Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest czw sie 22, 2019 3:33 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co to było?
Dyrektor Forum

Budowla znajduje się przy fosie na ul. A.Cieszyńskiego
Obrazek

Być może, że jest pozostałością fontanny, czyli miejsca poboru pitnej wody dla mieszkańców okolicznych domów w okresie, gdy ją nie doprowadzano do każdego domu. Wg źródeł - "Fontanna" była umieszczona gdzieś w tych okolicach.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Budowla przy fosie pokazana na zdjęciu jest fundamentem pozostałym po rozebranej w latach chyba (nie pamiętam dokładnie) 60-tych ażurowej, drewnianej altance ogrodowej. Dach tej budowli był podłogą altanki. Wewnątrz tego "fundamentu" jest pomieszczenie, które ktoś nie tak dawno jeszcze wykorzystywał do składowania i cięcia na pile odpadów drewnianych
na opał.

Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

mi się zdaje że dawno temu widziałem jak ktoś garażował tam samochód
czyli altanka miała takie podpiwniczenie :idea: a może to była malutka winiarnia gdzie u góry w altance można się było ochłodzić łykiem wina wytrawnego :idea:
we Wrocławiu niemcy często takie winiarnie umieszczali przy promenadach spacerowych przy rzece Odrze lub w parkach

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Co to było

Mam wątpliwości czy udało by się tam zaparkować samochód. Również chyba nie mogło tam być winiarni ani kawiarni ponieważ nie było to miejsce spacerowe. Była to prawdopodobnie prywatna, ogrodowa altana. Piszę o tym jaki widok zapamiętałem po wojnie, przed przebudową tego miejsca.

Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

W pobliżu tej budowli znajdują się schody. Jeśli schody są przedwojenne miały związek z tą budowlą. Na widokówce z pobliskiego miejsca widać ogrody przez które płynęła rzeczka. Całkiem możliwe że ta tajemnicza budowla miała związek z miejscem odpoczynku. Ja jednak skłaniałbym się do teorii o ujęciu wody. http://olesnica.nienaltowski.net/Pokaz2 ... zkalny.htm
Co było w pobliżu tej budowli przed wojną ? Może to pomoże rozwiązać zagadkę.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

piękna ta stara fotografia , ale nic mnie nie przybliża do wydumania czym mogła być budowla w której ktoś ma teraz składzik drzewa a mój samochód z dawien dawna mógł być motorkiem wuzkiem dla inwalidy , które dawniej często jezdziły po ulicach , to bardzo dawne wspomnienie
pzdr !

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Możliwe że przed budowlą był ogród. W byłej fosie na zdjęciu z pobliskiego miejsca widać ogrody przez które płynęła rzeczka. Sama budowla mogła być częścią ogrodu, pomieszczeniem gospodarczym na którym stała drewniana altana. Wejście do budowli skierowane jest w stronę (jeśli tam istniał) ogrodu nie w stronę zabudowań. Natomiast jeśli te szerokie schody są przedwojenne i była tam droga, wówczas ogrodu mogło nie być. Podobno w tym rejonie istniało miejsce poboru wody pitnej. W podobnym miejscu na ul. Rzemieślniczej w fosie, w pobliżu muru stoi pompa. Możliwe jest że w miejscu poboru wody postawiono altanę. Który wariant jest prawdziwy? Możliwe że żaden - zatem są to tylko teorie.

Ps.
I żeby nie było - to nie był wychodek! :lol:

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Co to było.

Po przeczytaniu ostatnich postów Mareckiego i Ruzana postanowiłem jeszcze raz opisać bardziej szczegółowo to miejsce z okresu od zakończenia wojny do lat 60-tych. Otóż, w tamtym czasie nie było tych szerokich betonowych schodów widocznych na zdjęciu ani żadnych chodników, krawężników itp. urządzeń. Nie było także niczego co by mogło świadczyć o wypoczynkowym lub spacerowym charakterze tego miejsca. Natomiast pamiętam, że było tam przejście od ul. Kilińskiego do ul. 3 Maja. Idąc od Kilińskiego, po lewej ręce był ciąg ogrodów ogrodzonych siatkowym płotem. Za płotem ciągnęła się dosyć wąska polna dróżka a następnie po prawej, teren opadał dość stromo w kierunku rzeczki i też ogródków. W pobliżu tej altany (?) stał budynek (raczej typu wiejskiego), którego obecnie chyba już nie ma. Ja mam go na zdjęciu. Dlaczego dobrze pamiętam tamto miejsce, mogę napisać (jeśli będzie taka potrzeba) w następnym poście.
Zgodnie z moim stanem wiedzy o tym miejscu, skłaniam się do twierdzenia, że to była altana w ogrodzie należącym do któregoś, pobliskiego domu.
Pozdrowienia. Mietek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam, rzeczywiście jeszcze w latach 70-tych obok tej altanki mniej więcej w miejscu obecnych pawilonów handlowych stał parterowy budynek. PanieMietku, czy mógłby pan wrzucić skan posiadanego zdjęcia?

Ostatnio zmieniony wt sie 12, 2008 11:53 am przez andriu, łącznie zmieniany 1 raz

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Oooo - wiedza Pana Mietka jest bardzo cenna :!: Wiele to wyjaśnia. Teraz sobie przypominam że słyszałem o domku który stał w miejscu gdzie teraz jest kwiaciarnia. Podobno zburzono go po wybudowaniu sąsiedzkich bloków w latach 70tych. Pan Mietek pisał że ma zdjęcie tego domu. Sam staram się "pozyskać" i zamieścić na stronie zdjęcia zrobione na mostku ul. 3Maja. Takie zdjęcia są teraz historyczne i bardzo cenne. Przyjmuje wersje że to była altana w ogrodzie należąca do pobliskiego domu.
Również pozdrawiam :D

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum

Na http://www.olesnica.nienaltowski.net/La ... zonowy.htm
są wycinki mapy tego terenu. Z nich wynika, że to mógł być teren szpitala garnizonowego. W szpitalach budowali takie miejsca odpoczynku i palarnie papierosów. Po 1922 budynek szpitala przeszedł na własność miasta i po remoncie zamieszkał w nim burmistrz. Może dla niego wy(prze)budowali?
Coś przypominające ujęcie wody jest chyba za parterowymi pawilonami handlowymi, przy ulicy KIlińskiego. Może to tam był "wodotrysk". Może ktoś ma znajomości u "wodociągowców", może oni maja stare plany?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

ruzam pisze:
Podobno zburzono go po wybudowaniu sąsiedzkich bloków w latach 70tych.

Domek został zburzony jakos w połowie lat 70 tych, może pod koniec, bloki w sąsiedztwie musiały powstac dużo wcześniej, jak w '70 roku poszedłem do przedszkola na Kilińskiego te bloki juz były (mam na mysli "punktowce" za przedszkolem). Natomiast domek stał jeszcze jak chodziłem do podstawówki w sąsiedztwie od '73r (ówczesna nr.2). Na tym planie jest on oznaczony nr. 6 przy Magazinstr http://www.olesnica.nienaltowski.net/Mapki/oels_6.jpg . Pozdrawiam.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Co to było

Do dyskusji na temat "altanki" niewiele już można dodać. Można jedynie bardziej szczegółowo ustalić niektóre fakty opisywane w tych postach.
"Punktowce" przy ul. Cieszyńskiego oddano do zasiedlenia w maju 1967 r.
Omawiany przez nas budynek stał jeszcze w 1969 roku. Rozebrany został parę lat później. Był oznaczony prawdopodobnie nr. 4 na mapie z 1939 r.
Zdjęcie, o które proszą Panowie Andriu i Ruzam nie mogę umieścić ponieważ nie potrafię tego zrobić. Chyba, że w jakiś sposób mi pomożecie.
To by było chyba wszystko na temat tego miejsca. Chociaż może?.

Z Pozdrowieniami . Mietek

PS. Ja również mam parę zdjęć z tego okresu z Oleśnicy.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Budynek stał i pamiętam go. długi czas można było oglądać jego ruinę, chodziliśmy tam się bawić w resztkach pokoi i w piwnicy. Zawsze mnie interesowała wyniosłość terenu obok... za ogrodzeniem. Albo to jakaś chałda albo schron..?

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Dyrektor Forum
Awatar użytkownika

andriu pisze:
PanieMietku, czy mógłby pan wrzucić skan posiadanego zdjęcia?

ruzam pisze:
Oooo - wiedza Pana Mietka jest bardzo cenna.

Mietek pisze:
Zdjęcie, o które proszą Panowie Andriu i Ruzam nie mogę umieścić ponieważ nie potrafię tego zrobić.

Dodałem kolejny punkt do Regulaminu Forum:
Cytuj:
8. Zgodnie z zasadami panującymi w sieci zwracamy się do siebie na "Ty" niezależnie od wieku i płci.

Od poniedziałku będę znów w Oleśnicy, więc mogę pomóc przy zamianie zdjęć z postaci papierowej na elektroniczną.
Co do budowli, od siebie mogę napisać, że służyła (służy?) jako garaż dla motocykla.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]