Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest ndz lis 19, 2017 5:23 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Awatar użytkownika

na tej panoramie ładnie widać jak Klonowa i przyległe do niej ulice oraz Pl Zwycięstwa to łąki

Obrazek
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Walki w 1945r.

Nawiązując do tematu "Walki w 1945 r." przypomniałem sobie, że na drodze pomiędzy Oleśnicą a Wrocławiem, na odcinku Oleśnica-Smardzów lub Smardzów- Borowa pozostała po wojnie betonowa zapora drogowa. Prawdopodobnie była to zapora p.czołgowa. Po każdej stronie drogi były posadowione po 2 potężne słupy o przekroju poziomym kwadratowym. Długość każdego boku wynosiła ok. 1 m. Zaporę tę , prawdopodobnie wybudowano pod koniec wojny w czasie przygotowań do obrony Wrocławia. Mogła poważnie utrudnić pościg za wycofującymi się wojskami niemieckimi. Została usunięta dopiero w czasie przebudowy tej drogi. Może ktoś potwierdzi istnienie tego obiektu. Może zachowały się zdjęcia lotnicze tych odcinków drogi.
Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

W przewodniku po Oleśnicy (brak daty wydania - na karcie bibliotecznej pierwsze wypożyczenie 2003r ) o walkach w naszym mieście w 1945 napisano

"Wbrew powojennej propagandzie nieprawdą jest, jakoby w Oleśnicy toczyły się ciężkie walki z Niemcami, które spowodowały zniszczenie miasta. Siły Wehrmachtu opuściły Oleśnicę, nie mającą większego znaczenia strategicznego i wycofały się w kierunku zachodnim. Spustoszenia i zrujnowania Oleśnicy dokonali rozpasani żołnierze armii sowieckiej, którym dowództwo pozwalało na swobodne poczynanie sobie na zajętym terenie."

Na stronie miasta napisano
http://www.olesnica.pl/index.php?id=11
a szczególnie to:
"wysiedleńcy narodowości ukraińskiej - z tragicznej dla nich akcji “Wisła” (przymusowego wysiedlenia z ziemi ojczystej)."
Ale wypisują głupoty :!:

Gen. lejtn. rez. S. Martirosjan nie wspomina o stratach własnych. Wiadomo że na cmentarzu wojennym pochowanych jest 780 czerwonoarmistów. Jakie straty w sprzęcie ponieśli sowieci w czasie walk o Oleśnicę ? Na stronie http://olesnica.nienaltowski.net/WalkiwOlesnicy.htm przeczytałem
"Straty Niemców podczas walk w Oleśnicę i w jej okolicach to ok. 15 czołgów. Zostało także spalonych ok. 60 transporterów, samochodów i motocykli (po wojnie część z nich, włącznie z radzieckimi przeholowano na ul. Brzozową). Resztki różnych czołgów (dział pancernych, transporterów itp.) usunięto dopiero w 1949 r."
Może ktoś wie, posiada informacje lub pamięta ile wraków T-34 stało na ul. Brzozowej ?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przypominam sobie, kiedyś w jednej z gazet oleśnickich czytałem o obywatelu za wschodniej granicy, który po długich poszukiwaniach odnalazł grób swojego ojca na cmentarzu AR w Oleśnicy.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

w tej książece w temacie Oleśnicy pisze że zanim nastąpił szturm na miasto , to miasto było kilkukrotnie bombardowane

http://www.jadarhobby.pl/militaria-bres ... 13081.html

naloty były w dn 11 i 17 stycznia , po czym w dn 19 stycznia nastąpiła ewakuacja cywili z miasta

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

Skany z książki, o której pisał marecki, a o której wspominał marekn tutaj http://olesnica.mojeforum.net/post-vp1658.html#1658
Obrazek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

no to wszystko nam się fajnie wyjaśniło :idea: dzięki paulus :wink:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Wiam
Na stronie Pana Marka w zakładce walki w 1945 znajdują się mapki części miasta. Z mapki przedstawiającej zniszczenia przy ul. Matejki,Wrocłwskiej i Kościelnej, te zniszczenia zaznaczono kolorem czerwoym.
Przyglądam się tej mapce i nierozumiem, Jest na niej również ul. Rycerska i wygląda na to,że idąc od strony rynku po prawej stronie są jakieś ocalałe budynki - w 1956 napewno ich niebyło. To samo tyczy się ul. £użyckiej idąc w stronę plebani po lewej stronie stał tylko jeden budynek a z mapki wynika, że jest ich więcej.

Pzdrawiam

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Panie Janku
W odsłonie http://www.olesnica.nienaltowski.net/Re ... szczen.htm
napisałem "Czytanie zdjęć lotniczych nie jest łatwe i dlatego będę oczekiwać oceny specjalisty. Wstępnie zaszeregowałem dom jako spalony (uszkodzony), gdy na zdjęciu widać jest siatkę ścianek działowych wewnątrz niego".
Na wycinku zdjęcia lotniczego dotyczącego wskazanej przez Pana ulicy Rycerskiej
http://www.olesnica.nienaltowski.net/Bo ... entrum.jpg
widać siatkę ścianek działowych na całym kwartale zaczynającym się od rynku. Natomiast dalej tej siatki nie widać. Nie potrafiłem ocenić czy są tam zniszczenia czy ich nie ma. Dlatego wolałem wstępnie (!) ocenić je jako nie zniczczone. Mogły one też zostać spalone (zburzone) później z różnych przyczyn. Gdyby u nas było muzeum - to zdjecie zostałołoby zakupione i znacznie powiększone. Wtedy byłoby wiadomo jakie zniszczenia poniosły budynki przy ulicy Rycerskiej, £użyckiej i innych, w okresie walk o miasto.
Wtedy zapewne w wydawnictwach UM nie można było pisać bzdur, że zabytkowe budowle zostały spalone w maju, lub 9 maja i to się opowiada turystom.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Moim zdaniem podawanie turystom niesprawdzonych informacji to duże uchybienie a poza tym w Oleśnicy chyba nie ma licencjonowanego przewodnika miejskiego... Z tego zdjęcia raczej wynika,że są to spalone zabudowanai oraz wolno stoące mury,ale pewności nie mam...

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Wiem w którym miejscu w Poniatowicach jest mogiła ruskich żołnierzy. ilu leży nie wiem. może by coś z tym zrobić? odkopać sprawdzić zbadać? co sądzicie?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Najlepiej zgłosić to sołtysowi lub w Gminie. Wykonają ekshumację. Popytam specjalistę od grobów żołnierzy rosyjskich (i innych) o groby w Poniatowicach. jak odpowie - napiszę.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

jaco1 pisze:
mogiła ruskich żołnierzy.

RADZIECKICH jeśli już :evil:

jaco1 pisze:
może by coś z tym zrobić?

Zgłosić tutaj: http://www.radaopwim.gov.pl/ ?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Wg zdania Marka Włodarczyka, który wie dużo o rozmieszczeniu grobów na ziemi oleśnickiej, oławskiej i innych, w Poniatowicach były w 1945 r. 3 masowe groby. Dwa - czerwonoarmistów zawierające 11 zwłok i jeden niemiecki z 20. zwłokami. W dokumentach napisano, że czerwonoarmiści zostali ekshumowani w latch 50-ych. Ale p. Marek nie znalazł protokółu ekshumacji. Czyli mogli napisać, że ekshumacja była, ale nie została wykonana. P. Marek sądzi, że grób o którym wspomina jaco1 może być niemiecki i zna jego rozmieszczenie. Nie przekaże informacji, gdyż obawia się hien, które rozkopią groby w poszukiwaniu nieśmiertelnków i innych pamiątek. P. Marek przypomina, że rozkopywanie grobów jest przestępstwem. Jaco1 - napisz do mnie poprzez Forum i podaj adres e-mail. Ja go przekaże p. Markowi, który skontaktuje się z Tobą w celu podjęcia właściwych działań.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Dodatkowa informacja od M. Włodarczyka:
"Odnalazłem protokoły z ekshumacji 2 grobów w Poniatowicach. W jednym znaleziono 36 zwłok żołnierzy radzieckich a w drugim 3, czyli razem 39 żołnierzy. Żołnierzy tych pochowano w Kluczborku. Nie zaś w Oleśnicy czy Oławie gdzie było bliżej".

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
mogiła o której pisałem znajduje się w obrębie wsi (kawał działki przy zabudowaniach). Druga jest w lesie w kierunku pewnej miejscowości. O trzeciej to wydaje mi się że chodzi o tą przy osadzie leśnej. Czy napisać coś szerzej panie Marku?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]