Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob wrz 30, 2023 9:34 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]




Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Detale architektoniczne
Autor Wiadomość
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
haha :D To by była jasność: Balustrada ta mieści się w byłej restauracji "Iwona" a w przeszłości w budynku wystawienniczo - biurowym fabryce mebli Grollmus: https://www.olesnica.org/Fabryka_Grollmusa.htm
Post : śr lip 04, 2018 7:55 pm
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
Ahaaaaa no faktycznie! Tyle się po tych schodach w tym roku naganiałem przy organizacji Finału WOŚPu :)) Ale najczęściej z ciężkimi paczkami, to patrzyłem raczej pod nogi, żeby się z nich nie @#$%^&ć ;)
Post : śr lip 04, 2018 6:58 pm
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
Pudło!
Podpowiem, że budynek ten mieści się niemal w centrum miasta, koło murów miejskich i nie jest to Kościół ;)

Jak odpowiem to prawdopodobnie będzie reakcja "Ahaaaaa no faktycznie..." :D
Post : ndz lip 01, 2018 8:08 pm
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
Budynek Starostwa? Dawno tam nie byłem.
Post : ndz lip 01, 2018 1:10 pm
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy było na forum czy nie... ale zaryzykuje zagadką:
Gdzie w Oleśnicy znajduje się ta piękna balustrada? :wink:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Post : śr cze 27, 2018 5:06 pm
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
Taki mały detalik ostatnio znaleziony na budynku przy Reja nr 15 (ten co go odnawiali). Nazwisko wyryte w cegle niemieckie. Obrazek
Post : śr cze 29, 2016 12:20 pm
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
Remigiuszu, te remonty robią mieszkańcy za własne pieniądze. W starych domach mieszkają starzy ludzie - najczęściej emeryci - dlatego wybierają najtańszą firmę. Na remonty poza murami miasta nie ma dotacji UM. W ostatnio wyremontowanym budynku przy W. Jagielońskie 26 zachowano istniejące detale, gdyż konserwator zabytków nie wyraził zgody na pokrycie styropianem. Zamiast tego dom wymalowano farbą z domieszką ocieplającą. Ale czy ta domieszka została dodana do farby?

Na koszarowcu przy ul. Wileńskiej zdjęto podczas remontu dachu (chyba 2-3 lata temu) chorągiewkę z datą wybudowania budynku, miała być odnowiona. Brakuje mieszkańcom pieniędzy. Ostatnio mówił mi jeden z mieszkańców że, sam zapłaciłby za jej remont, ale ma jakieś kłopoty z dogadaniem się. Na tym domu wisi herb Oleśnicy i mimo, że w uchwale "herbowej" mówi się o szacunku - jest zaniedbany. Także na budynku ZBK znaduje się rzeźba herbu Oleśnicy częściowo zniszczona. Kilka lat temu interpelował w tej sprawie radny - dostał odpowiedź burmistrza, że naprawią. Widać, że władze Oleśnicy najważniejszy symbol miasta mają w d....
Marek Nienałtowski
Post : czw wrz 19, 2013 10:58 am
  Tytuł:  Re: Detale architektoniczne  Odpowiedz z cytatem
Oglądając powojenne zdjęcia i widokówki, zastanawia mnie, jaki sens był usunięcia zdobień architektonicznych w wielu Kamieniczkach. Każdy Ocalały taki budynek tracił swój urok po pierwszym remoncie, na dodatek dobijano je tym ponurym szarym kolorem ścian. Teraz jest sezon na ocieplanie budynków za pomocą styropianów to zapewne zakleją je dookoła i pomalują jakimiś niedobranymi, niewspółgrającymi ze sobą kolorami (jak to się robi z niektórymi blokami) Dzisiaj o takie elementy się nie dba. Przykładem jest kamienica w rynku nr 25 gdzie z żółtego budynku powstał szary z czego jego ozdoby architektoniczne są niedbale odremontowane. "Najpiękniejsza kamienica w Oleśnicy" przy ul Reja. niedawno wyremontowano jej część na różowo. Twarze ozdobne które się na niej znajdują przed remontem były takie same a teraz...?Można by powiedzieć, że powodem tego wszystkiego są pieniądze. Szkoda, że nikt o to nie dba.
Post : śr wrz 18, 2013 4:43 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
We Wrocławiu istnieje program rewitalizacji kamienic a u nas nie można zrobić czegoś podobnego wraz ze wsparciem UE ???
Post : sob lis 27, 2010 2:35 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Tak jak o tamtej kamienicy można powiedzieć jedna z najładniejszych w Oleśnicy, tak o tej najbardziej zaniedbana.

Remontują wspólnoty, a tam jest różnie. W tych starych domach przeważnie jest do remontu wszystko np. instalacje - elektryczna, gazowa, klatki schodowe, stropy, dach, kominy, elewacje itp. Tak się dzieje ponieważ przez dziesiątki lat niebyły remontowane, kiedy były własnością wyłącznie miasta. Za składki wspólnoty (ok. 40 zł miesięcznie od lokalu) można wyłącznie na bieżąco "łatać dziury".

Nawet kiedy wspólnota chce jednorazowo podnieść składkę na fundusz remontowy o znaczną kwotę, jeśli większy udział we własności posiada miasto, najczęściej przedstawiciel miasta się nie zgadza ?

Pytałem jak działa program opieki nad zabytkami jeśli chodzi o stare kamienice ?

Istnieje w programie podział kamienic na te z cennymi odpadającymi detalami np. ul. Sejmowa, 3Maja, Reja, Wrocławska które remontować należy dzisiaj ?
Jaką oferuje pomoc ? Spłatę odsetek w kredytach ?, dofinansowanie ? Jeśli jest dofinansowanie to kto korzysta - ci z najładniejszych architektonicznie i najbardziej zrujnowanych domów, gdzie nie ma na remont aby po remoncie starać się o dofinansowanie ?
Komu przydzielane są nagrody za remonty. Kto zasiada w komisjach ?

Proszę zwrócić uwagę na remontowany dom na ul. Reja. Jeden dom kilka wspólnot i obecnie malują na dwa kolory - każdy sobie. Klub muzyczny elewację również po swojemu. Po przeciwnej stronie biblioteka i dobudówka która nie pasuje do niczego. W tamtej części domy przed wojną miały wieżyczki - nie odbudowano. Jakie są szanse na odbudowę przez wspólnoty - żadne. Co oferuje program opieki nad zabytkami - nic.

ps. Dzięki Meg za uwagę :)
Post : ndz lis 21, 2010 11:42 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Ruzam, zwróć proszę też swój obiektyw na kamienicę na rogu ul. Wrocławskiej i £użyckiej, vis a vis bazyliki. Niedawno wyremontowano dach, ściany są nadal w fatalnym stanie, ale zawierają kilka interesujących detali.

M.
Post : ndz lis 21, 2010 8:20 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Obrazek

Mietek napisał:

"Mam nadzieję, że w czasie następnej renowacji tego frontonu (chyba już niedługo, co widać na zdjęciach), przywrócony zostanie kolor i blask tej architektonicznej ozdoby tego domu."

Renowacja została ukończona. Odnowiono tylko część obejmującą sklep w tej chyba najpiękniejszej kamienicy w Oleśnicy. Na zdjęciu w części odnawianej nie ma gzymsu. Widziałem jak ten element był odkuwany od cegieł budynku. Był tak mocny że aby go skuć podkuwano przecinakiem cegłę pod gzymsem. Na przygotowaną (tak jak widać na zdjęciu) ścianę, przyklejono klejem gotowy profil - to nie był styropian tylko pianka. Zarobiono klejem i pomalowano. Tak odnawia się najpiękniejszą zabytkową kamienice w centrum Oleśnicy.

Okazuje się że można odnawiać jedną kondygnację elewacji, połowę budynku jeśli jest podzielony numerami i zarządcami. Jak funkcjonuje program opieki nad zabytkami m. Oleśnicy ?
Post : śr lis 17, 2010 3:05 pm
  Tytuł:  Kielich  Odpowiedz z cytatem
Pokazany na zdjęciach kielich, który miał być ozdobą i wyróżnikiem kamienicy przy ul. 3 Maja, wcale tym, obecnie nie jest. Jest szarym, brudnym, zaniedbanym, nie rzucającym się w oczy elementem frontowej ściany tego budynku. A, pamiętam go od bardzo dawna, od pierwszych lat powojennych. Wtedy, rzucał się w oczy z daleka, błyszczał, bo był pomalowany na kolor złoty. Właśnie, wtedy był ozdobą i wyróżnikiem tej kamienicy.
Mam nadzieję, że w czasie następnej renowacji tego frontonu (chyba już niedługo, co widać na zdjęciach), przywrócony zostanie kolor i blask tej architektonicznej ozdoby tego domu.

Mietek Obrazek Obrazek
Post : wt lis 16, 2010 6:20 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Dodam od siebie - czas zakonserwować impregnatem do drewna, ciekawą (nie znam fachowej nazwy) konstrukcję więźby dachowej.
Post : wt maja 05, 2009 9:50 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Blacha prawdopodobnie zasłania nazwę firmy i może jakiś relief o treści rzeźnickiej lub laboratoryjnej (badano w tym domu także próbki mięsa). Mieszkańcy budynku zapewne wiedzą co jest pod spodem. Czas zdjąć tę blachę.
Post : wt maja 05, 2009 10:12 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group