Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest śr wrz 18, 2019 2:50 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Kaponiera
Autor Wiadomość
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Na tych zdjęciach lepiej widać jak bardzo ciekawe są te pomieszczenia. Przypomina mi się Twierdza Kłodzka której piwniczne korytarze nie są piękniejsze od naszego odkrycia. Miejsca strzelców jak pamiętam wyglądają podobnie. Przewodnik opowiadał że strzelec ustawiał się w wnęce z naładowaną bronią i skupiony z lufą w wąskim otworze wylotowym czekał aż wróg pojawi się w muszce. Zawsze w pobliżu znajdowała się osoba do pomocy i skład prochu i broni. Pomieszczenia były wentylowane, broń mocno "ziajała" gazami prochowymi. Na zdjęciach widać cegły ? szybu wentylacyjnego ? http://www.olesnica.nienaltowski.net/Ka ... odloga.jpg . Otwory w cegłach po regałach arsenału ? http://www.olesnica.nienaltowski.net/Ka ... a.lewa.jpg

To co martwi, to kosztowne zabezpieczenie przed wodą. Tam pewnie potrzebne będą prace ziemne - izolacja, drenarka ale oczywiście warto pokazać np. gdzie więziono zakutego do ściany największego zbrodniarza w tamtych czasach Europy Melchiora lub w jaki sposób broniono zamku. Tam koniecznie potrzebny będzie detektor metalu, może okazać się że pod piachem ukryta jest jakaś niespodzianka.
Post : sob paź 08, 2011 6:41 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
5-7 października 2011 r. podjęto działania mające na celu usunięcia wody, sprawdzenia skąd się pojawia i oceny ilości wszelakiego zalegającego piachu i gruzu. Ze względu na pracę pomp spalinowych (brak naturalnego wietrzenia) - czas przebywania w podziemiach był krótki. Wystarczył jedynie na szybkie wykonanie zdjęć i zorientowanie się w szczegółach konstrukcyjnych. Pojawiło się wiele zagadek, którymi mogliby się zająć historycy sztuki i budowli obronnych. Woda po częściowym usunięciu (można było wejść w kaloszach do dwóch pomieszczeń) ponownie nieco przybrała. Aby wejśc do kaponiery trzeba było mieć buty "rybackie". Sądzę, że w tym roku nie będzie podejmowana próba usunięcia piachu i gruzu. Jest tego zbyt dużo jak na pospolite ruszenie. Musi to być akcja zorganizowana na 20-30 osób i przyjęty jakiś sposób przenoszenia i usuwania gruzu (podawanie wiaderkami przez niskie przejście i potem na wąskich schodach będzie b. męczące - częste zmiany). Ponadto ciągle musiałyby pracować pompy wodne, ale z napędem elektrycznym lub zorganizowany sposób przewietrzania (wentylatory i mierniki CO2). O przybliżonych ocenach konstrukcji (jakieś wyjścia ucieczkowe?) oraz miejscach wpływu wody będzie można mówić po jej całkowitym usunięciu wraz z piachem.
Niżej link dla członków forum do opisu tego co zdarzyło się 5 i częściowo 6 i 7 października.

www.olesnica.nienaltowski.net/kaponiera_odwadnianie.htm

Ostateczne zdjęcia i opisy mogą pojawić później, gdyż nie mam obecnie dostępu do mojego aparatu.
Post : sob paź 08, 2011 10:32 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
marecki pisze:
witam :) czy jest juz ustalony termin rozpoczecia prac ??


Ciągle w sferze uzgodnień.
Post : czw wrz 29, 2011 12:17 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
witam :) czy jest juz ustalony termin rozpoczecia prac ??
Post : śr wrz 28, 2011 3:27 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Wejście do Kaponiery odwleka się, zainteresowane osoby na urlopach lub wyjazdach.
Post : śr sie 31, 2011 11:13 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Ja też jestem poza Oleśnicą, może więc załapię się na II etap (tylko muszę zakupić jakieś twarzowe kaloszki :D)
Post : wt sie 23, 2011 10:22 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Właśnie mam urlop i dzisiaj w nocy jadę z rodziną nad morze. Wracam za jakieś 7-9 dni. Żałuję i złoszczę się że omija mnie okazja w uczestniczeniu w porządkowaniu, odkrywaniu kaponiery. Po urlopie zjawię się pod zamkiem z gumowcami, wiadrem, łopatą i wszystkim tym czego będzie potrzeba i jeśli coś zostanie jeszcze dla mnie do roboty to bardzo chętnie chciałbym w takich pracach uczestniczyć.
Post : ndz sie 21, 2011 4:08 pm
  Tytuł:  Kaponiera  Odpowiedz z cytatem
W środek lub czwartek odbędzie się I etap prac przy osuszaniu i czyszczeniu kaponiery (pomieszczenia pod Pałacem Wdów). Organizuje to W. Piechówka. Wszystko jeszcze w fazie uzgodnień. Chyba pierwszy raz po wojnie będzie można zobaczyć kaponierę bez wody i zalegającego piachu. Wypompowaniem wody zajmie się MGK. Pozostaje problem piachu, który woda (?) naniosła i gruzu (stare cegły itp). Być może, że piach przykrywa wejście do jakiegoś "korytarza ucieczki". Może pojawią się jakieś ciekawostki architektoniczne. Poszukuję chętnych do pomocy przy usuwaniu piachu (ok. 10 - 15 osób). Część osób z łopatami, pozostali z wiadrami. Ktoś będzie z przyrządem do sprawdzenia, czy w piachu nie ma cennych znalezisk. Wszyscy z kaloszami. Piach trzeba będzie wynosić przez wąskie kręcone schody do samochodu. Prawdopodobnie podczas pierwszego wejścia nastąpi tylko wypompowanie wody. W kolejnym tygodniu nastąpi wynoszenie ziemi. Sądzę, że już w tym tygodniu będzie można wybrać część ziemi z jednego pomieszczenia. Gdyby ktoś z forumowiczów miał czas i chciał pomóc - proszę zgłosić na forum.
Post : ndz sie 21, 2011 11:35 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group