Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pt paź 18, 2019 8:37 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Mikołaj Hoferichter - architekt
Autor Wiadomość
  Tytuł:  panowie architekci  Odpowiedz z cytatem
"Nicolaus Fischer i Nicolaus Hoferichter (Hofericter) są powszechnie znani wśród historyków sztuki, ale tylko z nazwisk, zresztą jak większość piętnastowiecznych mistrzów, stąd, co jednak dziwne, nie występują w aktualnie obowiązujacych światowych leksykonach artystów. Obaj występują w kilkudziesięciu pozycjach literatury przedmiotu, lecz informacje dotyczą opisu ich dzieł, raptem dwóch [narazie nie znam tytułów].
O Fischerze nie wiemy więcej, natomiast wrocławski mistrz Mikołaj Hoferichter notowany od 1424 znany jest z rozbudowy kość. par. w Lubinie (1460-1465), o czym wiemy z rozwiniętej sygnatury nad portalem północnym ANNO D[OMI]NI MCCCCLXV OSTIU[M] HOC FECIT M OP[ER]E ISTO N. HOFERICTER. Znajdował się na liście wybitnych architektów późnego gotyku czynnych we Wrocławiu. Mimo to p. dr Danuta Hanulanka w swojej opublikowanej pracy doktorskiej "Sklepienia późnogotyckie na Śląsku", Wrocław 1971, poświęcając sporo miejsca kościołom w Oleśnicy i Lubinie, ani razu nie wymienia nazwisk muratorów. Najwięcej o Hoferichterze pisał Bogusz Steinborn, Lubin, Wrocław 1969, s. 81, 91, 93, 96, 100, 101, powołując się na "kronikarskie wzmianki z lat 1460-1465".
Tyle udało mi się zdobyć informacji od znawcy przedmiotu. W nawiasie - moja uwaga, myślę że wkrótce poznamy te publikacje. We wrocławskim Muzeum Architektury nie podano niczego więcej.
A zatem - szukajmy dalej.
Post : pn gru 31, 2007 1:20 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Niewielka informacja znajduje się w książce Marii Starzewskiej pt. OLEŚNICA , jest to seria książek ŚL¡SK W ZABYTKACH SZTUKI z roku 1963. W sumie jest tam to co już napisałaś, ale zerknąć nie zaszkodzi.
Post : czw lis 15, 2007 8:52 pm
  Tytuł:  Mikołaj Hoferichter - architekt  Odpowiedz z cytatem
Witam!

Jeśli można, chciałabym zadać pytanie, czy może ktoś z Państwa orientuje się w kwestii przebudowy Kościoła św. Jana Ewangelisty z XV w., którą kierowali Mikołaj Hoferichter z Mikołajem Fischerem (po 1465 r.). Z internetu wyczytac można enigmatyczną wzmiankę, jakoby Hoferichter był "znanym wrocławskim architektem", ale jego nazwiska nie znalazłam na żadnej stronie związanej z Wrocławiem. Jak dotąd udało mi się jedynie dowiedzieć, iż prawdopodobnie jego poprzednim zleceniem była przebudowa kościoła w Lubinie (ok. 1460-65).
Czy znane sa bliższe informacje na temat Mikołaja Hoferichtera, ewentualnie Mikołaja Fischera i gdzie można by szukać literatury na ten temat?

Serdecznie dziękuję za pomoc.
Post : czw lis 15, 2007 12:16 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group