Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pt wrz 20, 2019 7:12 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Ciekawostki z koszar :)
Autor Wiadomość
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Tarcze na gimnazjum są pomalowane (nie namalowane) według mnie są jednak przedwojenne, tablice (kamienne, formą i wymiarami podobne do tych ze zwieńczeń wejść) które widziałem na strychu nie zawierały herbów lecz napisy (pisane gotykiem), było to dość dawno a ja nie zwróciłem na nie wtedy szczególnej uwagi i nie mogę sobie odtworzyć ich pełnego obrazu.
Post : pt paź 12, 2007 1:02 am
  Tytuł:  Ciekawostki z koszar  Odpowiedz z cytatem
Pytałem byłych oficerów z "białych koszar" o te herby. Twierdzili, że część została skuta. Wydaje się, że herby z typowo niemieckimi (znanymi) elementami mogły być skute. Inne mogły pozostać. Obawiam się, że te malowane (na Gimnazjum) pochodzą z okresu powojennego. Najciekawsza jest informacja, ze te herby były widziane na strychu. Należy to sprawdzić i doprowadzić do tego, że one nie znikną. Obecny dowódca jest przychylnie nastawiony do zachowania elementów historycznych. Proponuję działać. Gdyby istniało Muzeum Oleśnickie - istniałaby możliwość przekazania. Wszyscy byliby zadowoleni. Wiele problemów z zachowaniem dziedzictwa kulturowego miasta byłoby rozwiązane, gdyby istniało muzeum.
Post : czw paź 11, 2007 11:51 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Ponieważ jestem monotematyczny znów temat związany z historią wojskowości :P, chciałbym aby były tu poruszane różne ciekawostki związane z oleśnickimi koszarami ( a trochę tego jest). Z uwagi na dział mam tu na myśli ciekawostki związane z architekturą koszar. Na pierwszy ogień proponuję ciekawostkę- zagadkę, chodzi o herby umieszczone pierwotnie nad wejściami do budynków "białych koszar" (czyli koszar 8 Pułku Kawalerii po wojnie szkoły technicznej wojsk lotniczych [pod różnymi nazwami]). Do dziś zachowały się prawdopodobnie tylko 2. Jeden, bardzo zbliżony do przedwojennego herbu Namysłowa znajduje sie nad wejściem do byłej kantyny żołnierskiej (obecnie budynek opuszczony prawdopodobnie własność AMW). Drugi którego fotki w tej chwili nie mam znajduje się nad wejściem do gimnazjum gminnego i przedstawia dwie wieże (fotka wkrótce). Według wspomnień ze strony pana Marka Nienałtowskiego:
"Z listu czytelnika strony: przypomniała mi się sprawa budowy białych koszar, a zwłaszcza wykuszy herbów zamieszczonych nad wejściem do klatek schodowych. Według przekazu zbudowane zostały w roku 1935 jako dar na urodziny Hitlera od okolicznych wielkich rodów prusko-niemieckich. Ponoć każdy ród składał się na budowę jednego piętra budynku koszarowego. Zaznaczał to swoim herbem umieszczonym nad wejściem do klatki schodowej. Herb był wykuty w kamieniu z odpowiednimi barwami. Pamiętam, iż owe herby istniały jeszcze za czasów mojej służby (1961-67). Ciekawe, czy istnieją jeszcze, czy zostały skute"

wynika że było ich więcej jeszcze w latach 60'tych, może ktoś ma jeszcze jakieś informacje na ten temat?? Wiem też (widziałem je) że cześć z tych tablic znajdowała sie jeszcze ok 1997-8 roku na strychu w jednym z budynków koszar - nie wiem czy są tam do dziś (??). Obrazek

Dodane po 29 minutach:

Obrazek
Post : wt paź 09, 2007 5:31 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group