Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob cze 03, 2023 11:26 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]




Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - CHOR¡GIEW KSIęCIA OLEŚNICKIEGO - KONRADA BIA£EGO
Autor Wiadomość
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
marecki pisze:
gdzie zostal pochowany Konrad VII Biały ?


Zmarł we Wrocławiu (tam jego żona miała dom), a pochowany został w Trzebnicy, należącej do księstwa oleśnickiego, w klasztorze Cystersów. Prawdopodobnie w krypcie św. Bartłomieja. Może obok spoczywają: pierwszy książę oleśnicki Bolesław Oleśnicki, Konrad I, Konrad II (zachowała się płyta nagrobna) i Konrad IX.
Post : wt sie 30, 2011 11:13 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
gdzie zostal pochowany Konrad VII Biały ?
Post : wt sie 30, 2011 6:51 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Wydzieliłem posty dotyczące inscenizacji wyjazdu rycerstwa do osobnego wątku w Aktualnościach:
http://olesnica.mojeforum.net/temat-vt325.html
Post : czw cze 24, 2010 8:43 am
  Tytuł:  £osprej Ślunski  Odpowiedz z cytatem
Panie Marku. Takie opracowanie właśnie powstaje...

ma to być pozycja w której znajdą się informacje z artykułu Paula Pfotenhauera z 1880, w którym wypisano imiona i rody Ślązaków biorących udział w wielkiej wojnie w 1410 (nie tylko w bitwe pod Grunwaldem, ale także zapewne w obronie Malborka).

oprócz onformacji o poszczególnych rodach, mają się w nim znaleźć opisy osób które odtwarzamy i ich herby... i kilka słów o nas - odtwórcach...

do tego zdjęcia (te m. in. zamierzamy zrobić w Oleśnicy w czasie imprezy w czerwcu),

informacje o chorągwi Konrada VII Białego, o Piastach oleśnickich, krótka notka o bitwie pod Grunwaldem....

opracownaie ma się nazywać £osprej Ślunski
(Osprey to takie opracowanie bodajże brytyjskie, dotyczące zagadnienia historycznego , bitwy, kampanii, lub formacji wojskowej).

pozdrawiam serdecznie

Sander Gruenau
Post : sob mar 06, 2010 2:16 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Panie Wojtku, jak już Pan ponownie zadomowi się (miejmy nadzieję, że na dłużej) w Oleśnicy - należałoby wydać publikację o szlachcie (rycerstwie) księstwa oleśnickiego. Pieczęcie byłyby cennymi elementami tej publikacji.
Post : czw mar 04, 2010 1:36 pm
  Tytuł:  Pieczęcie Rodów Śląskich  Odpowiedz z cytatem
Salve Fratres et Sorores...

Dziś otrzymałem płytę CD ze skanami pieczęci rodów śląskich, których przedstawiciele walczyli najprawdopodobniej u boku Konrada VII Białego pod Grunwaldem...

są to Ślązacy z rodów:

SCHOFF,
BORSNITZ (jeden z tych ostatnich był Rottenführerem)
i BISCHOFSWERDER

Pozdrawiam

Sander Gruenau (Wojtek Schäffer)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawa do tych zdjęć posiada Archiwum Państwowe we Wrocławiu, ul. Pomorska 2
Post : śr mar 03, 2010 1:07 am
  Tytuł:  Imiona synów Śląskiej ziemi...  Odpowiedz z cytatem
Z artykułu Paula Pfotenhauera z 1880 roku (źródło: Goldbuch z Królewca), wynika, że najwięcej Ślązaków (oraz kilku £użyczan), biorących udział w kampanii 1410, nosiło imiona:

Hannus (Hans; Hanus) – Jan 42 osoby
Heinrich (Heyncze, Heincze) – Henryk 33 osoby
Nikolaus (Nikel) – Mikołaj 28 osób
Konrad (Koncze; Kuncze) – Konrad 11 osób
Peter – Piotr 10 osób
Kasper (Casper) – Kacper 10 osób
Jorge (Jurge) – Jerzy 8 osób
Franczke – Franciszek 4 osoby
Andreas (Andrus; Andrike) – Andrzej 3
Dittrich – Dytryk 3 osoby
Ulrich – Urlyk 3 osoby
Wenczlaw (Wenczsch) – Wacław 3 osoby

Poza tym Ślązacy nosili m. in. takie oryginalne imiona jak:

Albrecht (Olbracht) – 2 osoby
Czambor – 1 osoba
Czenko – 1 osoba
Gelferich – 1 osoba
Girbrecht – 1 osoba
Jost – 1 osoba
Jungelin – 1 osoba
Klawes – 2 osoby
Kryte – 1 osoba
Kyzolt – 1 osoba
Lutolt – 1 osoba
Opecz – 2 osoby
Polan – 1 osoba
Rulant – Roland 1 osoba
Samson – 1 osoba
Sander – 1 osoba
Sat – 1 osoba
Sybe – 1 osoba
Tristam – Tristan – 1 osoba
Tyle – 1 osoba
Wolfard –1 osoba
Wolff – Wilk 1 osoba
Wolfram – 1 osoba

I wielu innych ...


Pozdrawiam Sander Gruenau
Post : wt lut 16, 2010 12:00 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Kilka dni temy w TV mówili, że Narodowe Centrum Kultury koordynuje całość akcji Grunwald 2010 i już 35 miast zgłosiło wymarsz rycerstwa pod Grunwald. Nie wiem, czy w tej liczbie znajduje się Oleśnica.
Post : ndz sty 31, 2010 12:11 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Jak taki wymarsz (imprezę) organizują w innych miastach
http://www.youtube.com/watch?v=tiThfvemGl0
http://www.youtube.com/watch?v=g6OqvHGtWEE
http://www.youtube.com/watch?v=2rddk-A3Ndg
Post : sob sty 30, 2010 9:48 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
W tym roku okrągła 600 rocznica Bitwy grunwaldzkiej obchodzona będzie nie tylko na polach Grunwaldu lecz w wielu miastach i mieścinach związanych z tymi wydarzeniami w całym kraju. Chwalić się będą swoim udziałem w bitwie mieściny przez które odbywał się zaledwie przemarsz wojsk. Wiemy[?] w Oleśnicy jak wielki udział w Bitwie grunwaldzkiej odegrała nasza chorągiew (wiernie rekonstruowana na tą rocznicę w Krakowie ) i piastowski książę oleśnicki Konrad Biały. Byłoby to wielkie nieporozumienie gdyby przemilczano tą rocznicę bitwy w Oleśnicy. Jest to doskonała okazja do promocji nie tylko mało znanego w regionie zamku ale i całego miasta. Jest to niejedyna okrągła rocznica ważna w historii Oleśnicy. W 1407 r. zostało wykupione przez radę miejską wójtostwo z rąk książąt oleśnickich. Oleśnica stała się ""samorządna"" a wg. Sinapiusa w 1410 r. wybudowano siedzibę władz miejskich - pierwszy murowany ratusz. W bogatym mieście, takim jakim jest Oleśnica, takiej doskonałej okazji do promocji nikt by nie przegapił. Jak będzie w Oleśnicy ? przekonamy się w tym roku.

Bez względu na wybory, (jeśli taka jest ) chwała osobie która podejmie się roli opiekuna ruch rycerskiego w Oleśnicy i na zamku, która dobrze będzie wykonywać swoje obowiązki.
Post : sob sty 09, 2010 10:36 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
ruzam pisze:
Nie organizowany jest "zaciąg Konrada" w Oleśnicy i nie napiszą " Po zaciągu rycerstwa śląskiego przez Konrada w Oleśnicy i prezentacji rycerzy w mieście książęcym, busy ze sprzętem obozowym i rycerzami wyruszyły w stronę Grunwaldu, aby uczestniczyć w rekonstrukcji bitwy". Nawet kiedy jest ku temu wyśmienita okazja, pomija się Zamek oleśnicki w promocji miasta - a szkoda.


Wspaniały pomysł Ruzama o zbiórce rycerzy w Oleśnicy i wymarsz ku Grunwaldowi podobno został wstępnie dogadany. Jest to rok wyborczy i dobrze będzie zabłysnąć niektórym, jako opiekunom ruchu rycerskiego w Oleśnicy i zamku.
Post : sob sty 09, 2010 3:59 pm
  Tytuł:  I trochę wspomnień z Grunwaldu 2009 ...  Odpowiedz z cytatem
I ostatnie spojrzenie na Ślązaków Konrada VII Oleśnickiego - w czasie marszu na bitwę pod Grunwaldem... ciężkozbrojni oraz tzw: "drzewcówka" pod choragwią ze św. Janem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Post : pt paź 02, 2009 11:33 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
ruzam pisze:
Nie wiemy, może tylko ja nie wiem co się stało z aktem lokacji. Czy znajduje się on w szkole podstawowej nr.2 ? (można tą izbę pamięci zwiedzić ?)


Kopia aktu lokacji znajdowała się kiedyś (i zapewne dalej jest) w gabinecie Pani Anny Zasady - dyrektor PiMBP, gdyż to biblioteka zapłaciła za jego wykonanie. Zapewne izbę pamięci można zwiedzić. Kiedyś była pod opieką Pani Doroty Bilmon, której to należy zawdzięczać uratowanie przed zniszczeniem eksponatów z byłego muzeum, utworzenie Izby w oparciu m. in. o te eksponaty i obronę przed zakusami jej zamknięcia (były kiedyś plany zabrania pomieszczenia na inne ważne cele). Nie wiem czy już wróciły z Malborka eksponaty ze szkolnej Izby Pamięci? Miały na wystawie symbolizować Konradów oleśnickich, często odwiedzających zamek w Malborku.
Post : czw wrz 10, 2009 9:40 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Myślę, że odpowiedzi należałoby szukać w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. W niedawno otwartym Pałacu Królewskim /Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej/ na wystawie "1000 lat Wrocławia" można znaleźć przykłady kopii dwóch pawęży. Jako interesującą nas ciekawostkę - zobaczyć można malarskie przedstawienie spotkania we wsi Spalice /15 marca 1813 roku/ króla Prus Fryderyka Wilhelma III z rosyjskim carem Aleksandrem I. Fragment na http://www.olesnica.nienaltowski.net/Po ... esarzy.htm
Oryginalny jest medal upamiętniający plagę szarańczy na Śląsku w 1693 r.
W sali wyłożonej holenderskimi kafelkami - elegancki przykład jak w sposób stonowany umieścić nazwę sponsora. Całość - znakomitym przykładem do naśladowania dla przyszłych organizatorów ekspozycji muzealnej w Oleśnicy, o ile taki moment kiedyś nastąpi.
Post : czw wrz 10, 2009 12:43 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Akt lokacji Oleśnicy - od tego dokumentu miejskiego, można powiedzieć rozpoczyna się historia i wielki rozwój miasta. Wiemy że był bardzo ważny, najważniejszy ale oryginał się nie zachował. Wiemy że mozolną pracę nad rekonstrukcją tego dokumentu wykonał p. W. Schäffer. Wiemy że zamknięto nam muzeum w którym znajdowały się kopie m.in. dokumentów, pieczęci, białej broni. Nie wiemy, może tylko ja nie wiem co się stało z aktem lokacji. Czy znajduje się on w szkole podstawowej nr.2 ? (można tą izbę pamięci zwiedzić ?)
http://olesnica.nienaltowski.net/Izba_Regionalna.htm

Wrócę do tematu powołania muzeum. W wyposażeniu takiej placówki powinny znajdować się kopie i rekonstrukcję dokumentów / najlepiej wszystkich zachowanych, związanych z Oleśnicą / oraz replikę białej broni. Mam kilka pytań /do wszystkich/ dotyczących tych eksponatów. W Oleśnicy mamy rzeźby książęce w zbroi. Możliwe jest wierne odtworzenie takiej zbroi i ile to może kosztować ? ( myślę o sponsorach w zamian za reklamę ) To samo pytanie dotyczące tarcz z ambony kościoła. Ile kosztują dobre kopie dokumentów i pieczęci i czy dopuszczalna lub właściwa byłaby komercyjna reklama w takiej placówce ?

[IMG=http://img297.imageshack.us/img297/117/dsc06919.jpg][/IMG]
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01d ... e2d24.html
http://fotoo.pl/hosting-zdjec/2009-06/0 ... 2.jpg.html
http://fotoo.pl/hosting-zdjec/2009-06/7 ... 3.jpg.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9b9 ... a0913.html
Post : wt wrz 08, 2009 2:55 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group