Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest pn lip 04, 2022 5:50 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Symbole w roznych kulturach - swastyka
Autor Wiadomość
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Dla tzw. świętego spokoju można napisać, że pokazując swastykę autor/wystawca nie propaguje treści nazistowskich.
Post : pt lut 10, 2012 1:20 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Tak zwana poprawność poltyczna niestety demonizuje znaczenie symbolów totalitaryzmu a poza tym zawsze potrzebny jest zdrowy rozsądek ;)
Post : czw lut 09, 2012 6:35 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
jokers pisze:
jezeli zaprezentuje sie publicznie symbol nazizmu ale nie jako propagowanie ideologii mozna publicznie taki symbol prezentowac ?


Jeśli dobrze zrozumiałem orzecznictwo, to tak.
Nie popadajmy w przesadę, która sprawia, że drugowojenne modele samolotów ukazują się bez swastyk na statecznikach pionowych.
Post : czw lut 09, 2012 2:16 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Dziekuje za szybka odpowiedz, rozumie ze jezeli zaprezentuje sie publicznie symbol nazizmu ale nie jako propagowanie ideologii mozna publicznie taki symbol prezentowac ? Mowie tu konkretnie o symbolu nazizmu ktory czesto np. widnieje na widokowkach, dokumentach, monetach itp, pomijajac ta sama swastyke w innych kulturach np. polskim wojsku, w kosciele itp.
Post : czw lut 09, 2012 12:50 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Wszystkie pogrubienia moje.

Art. 256 k.k.
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.


Orzecznictwo SN
http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad- ... zenie.html

Propagowanie w rozumieniu art. 256 k.k. oznacza każde publiczne zachowanie, które stanowi upowszechnianie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, podjęte w celu przekonania do niego.

Za Wikipedią:
Swastyka obecnie uważana jest za symbol nazistowski i konkretnie jako taki (w stylistyce używanej przez nazistów) jest prawnie zabroniona w wielu krajach (np. w Niemczech regulują to przepisy §86 i §86a niemieckiego kodeksu karnego StGB).

http://www.swastika.cba.pl/newsy.htm
Post : czw lut 09, 2012 12:19 pm
  Tytuł:  Symbole w roznych kulturach - swastyka  Odpowiedz z cytatem
Witam

Czy ktos wie czy swastyka jest w Polsce/Europie symbolem zakazanym ? Interesuje mnie to, gdyz symbol ten jest rowniez wpisany w kulture wielu krajow np. w Polsce do niedawna swastyki uzywalo Polskie wojsko.
Pytam sie z ciekawosci ale tez wiele ciekawych odkryc z terenu Olesnicy (bo ten teren nas najbardziej interesuje) zawiera swastyke, czy prezentujac publicznie takie elementy nie lamiemy prawa ? a jezeli tak to dlaczego?
Post : czw lut 09, 2012 11:35 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group