czy moze trafil do Kluczborka ??? )

czy wiadomo co sie stalo z tym parowozem ? posiada ktos jego zdjecia gdy jeszcze tam stal ?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  

Znalazłam taką informację
http://tomi.holdys.pl/index2.php?desc=on&par=tr202-28

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

hej :) szkoda ze miasto pozbylo sie tak wspanialego pomnika jakim mogl byc ten parowoz ! korzenie kolejnictwa w Olesnicy sa bardzo stare bo siegaja prawie pionierskich poczatkow budowy kolejowych szlakow , wiec nie ma sie czego wstydzic a uczyc tej historii !

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Muzeum Kolejnictwa z Warszawy będzie poszukiwać nowej siedziby. Istnieje ryzyko, że jego zbiory będą musiały ulec rozproszeniu. Może ta informacja zainteresuje pasjonatów historii kolejnictwa z Oleśnicy?
Więcej można przeczytać w prasie np. http://www.rp.pl/artykul/999836.html

Pozdrawiam,
M.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Witam
słyszałem że w Oleśnicy ktoś organizował parę przejazdów parowozem mi udało się zlokalizować na yt takie filmy może ktoś ma ifo na ten temat ?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Szczegóły tutaj:
http://olsensium.pl/

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]