Cytuj:
Ruzam - czołgi pchały się przez miasto, bo na innych drogach były zapewne mostki o małej wytrzymałości.
Tak zgadza się, czołg o masie 56 ton po byle czym nie przejedzie.
Gen. lejtn. rez. SASKIJE MARTIROSJAN wspomina
Cytuj:
W odległości 15-20 km od miasta czołowe oddziały korpusu napotkały opór silnego zgrupowania niemieckiej piechoty i czołgów. Z zeznań jeńców wynikało, że jest to przegrupowana z innego odcinka frontu 269 DP oraz batalion czołgów 17 DPanc. (60 wozów bojowych).
Cytuj:
Zagrożone okrążeniem oddziały niemieckie musiały wycofać się w kierunku Oleśnicy.
Cytuj:
Nie zdając sobie sprawy, że wojska radzieckie znajdują się już u bram miasta, ogromna kolumna niemieckich czołgów, artylerii, piechoty i taborów podążała do Oleśnicy. Były to jednostki 269 DP oraz część batalionu czołgów 17 DPanc
Cytuj:
mjr. Pankowa, który walczył na ulicach Oleśnicy, osłaniały okrakiem na szosie z Sycowa: kompania fizylierów, kompania rusznic ppanc, bateria dział 76 mm, pluton ckm i kilka samochodów panc.
Cytuj:
Ubezpieczenie to powitało zbliżającą się kolumnę niemiecką ogniem wszystkich rodzajów broni. Rozgorzała walka, która trwała przez całą noc z 23 na 24 stycznia. W jej wyniku Niemcy stracili 15 czołgów, 60 samochodów oraz pododdział motocyklistów z 17 DPanc. Tylko nieliczne oddziały kolumny niemieckiej zdołały w rozproszeniu przedostać się do miasta przez okoliczne lasy i zarośla.
Z tych krótkich fragmentów opisu przebiegu walk o Oleśnicę sadzę że sowieci nie zdołali zatrzymać kolumnę niemiecką przed okrążonym miastem. Sama dywizja wkraczała do miasta w rozproszeniu wszystkimi możliwymi drogami. Wkroczono do miasta pewnie po to żeby połączyć siły z wojskami znajdującymi się w okrążeniu. Następnie z dużymi stratami Niemcy zmierzają w kierunku Wrocławia. Nie sądziłem że w Oleśnicy toczyły się tak ciężkie walki. Na zdjęciach lotniczych widać całe stare miasto w gruzach.