Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest sob sty 22, 2022 10:19 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Spotkanie
Autor Wiadomość
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Może też, jak ktoś ma jakąś ciekawostkę zaprowadził by nas do niej pod czas tego spotkania. Należało by wziąć aparat lub komórkę. :wink:
Post : wt cze 16, 2009 1:07 pm
  Tytuł:  Re: Spotkanie  Odpowiedz z cytatem
pavlo44 pisze:
Czerwiec ,lipiec, zaraz.

OK, będzie lipiec ;)
A dokładniej na jego początek planowane jest "forumowe" zwiedzanie wieży ciśnień. O konkretnej dacie i godzinie poinformuję Was w tym wątku.

Być może uda się też zorganizować spotkanie połączone z drobnymi pracami "naprawczo-porządkowymi" (kirkut? groby?) bądź zwiedzaniem okolicznych zabytków. Temat jest jeszcze w powijakach - będę informował o dalszych postępach.
Post : wt cze 16, 2009 9:48 am
  Tytuł:  Spotkanie  Odpowiedz z cytatem
Bardzo chętnie.Najlepiej sobota,proszę tylko podać miejsce i godzinę .Nie ma na co czekać trzeba to zorganizować jak najszybciej .Czerwiec ,lipiec, zaraz.
Post : ndz cze 14, 2009 2:21 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Dzisiaj (02 06) przechodziłem obok Wieży Ciśnień przy ul. Wojska Polskiego i zauważyłem grupkę osób spacerujących dookoła niej.
Wejście było także otwarte i aż małem ochotę wskoczyć i zajrzeć.
Ciekawe czy to była jakaś komisja czy wycieczka? Trochę im zazdrościłem bo zawsze mam wielką ochotę zwiedzić nasze wieże.
Wiele lat mieszkam w Oleśnicy ze świadomością niemożliwości zobaczenia
wewnątrz niektórych budowli.
Kiedyś padł pomysł na temat zwiedzenia wież... ja jestem za.
Post : wt cze 02, 2009 3:11 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Też jestem za spotkaniem. może na wakacje? :wink: :wink:
Z tym spotkaniem to jest fajny pomysł,ale widzę, że tu są stare posty. Ostatni z marca :) :)
Post : pt maja 29, 2009 3:07 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
O laptopie wspomniałem ponieważ przydał się kiedyś jako forma pomocy naukowej w wycieczce śladami Powstania 44 po Warszawie. Doprawdy trudno wydrukować i nosić przy sobie informacje, które mogą przydać się przy opowiadaniu historii poszczególnych budynków, byłoby ich pewnie mnóstwo.
Co do możliwości wejścia do niektórych miejsc: myślę, ze każdy choćby z użytkowników forum może dodać jakąś małą cegiełkę w tej sprawie i spróbować załatwić dostęp czy wejście "po znajomości". Myślę, że będę mógł się przydać przynajmniej w przypadku wejścia zorganizowanej grupy na dziedziniec zamkowy.
Bardzo dobry pomysł z objeżdżaniem okolicznych miejscowości!

Co do zdekonspirowania się w trakcie takiej wycieczki, ja akurat nie mam z tym najmniejszego problemu :wink:
Post : ndz mar 22, 2009 11:12 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Do Jotesa
We Wrocławiu „spacerowniki” organizuje Gazeta Wyborcza. Red. B. Maciejewska, która oprowadza po mieście jest młoda, pięknie mówi, ma dużą wiedzę, dostęp do wszystkich źródeł, których jest mnóstwo. Jeśli czegoś nie wie – pomogą pracownicy UWr., muzeów itd. Jeśli trzeba gdzieś wejść – wszystko stoi otworem. Czy możemy sami zorganizować taki hurra-spacerownik? Największą wiedzę mamy o zamku i kościele zamkowym. Czy można tam wejść? Miejscowi wiedzą, że są trudności. Ostatecznie można opowiadać o tym co widać na zewnątrz. Nie wyobrażam sobie chodzenia z laptopem i pokazywania na nim zdjęć - widziałbym raczej pokaz przy pomocy rzutnika, tylko kto nam wypożyczy bezpłatnie salę i rzutnik?. Do pomysłu „spacerownika” można wrócić latem, jak będzie wiadomo co będzie otwarte (czy wpuszczą do zamku, chociażby na dziedziniec?), czy będą organizowane oficjalne zwiedzania. Co do spotkań „zapoznawczych” - czy wszyscy będą nimi zainteresowani? Niektórzy mogą się obawiać odsłonięcia przyłbicy, aby nie mieć kłopotów w Oleśnicy. Osobiście widziałbym wyjazdy w kilka samochodów do okolicznych miejscowości np. śladem „schlossów” czyli pałacyków junkrów, pomników, kościołów, parków, młynów, resztek ewangelickich cmentarzy i kirkutów itp.
Post : pt mar 20, 2009 3:39 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Wrocławska Wyborcza także organizowała Spacerownik, a gazetowe przewodniki-spacerowniki wydano potem w formie książki - http://www.ksiazka.net.pl/modules.php?n ... &sid=14969
http://merlin.pl/Spacerownik-wroclawski ... 34956.html

W zeszłym roku w ramach Powiatowych Prezentacjach Kulturalnych odbył się spacer po trzech oleśnickich świątyniach: http://olesnica.mojeforum.net/temat-vt121.html - było ciekawie, pierwszy raz miałem okazję zobaczyć od środka kościół N. P. Marii i Św. Jerzego oraz kościół Zbawiciela.

W Oleśnicy można by zrobić trasy tematyczne (dzielnic za dużo nie mamy :)) np.: zamek, kościoły, szkoły, budynki koszarowe, etc. etc.
Materiałów jest sporo, chętni do spacerowania też by się znaleźli. Jednym słowem (a nawet dwoma) - pomysł dobry. Oby tylko udało się go wcielić w życie...
Post : śr mar 04, 2009 10:29 am
  Tytuł:  Promotor  Odpowiedz z cytatem
Z osób zainteresowanych historią Oleśnicy i okolic można stworzyć grupę która będzie aktywnie uczestniczyła w zgłębianiu i odkrywaniu nowych faktów historycznych. Na promotora naszej grupy typuję pana Marka Nienałtowskiego !
Post : wt mar 03, 2009 1:19 am
  Tytuł:  W pełni się zgadzam i jestem gotowy !  Odpowiedz z cytatem
W pełni sie zgadzam i jestem gotowy, jest wiele miejsc przy których można się spotkać i porozmawiać.
Post : wt mar 03, 2009 1:08 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Podnoszę temat.
Jakiś czas temu brałem udział w spotkaniu jakie zorganizowali redaktorzy warszawskiej Wyborczej, autorzy Spacerownika. Spotkania takie odbywały się co weekend i osoby, które o takowym wiedziały z łamów gazety spotykali się w umówionym miejscu w ustalonym czasie. W przypadku Warszawy takie spotkania dotyczyły wędrówek po miejscach historycznych w konkretnych dzielnicach.
Nie muszę chyba dodawać, że wrażenia z takiego spotkania i spaceru są niesamowite i na długo zostaje w pamięci wiedza nabyta w taki sposób.
Czy można byłoby zorganizować coś w tym rodzaju w Oleśnicy? Jest mnóstwo miejsc, na które czasem po prostu nie zwracamy uwagi a chciałoby się więcej..Jest również wiele osób-choćby przecież userów tego forum- które mogłyby podzielić się taką wiedzą w realu.
Można przygotować ikonografię, skany starych dokumentów, można wreszcie wziąć z sobą laptopa i objaśniać niektóre sytuacje korzystając ze źródeł. Kwestię frekwencji można załatwić za pomocą maili wysłanych do znajomych z miasta po prostu.
Myślę, że miałoby to sens. Co Wy na to?
Post : pn mar 02, 2009 3:57 pm
  Tytuł:  Spotkanie  Odpowiedz z cytatem
Jestem otwarty i gotowy na spotkanie. Może uda nam się poznać i coś stworzyć. Dajcie znać na 3011930 gg
Post : czw mar 20, 2008 12:31 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Myślałem o spotkaniach w ramach Stowarzyszenia, które miało być zawiązane. Ale sprawa rozbija się o rejestrację sądową. Nie ma kto nad tym usiąść. Ci co mieli to zrobić wycofali się. Pozostają nieformalne spotkania. Dzisiaj widziałem się z właścicielem schronu przy ZNTK, obiecuje, że jak się ociepli - zaprosi nas do zwiedzenia. Uważam że warto się spotykać. Może niekiedy przy jakiejś pracy np. odkopanie płyt nagrobnych, zrobienie zdjęć i zakopanie. Może oczyszczenie piwnic pod "Pałacem Wdów" itp. Należałoby stworzyć jakaś grupę nacisku np. na powstanie muzeum. Może pomyśleć o tym, aby ktoś z młodych członków forum startował w wyborach do RM i tam "gardłował" za muzeum, otwarciem zabytków dla turystów,ochroną zabytków, wydawaniem materiałów promocyjnych itp. Poprzez nasze strony www moglibyśmy robić reklamę kandydatowi. Może z czasem zająłby miejsce burmistrza !!!

Należałoby pomyśleć o odczytach z udziałem znajomych historyków, zbieraczy, hobbystów itd. Może zbieracze różności zaczną się chwalić zbiorami, pisząc do miejscowej prasy - "Oleśniczanin", jest przychylny takim inicjatywom. O naszym forum powinno być głośniej. Ale nie powinniśmy się z nikim wiązać, nie być uzależnionym od burmistrza, MOKiS-u, itp.
Post : pt lut 08, 2008 3:52 am
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
wiesz że ja jestem za! czekam na termin :D.
Post : pn sty 14, 2008 4:59 pm
  Tytuł:  Spotkanie  Odpowiedz z cytatem
Nie wiedziałem do jakiego podforum to wrzucić, więc napiszę to tutaj.

Czy szanowni Forumowicze mieli by ochotę spotkać się nie tylko w wirtualnym, ale i w realnym świecie? Porozmawiać twarzą w twarz, wymienić się wiadomościami i materiałami?
Jeśli tak, to umówmy termin i miejsce, które będą nam wszystkim odpowiadały, a może te spotkania przerodzą się w coś (w miarę) regularnego?

Czekam na Wasze opinie.
Post : ndz sty 13, 2008 2:43 am

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group