Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob sie 24, 2019 6:39 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Richard Paul Heinze
Autor Wiadomość
  Tytuł:  Re: Richard Paul Heinze  Odpowiedz z cytatem
http://tth.crh-pp.de/TTH_1.php Na tej stronie pisze, że Richard Heinze był trzecim synem Teodora Traugotta Heinze (założyciela T.T. Heinze w Brzegu) i miał dwóch braci Teodora i Hugo, którzy po śmierci ojca przejęli interes wraz z matką. Na forum Brzegu (widniejącego powyżej) przetłumaczono tekst i jest napisane, że:

Cytuj:
Do r. 1911
Z uwagi na ciężkie maszyny, szczególną wagę przywiązano do trwałości i nośności budynków (ceglane ściany nośne, betonowe filary i stropy o nośności 1000 kg/ m kw., w większości posadzki drewniano-kamienne), bezpieczeństwo (podwójne drzwi stalowe ze śluzami przeciwpożarowymi), a także oświetlenie i wentylację pomieszczeń roboczych (ponadwymiarowe - nawet według dzisiejszych norm - okna, połowa wykonana jako okna podwójne z drewnianymi roletami (patrz relacja Günzela, odsyłacz 42)).Budynki fabryczne i biurowe, a także częściowo przestrzeń magazynowa, były centralnie ogrzewane parą. Dla załogi urządzono odrębne szatnie męskie i żeńskie, a także wykafelkowane pomieszczenia sanitarne. (Patrz relacja Kanlera, odsyłacz 42). Budynki wzniósł Richard Heinze, brat Teodora i Hugona. Do przedsiębiorstwa należała również działka mieszkalna przy ul. Trzech Kotwic 4, z 7 mieszkaniami i pomieszczeniami pomocniczymi (14). Wraz ze wzniesieniem budynków rozpoczęła sią także rozbudowa parku maszynowego i dynamiczny wzrost liczebności załogi.

Zauważając, że synowie Richarda mają imiona jego braci to musiała ich trzymać dość mocna więź rodzinna.

Co do budynku przy Mickiewicza to na stronie pisze, że był to dom Richarda Heinza. Ze względu na jego wielkość, maszt flagowy i ornamenty z symbolami - (wydaje mi się, że widnieje tam cyrkiel i węgielnica lub ekierka) to miał zastosowanie Cechu rzemiosła - murarstwa? https://olesnica.nienaltowski.net/Godla_cechow.htm

Być może w miejscu gdzie zasłania drzewo widnieje herb miasta, inny symbol rzemiosła, lub symbol rodziny Heinzów.

EDIT:
Richard Heinze jest w składzie komitetu upamiętnienia kanclerza Otto von Bismarck`a pomnikiem przy Domu Wdów -też jako maurermeister:
http://www.olesnica.nienaltowski.net/Po ... marcka.htm
Post : ndz lip 16, 2017 8:46 pm
  Tytuł:  Re: Richard Paul Heinze  Odpowiedz z cytatem
Bardzo cenna informacja! W internetowym adresbuchu 1921 widnieje Helena Heinze jako mieszkająca w tym domu, względnie będąca jego właścielką.
Heinze, Helene, Rentiere, Besitzerin: Friedrichstr. 2 und 3. Wohnt Friedrichstr. 3 (Ad21).
Post : ndz lip 16, 2017 8:08 pm
  Tytuł:  Richard Paul Heinze  Odpowiedz z cytatem
Natknąłem się w internecie na stronę ze wzmianką o Architekcie mieszkającym w Oleśnicy - Richardzie Paulu Heinze http://tth.crh-pp.de/Fn/HeinzeRichard.php

Obrazek

-Urodził się 01.10.1856r. w Brzegu a zmarł 25.12.1912r. w Oleśnicy
- Jego żona to Helene Gertrud geb. Wiesner urodzona 27.08.1878 w Oleśnicy.
- Mieli dwóch synów którzy zmarli bezdzietnie(?): Waltera Theodora Emila urodzonego 1899r w Oleśnicy, Richarda Paula Hugo urodzonego 19.05.1900r w Oleśnicy a zmarłego 03.11.1964r i córkę Ilse Henriette urodzoną 05.06.1901r. w Oleśnicy, zmarłą 04.12.1993 w Schneeren (okolice Hanoweru).

Dom ( i pracownia?) Architekta Richarda Heinze w Oleśnicy (dzisiejszy budynek przy Mickiewicza 3)
Obrazek

- Po śmierci męża w 1912 roku, Helene wraz z dziećmi wyprowadziła się do Berlina na Borsigstraße 28
- w 1927 Ilse -córka, wyszła za mąż za rolnika Reinharda Bernera pochodzącego z Radostowa Dolnego koło Lubania.
Dalej jest ogólnikowo opisana historia córki i kronika jej rodziny.

Szukałem więcej szczegółów o rodzinie Heinze i znalazłem chronologiczny opis Fabryki Ksiąg Biurowych w Brzegu "T.T. Heinze" http://forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=30662 Prawdopodobnie byli ze sobą spokrewnieni.
Na stronie Pana Marka jedyną wzmianką jaką o nim znalazłem to uczestnictwo przy odbudowie kościoła po katastrofie 15 lipca 1905r:
Cytuj:
Na czterogodzinnej naradzie zjawiły się osoby odpowiedzialne za kierowanie budową: profesor H. Poelzig, kierownik budowy Dubiel oraz mistrz murarski Heinze(...)Poszerzenie murów zlecono dworskiemu mistrzowi budowlanemu Heinze z Oleśnicy

Jest tam opisany jako Mistrz murarski tak samo jak na tej widokówce, na którą natknąłem się identyfikując budynek. https://dolny-slask.org.pl/3240502,foto.html

Tylko tyle udało mi się znaleźć.
Post : ndz lip 16, 2017 4:27 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group